Zateplenie podlahy

Zateplenie podlahy

Zateplenie podlahy

Proti studeným nohám aj hluku pomôže správna izolácia podlahy.

 

Užitočné odkazy

➜  Montážne postupy
➜  Referencie
➜  Katalóg - Izolácia podláh
➜ Najčastejšie otázky
 

 

Zateplenie podlahy pri novostavbách vyžaduje legislatíva. Okrem splnenia zákonnej povinnosti vám takáto izolácia zníži náklady na energie a zefektívni vykurovanie podlahovým kúrením. Pokiaľ navyše bývate vo viacposchodovom dome, sľubuje izolácia aj tlmenie hluku, ktorý sa šíri z vrchného poschodia do spodného.

Ponuka materiálov

 

Funkcia prvá: zateplenie

Nezateplenou podlahou môže unikať až 25 % všetkého tepla. Izolácia je na mieste hlavne tam, kde podlaha oddeľuje priestory s veľkým rozdielom teplôt, napríklad obytnú časť a garáž . Svoje opodstatnenie má aj pri podlahe na prízemí, ktorá prilieha na terén, prípadne kryje pivnicu.

Na zateplenie podlahy sa najčastejšie používa penový polystyrén, šedý penový polystyrén (s prídavkom grafitu pre ešte lepšiu tepelnú izoláciu) a minerálna vata.

Funkcia druhá: odhlučnenie

Izolácia podlahy na poschodiach zabráni prenosu hluku medzi miestnosťami. V prvom rade utlmí hlasnú hudbu alebo reč – teda zvuk, ktorý sa šíri vzduchom. Takú vlastnosť majú hlavne minerálne izolácie, pretože sa vyznačujú dobrou vzduchovou nepriezvučnosťou.

Potom je tu ale ešte kročajový hluk, ktorý sa šíri konštrukciou. Vzniká chôdzou, posúvaním nábytku či pádom predmetov na zem a vyžaduje tzv. kročajovú izoláciu. V tomto prípade poslúži opäť minerálna vata, prípadne elastifikovaný polystyrén.

Akustická izolace plovoucí podlahy

Odhlučnění je u plovoucích podlah nezbytné.
Podívejte se, jak vypadá skladba správně izolované plovoucí podlahy v lehkém a v těžkém provedení.

Ľahká plávajúca podlaha

Má roznášaciu vrstvu z dosiek (napr. OSB) namiesto z betónu.
Vždy by sa mala realizovať ako ucelený certifikovaný systém (napr. systémové riešenia Rigips).
Na akustickú izoláciu môžete použiť dosky z čadičových vlákien Isover T-P.

Ďalšie informácie

Ťažká plávajúca podlaha

Roznášaciu vrstvu tu tvorí betón alebo anhydrit, čo podlahe prepožičiava odolnosť a dobré akustické parametre. Pre ešte lepšie odhlučnenie je možné v skladbe využiť minerálnu izoláciu Isover N alebo Isover T-N, prípadne dosky elastifikovaného polystyrénu Isover EPS RigiFloor.

Zistiť viac

Viete, že…

… izolanty na zateplenie podlahy je možné aj kombinovať? Keď dosky minerálnej izolácie doplníte o dosky z EPS, dosiahnete väčšiu hrúbku izolantu bez toho, aby hrozilo jeho stlačenie.

Zateplenie podlahy na teréne

Pri podlahe na prízemí nie je potrebné riešiť akustickú, ale hlavne tepelnú izoláciu.
Zemina pod podlahou má totiž priemernú teplotu 4–⁠8 °C.
Ako sa izolácia líši v závislosti od zaťaženia podlahy?

Štandardné zaťaženie

Hovoríme o bežnom zaťažení pre rodinné domy. Možno preto zvoliť klasickú plávajúcu podlahu s izoláciou v podobe expandovaného polystyrénu, napr. Isover EPS 100 alebo Isover EPS Grey 100 . V prípade izolácie pod základovou doskou sa používa extrudovaný polystyrén (XPS).

Ďalšie informácie

Vysoké zaťaženie

Ide o konštrukcie, kde zaťaženie presiahne 500 kg/m2. Plávajúce podlahy sa tu nepoužívajú, musíme zvoliť únosnejšiu konštrukciu z vysokozáťažových EPS, ako je napr. Isover EPS 150 alebo Isover EPS 200, prípadne siahnuť po extrudovanom polystyréne.

Ďalšie informácie

Jak izolovat podlahu půdy?

Voľba systému závisí od toho, akým spôsobom budete pôdu využívať.

Pochôdzny variant

Ak chcete pôdu využívať ako obytný priestor, na ukladanie vecí, alebo viete, že vás tam čas od času čakajú revízie, najvhodnejšie bude použitie nášho systému Isover StepCross. Tento systém kombinuje pevnosť EPS trámov a vysokú tepelnú účinnosť minerálnej vaty. 

Viac o systéme

Nepochodzí variant

Podlahu zateplete aj v prípade, že priestor nebudete využívať – zabránite úniku tepla zo spodného poschodia. Postačí vám parozábrana (napr. Isover Vario® KM Duplex UV) a na ňu voľne položená minerálna vata (napr. Isover Domo Plus) zakrytá protiprachovou vrstvou.

Ďalšie informácie

Neviete, akú izoláciu vybrať?

Naši technickí špecialisti vám radi pomôžu s výberom materiálu, spočítajú jeho potrebné množstvo aj orientačné ceny a navyše vás nasmerujú priamo k najbližšiemu predajcovi.
Služba je úplne zadarmo.

domček

 

poradenstvo@isover.sk
0800 139 139

 

Chcem poradiť