Drevostavby

Drevostavby

Drevostavby

Izolujte drevodomy s nami - predstavujeme materiály Isover vhodné pre zateplenie drevenej konštrukcie. Čítajte ďalej a zistite viac o téme drevostavba a jej izolácia.

Záujem o drevostavby rastie

Drevo ako stavebný materiál má z hľadiska komplexu mechanických, tepelnotechnických, estetických, úžitkových, technologických vlastností a dopadu na životné prostredie svoju nezastupiteľnú pozíciu. Hovorí sa o ňom ako o surovine 21. storočia. Táto stránka ponúka najmä vhodné izolačné materiály pre drevostavby. O význame drevostavieb (nazývaných aj drevodomy) na Slovensku i v rámci Európy sa hovorí najmä v súvislosti s:

 trvalo udržateľnou výstavbou
 ● pasívnou bilanciou emisií oxidu uhličitého ako skleníkového plynu v zabudovanej drevnej hmote
 ● spracovaním a zhodnotením dreva ako národnej strategickej suroviny
 ● obnoviteľnosťou dreva ako národnej strategickej suroviny
 ● súčasná architektúra navrhnuje a realizuje nadčasové, pútavé a výnimočné stavby pre montované domy, drevostavby
 ● výstavba z dreva vytvára vedomostný základ k energetickej účinnosti a komfortu bývania, vznikajú ekologické domy

Aj napriek kríze a stagnácii stavebníctva sa v priebehu piatich rokov na Slovensku zvýšil podiel moderných drevostavieb (domov na báze dreva) na individuálnej bytovej výstavbe z 2% na 10% - Dni drevostavieb 2016. Drevodomy sú nesmierne populárne aj napriek mýtom, ktoré o drevodomoch kolujú.

Tepelná izolácia drevodomov

Aké materiály Isover sú vhodné pre zateplenie drevenej stavby?

Izolácia sokla a spodnej stavby

Pri pasívnych domoch je optimálna hrúbka sokla 200 mm. Pri nepodpivničených nízkoenergetických domoch sa priemerná hrúbka izolácie sokla pohybuje okolo 120 mm. Alternatívou k STYRODUR® 2800 C sú expandované polystyrény vylievané do formy.

Obvodové konštrukcie drevodomu

Na obvodové konštrukcie drevostavieb, teda izoláciu stien drevodomu, je k dispozícii široká paleta kvalitných výrobkov na kontaktné zateplenie, do prevetrávaných fasád, ako výplň do rámových konštrukcií aj inštalačnej vrstvy. Drevostavba si žiada izolovať jej obvodové konštrukcie, odporúčame používať izolačné materiály na to určené. Pri návrhu je potrebné sa oboznámiť s technickým listom výrobku. Vhodnou kombináciou môžeme dosiahnuť veľmi priaznivé U-hodnoty konštrukcie a vylepšiť izolačné vlastnosti drevostavby.

Isover ponúka aj špeciálne izolačné dosky určené pre zateplenie drevostavby - Isover WOODSIL. Izolačné dosky z kamennej vlny s vynikajúcimi tepelno a zvukovoizolačnými vlastnosťami boli vyvinuté pre drevodomy. Špeciálny rozmer 580x1000 mm pre použitie v drevostavbách. Dosky sú určené najmä na použitie ako tepelná, akustická a protipožiarna izolácia vonkajších a vnútorných stien drevostavieb a prefabrikovaných konštrukcií. Vhodné sú aj na použitie ako izolácia šikmých striech a podkroví (s vkladaním izolácie medzi krokvy aj do prídavného roštu), ľahkých deliacich priečok, dutín konštrukcií zavesených podhľadov, trámových stropov resp. ľahkých podláh (nezaťažená podlaha – izolácia je vložená medzi nosné trámy).

Takto zateplené obvodové múry drevostavieb majú vynikajúce úžitkové vlastnosti a priaznivé U-hodnoty.

Izolácia priečok

Veľmi dobrá absorpčná schopnosť vláknitých materiálov Isover umožňuje ochranu nielen pred rušivým hlukom zo susedných miestností, ale tiež pred nežiaducim vonkajším hlukom. Správnym návrhom je možné s výrobkami Isover dosiahnuť trvalé a citeľné zlepšenie akustických parametrov jednotlivých konštrukcií drevodomu.

Šikmé strechy, stropy

Na izolovanie šikmých striech, medzi krokvy sú určené izolácie radu Isover UNIROL. Zateplenie šikmej strechy drevodomu, povaly odporúčame vyhotoviť vždy v dvoch vrstvách. Druhá – inštalačná vrstva môže byť z toho istého materiálu alebo sa môže použiť izolácia Isover DOMO. Pokiaľ sme limitovaní priestorom, na dosiahnutie želanej U-hodnoty konštrukcie drevostavby, je možné využiť doizolovanie nad krokvami a vylepšiť vlastnosti izolácie.

Pri šikmých strechách netreba zabudnúť na správne umiestenie parozábrany. Správna voľba parozábrany alebo klíma membrány napomôže optimalizácii vlhkostných pomerov v strešnej konštrukcii drevostavby.

Ploché strechy

Moderné nízkoenergetické domy a pasívne domy z dreva sú veľmi často navrhované s plochou alebo pultovou strechou. Dôvod je jasný – akékoľvek nadstavované a vyčnievajúce časti budovy zvyšujú neskoršie náklady na energie, ako aj priame stavebné náklady. Aj tu, v závislosti od konštrukcie, sa pre izolácoiu drevodomu osvedčili izolačné pásy radu Isover UNIROL v kombinácii s veľkoformátovými drevovláknitými doskami a expandovaným alebo extrudovaným polystyrénom.

Samozrejmosťou je používanie minerálnych izolácií určených na ploché strechy, drevostavba dosiahne vynikajúce izolačné vlastnosti.

 

Drevodom

 

Izolované drevostavby predstavujú eko stavby, ktoré poskytujú najlepší tepelný komfort a odpovedajúce úspory energie. Sú trvalo udržateľné aj vzhľadom na environmentálne, ekonomické a sociálne faktory.

Trvalá udržateľnosť je nepochybne veľmi diskutovanou témou posledných rokov ako i budúcnosťou výstavby. Rozhodnutie pre eko stavbu moderného drevodomu je určite tým správnym krokom. Prečítajte si aj prehľad informácií a sumarizované fakty prečo sa rozhodnúť pre drevodomy.

Užitočné videá

Potrebujete poradiť

Naši technickí špecialisti vám radi pomôžu s výberom materiálu, spočítajú jeho potrebné množstvo aj orientačné ceny a navyše vás nasmerujú priamo k najbližšiemu predajcovi.
Služba je úplne zadarmo.

domček

 

poradenstvo@isover.sk
0800 139 139

 

Chcem poradiť