Zateplenie sokla a spodnej stavby

Zateplenie plochej strechy

Zateplenie sokla a spodnej stavby

Chráňte svoj dom pred vlhkosťou a stratami tepla.

Základy, suterén a sokel patria k miestam, kadiaľ môže unikať nemalá časť tepla. Navyše ide o veľmi namáhané a exponované časti stavby. Musí odolávať pôsobeniu celého radu vplyvov, ako je napríklad vlhkosť, zrážková voda, mráz alebo tlak zeminy.

Preto je potrebné zvoliť na zateplenie taký materiál, ktorý má okrem tepelnej izolácie aj vysokú odolnosť proti vlhkosti, mrazu, agresívnym zložkám zeminy a vysokú pevnosť v tlaku.

Ponuka materiálov

Zateplenie sokla

Zateplenie sokla a suterénu

 

Sokel je miestom, kde sa obvodové steny napájajú na terén. Pôsobí naň zrážková voda, mráz, sneh, ale aj mechanické vplyvy – napr. pohyb osôb, automobilová doprava a pod. Zateplenie je potrebné najmä z dvoch dôvodov: aby nedochádzalo k premŕzaniu základov a tvorbe kútových plesní.

Izolácia sa na sokel lepí až do úrovne nezámrznej hĺbky (cca 80 cm pod zemou). Správne vykonaná izolácia odoláva mechanickému poškodeniu aj vode, ktorá sa pri sokli hromadí po daždi alebo z roztopeného snehu.

Návod: Ako správne zatepliť sokel

Zateplenie suterénu a základovej dosky

Tepelná izolácia základovej dosky

 

Tepelná izolácia základovej dosky je nevyhnutná na zamedzenie tepelných strát. A ak plánujete využívať suterén celoročne (napríklad ako posilňovňu alebo garáž), oplatí sa zatepliť aj steny suterénu.

Izolácia sa v tomto prípade inštaluje aj pod úroveň nezámrznej hĺbky. Musí odolávať nielen vlhkosti, ale aj tlaku zeminy. Čím väčšia hĺbka podzemnej steny, tým pevnejší izolant použite.

Návod: Zateplenie suteréne a základov

Ak využívate pivničné priestory celoročne, napríklad ako garáž alebo posilňovňu, oplatí sa vám izolácia suterénu. V opačnom prípade príde vhod samotná izolácia sokla. Zabránite tak nielen zbytočným tepelným stratám, ale aj prieniku vody do konštrukcie stavby a prípadnému vzniku plesní.

Izolácia sokla nielen pre tepelnú pohodu

Nároky na zateplenie sokla a spodnej časti domu sa líšia od nadzemnej izolácie. Okrem požiadavky na dostatočné tepelné vlastnosti sa berie do úvahy aj pevnosť, odolnosť proti vode, mrazu, agresívnym zložkám pôdy a možnosť čistenia.
Ideálny systém izolácie zaistí vášmu bývaniu nasledujúce výhody:

 ● Nedochádza k premŕzaniu základov a časti terénu pod stavbou.

 ● Podstatné zníženie tepelných strát v detaile, tj. zvýšenie vnútornej povrchovej teploty.

 ● Výrazné obmedzenie kondenzácie v detaile napojenia základu na murivo a tým zamedzenie vzniku plesní.

 ● Základová časť sa dostáva do chránenej nezamŕzajúcej oblasti a tým sa predlžuje jej životnosť.

 ● Zamedzenie transportu vlhkosti a rozpustených solí do vyšších časťou nad terénom.

 ● Umožnenie súvislého omietnutia steny pod úroveň terénu.

 ● Umožnenie jednoduchého a spoľahlivého detailu ukončenia hydroizolácie za izolačnou doskou.

 ● Izolácia sokla spolu s izoláciou fasády prispievajú k zníženiu energetickej náročnosti stavby a umožňujú dosiahnuť nízkoenergetickú hodnotu.

Zateplenie suterénu

Spodní část domu je místo, kde na izolaci působí velký tlak konstrukce i okolní zeminy společně s vodou. Nutnou vlastností takové izolace je proto ještě vyšší mechanická odolnost a nenasákavost. Běžně se zatepluje pod nezámrznou hloubku a platí, že čím je větší hloubka podzemní stěny, tím je potřeba pevnější izolace.

Koľko stojí zateplenie? Dopytujte orientačnú kalkuláciu zadarmo

Naši technickí špecialisti vám radi pomôžu s výberom materiálu, spočítajú jeho potrebné množstvo aj orientačné ceny a navyše vás nasmerujú priamo k najbližšiemu predajcovi.
Služba je úplne zadarmo.

domček

 

poradenstvo@isover.sk
0800 139 139

 

Chcem poradiť