Ako vyberať materiál pre stavbu domu?
Výber stavebného materiálu je zrejme najdôležitejším momentom v celom stavebnom procese. O voľbe materiálu pre stavbu rozhodujú požiadavky legislatívne, technické, ekonomické, environmentálne a tiež subjektívne. Pri výbere stavebného materiálu neraz zaváži aj cena, avšak pri ekonomicky výhodnejšej možnosti buďte obozretný. Nižšie náklady na stavebný materiál sa môžu odraziť v prevádzkových nákladoch, nákladoch na úpravy či rekonštrukciu stavby.Spoľahlivý stavebný materiál znižuje náklady na údržbu, modernizáciu a rekonštrukciu budov. Moderné technológie umožňujú napríklad zmenšiť prierezy stavebných materiálov alebo znížiť spotrebu stavebných surovín. Pre najefektívnejší výber stavebného materiálu je nevyhnutné poznať jeho vlastnosti.
Za tie najdôležitejšie možno považovať:

- použiteľnosť s prihliadnutím na ekonomickú účinnosť
- trvanlivosť – splnenie požiadaviek počas životnosti pri normálnej údržbe
- mechanická odolnosť a stabilita
- bezpečnosť v prípade požiaru
- hygiena, zdravie a životné prostredie
- bezpečnosť pri užívaní
- ochrana pred hlukom
- úspora energie a ochrana tepla
Na základe týchto vlastností a parametrov za ideálny stavebný materiál možno považovať drevo. Do úzadia ustupuje roky zaužívaná definícia, že dom je z tehál a z dreva je len chata alebo chalupa.
Drevo ako stavebný materiál
Každý dom má svoju dušu a osobnosť a v prípade drevodomov to platí dvojnásobne. Drevo ako stavebný materiál je považovaný za ekologický a zároveň jediný dorastajúci stavebný materiál. V posledných rokoch stavby z dreva pokročili technologicky výrazne vpred. Drevostavba nie je strašiak, ale ako moderný energeticky úsporný rodinný dom spĺňa najvyššie nároky svojich používateľov. Drevostavby oslovujú najmä mladšiu generáciu, ktorým ide o kvalitné, zdravé a šetrné bývanie vzhľadom k životnému prostrediu.Prečo sa rozhodnúť pre drevo?

-
Dobré fyzikálne vlastnosti
-
Esteticky vďačný materiál
- Technologické vlastnosti
Vo všeobecnosti môžeme teda povedať, že novodobé budovy na báze dreva sú charakteristické nízkou spotrebou energie na vykurovanie, vznikajú tzv. nízkoenergetické domy, s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami obalového plášťa i nízkou celkovou energetickou bilanciou vrátane energie na výrobu a prepravu stavebných dielcov.
Rozdiely v stavbách z dreva
Drevostavba je veľmi široký pojem, ktorý predstavuje rôzne druhy drevostavieb a skrýva veľké množstvo konštrukčných riešení detailov. Drevené stavby môžu byť postavené dvomi rôznymi spôsobmi ako masívne alebo montované domy.Medzi masívne drevostavby sa zaraďujú zruby a zrubové konštrukcie, trámy alebo profily z masívu sa kladú vodorovne na seba, pričom v rohoch sa môžu prekladať. Ich nevýhoda spočíva vo vyššej cene a po čase zvykne takáto stavba sadať. Montované alebo sendvičové drevené stavby pozostávajú z panelov, ktoré sú vytvorené z nosných drevených trámov tepelno a zvukovo-izolačnej výplne a opláštenia na báze dreva. Ich výhoda zas spočíva vo výborných tepelno-technických parametroch, obmedzení mokrých procesov a v neposlednom rade v cene.
Výhody a nevýhody drevostavieb
Najvýraznejšie rozdiely oproti klasickým murovaným domom a zároveň najväčšie výhody pri realizácii drevených konštrukčných systémov ponúka konštrukčný spôsob a rýchlosť výstavby drevodomov. Samozrejme, rýchlosť výstavby závisí aj od zvoleného typu konštrukčného systému. Medzi významné prednosti výstavby drevodomov patrí aj suchý proces výstavby. Mokrý proces výstavby môžeme pri drevostavbách úplne vylúčiť, a teda aj poruchy a chyby spôsobené vplyvom technologickej vlhkosti.Okrem toho je drevo dobrý izolant s nízkou prírodnou radiáciou. Drevo je materiálom pevným a pružným s dlhou životnosťou, ľahko sa opracúva, má schopnosť regulovať vlhkosť a teplotu prostredia, a tak vytvára príjemné zdravú klímu. Pochopiteľne drevo má aj prirodzené vlastnosti, ktoré by boli nevýhodné. Pri veľkých zmenách vlhkosti mení svoj tvar, tzv. pracuje a tiež ľahko podľahne hnilobe a drevokazným škodcom. Špecialisti v oblasti práce s drevom však dnes presne vedia ako tomuto zabrániť.
Drevodomy a s tým súvisiace otázky

- Odolajú škodcom?
- Existuje vyššie riziko požiaru?
- Nie je v nich zima alebo horúco?
- Vydržia dostatočne dlho?
- Dajú sa postaviť svojpomocne?
- Nie je v dome viac hluku?
Drevostavby doma a v zahraničí
V mnohých krajinách sa drevo považuje za strategickú surovinu, ktorá prináša národným ekonomikám nemalý zisk. Na druhej strane, človek v pretechnizovanej dobe intenzívnejšie vníma prepojenie s prírodou a prírodným materiálom. Možno preto sa o dreve v posledných rokoch hovorí ako o surovine 21. storočia.Drevodomy a stavby na báze dreva sú rozšírené v ekonomicky silnejších krajinách, napríklad v Švajčiarsku, Nemecku, Kanade a USA či severských štátoch. V porovnaní s našim hospodárstvom sa v týchto štátoch investuje neporovnateľne viac prostriedkov do výskumu a vývoja v oblasti drevených stavebných konštrukcií a výstavby eko domov.
V nemecky hovoriacich krajinách zastupujú rodinné domy na báze dreva 30 – 50 % a tento podiel sa neustále zvyšuje. V Škandinávii a USA je to do 90 %, v Rakúsku plánujú docieliť formou národného programu 80 – 90-percentné zastúpenie drevostavieb a ekologických stavieb rodinných domov. U nás je tento podiel odhadovaný na 2-5 %.