Ako zatepliť dom
Vybrať ten správny materiál na zateplenie domu nie je vôbec jednoduché. Do rozhodovania vstupuje okrem kvality aj pomer výkonu (teda výsledku zatepľovania) a ceny. Rôzne druhy izolácií majú odlišné tepelnoizolačné vlastnosti, preto na dosiahnutie rovnakého efektu potrebujete rôznu hrúbku izolácie. V ponuke máme minerálne izolácie a polystyrény.Hrúbka zateplenia
Pripravili sme pre vás interaktívnu schému, ktorá vám zobrazí odporúčané hrúbky tepelnej izolácie v súlade s odporúčaniami STN 730540. Na schéme môžete vidieť 10 najčastejších miest, ktoré treba v dome zatepliť. Po výbere miesta sa vám ukážu odporúčané hrúbky zateplenia pre rôzne varianty resp. produkty, ktoré máme v ponuke. Koniec nekonečným prepočtom - rozhodovanie, ako zatepliť dom už nie je také náročné, ako predtým!Akú hrúbku a postup zateplenia použiť pre jednotlivé časti domu?
- zateplenie šikmej strechy (systém zateplenie nad krokvami)
- zateplenie šikmej strechy (systém zateplenia medzi krokvami)
- zateplenie plochej strechy
- zelená - vegetačná strecha
- odvetraná fasáda
- kontaktná fasáda
- zateplenie sokla
- zateplenie sokla na teréne
- strop pod nevykurovaným priestorom
- strop medzi miestnosťami
V rámci celosvetového zvyšovania cien energií sa stále väčšia pozornosť obracia na znižovanie ich spotreby. Jednou z najefektívnejších ciest je používanie tepelných izolácií. Bolo preukázané, že zatepľovaním budov je možné znížiť spotrebu energie na vykurovanie až o 60 %, u nízkoenergetických rodinných domov a pasívnych rodinných domov až o 90 % oproti existujúcej výstavbe. Pritom ekonomická návratnosť sa pri zatepľovaní domu pohybuje od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov.
Význam zatepľovania stále rastie
V nových európskych normách a ďalších predpisoch sa tak stretávame s účinnými tepelnými izoláciami vo výrazne zvýšených hrúbkach - bežne 100-300 mm pre podlahy a steny, 200-500 mm pre strechy, podľa energetickej klasifikačnej triedy A-C. Dnešné stavby sú navrhované obvykle v energetickej triede C, čo znamená minimálny štandard a každoročne vysoké náklady na prevádzku. Po zavedení energetických štítkov je evidentné navýšenie dopytu po úspornejších budovách triedy B, prípadne najlepšej triedy A.Pozrite si viac o téme zateplenie domu - nájdete tu viac informácií o výhodách zatepľovania, ktorými sú okrem zamedzeniu únikov tepla napríklad aj predĺženie živnostnosti stavby, možné zvýšenie požiarnej bezpečnosti a zlepšenie akustických vlastností. Ak rozmýšľate o tom, ako zatepliť dom, určite je pre vás aktuálna aj téma financovania. Pripravili sme pre vás takisto bližšie informácie o financovaní zatepľovania vrátane vládnej podpory zateplenia rodinných domov a 6 krokov v rýchlom návode - zatepľovanie domu krok za krokom.
Nové materiály na zatepľovanie
Reakciou na nové požiadavky bol aj vývoj účinnejších izolantov - typickým príkladom sú grafitové izolačné materiály Isover EPS GreyWall a Isover EPS GreyWall PLUS so zvýšeným izolačným účinkom. Penový polystyrén patrí medzi najpoužívanejšie izolačné materiály. Dlhodobé úspešné používanie tepelných izolácií z penového polystyrénu na celom svete potvrdilo, že výborné vlastnosti EPS možno výhodne využiť v celom rade stavebných konštrukcií, najčastejšie na izolácie striech, fasád a stropov.Optimálnym riešením je vytvorenie súvislej tepelno-izolačnej obálky budovy bez tepelných mostov. Táto požiadavka sa týka nielen strechy a stien, ale samozrejme aj konštrukcií v styku so zeminou, akými sú oblasť soklov, suterénnej steny a podlahy, prípadne základovej dosky. Tepelné izolácie týchto konštrukcií musia spĺňať vysoké nároky predovšetkým na pevnosť v tlaku, minimálnu nasiakavosť a mrazuvzdornosť.