Pasívny dom

Tajomstvo pasívneho domu

Pasívny dom

 

 

Označenie pasívny dom sa používa pre dom s nízkou energetickou náročnosťou. Jeho srdcom je dômyselne riešené „riadené vetranie“, kvalitná tepelná izolácia stien do hrúbky až 40 cm, vylepšené zasklenie okien, ale aj optimálna, väčšinou južná, orientácia domu s využitím slnečnej energie.

 

Na prvý pohľad takýto dom od iného nerozoznáte. Pasívny rodiný dom totiž definujú vnútorné hodnoty domu, technológie a materiály, dopĺňa Vladimír Balent, špecialista na nízko-energetické stavby spoločnosti Isover.

Pasívny dom to nie je iba izolácia

V pasívnom rodinnom dome nie je potrebné klasické kúrenie s kotlom, rozvodným systémom, vykurovacími telesami, skladom paliva a komínom. Tepelné zisky zo slnka, z ľudí a elektrických spotrebičov pohodlne a bez straty komfortu vyhrejú dom počas celého roka. 

Využitím dostupných technológií dnes možno postaviť aj dom, ktorého spotreba energie sa blíži nule. To je zároveň trend, ktorým sa bude stavebníctvo uberať a ku ktorému sa prispôsobuje legislatíva. Napríklad smernica Európskej únie o energetickej hospodárnosti budov predpisuje, aby sa od roku 2020 stavali nové budovy už len v takmer nulovom štandarde, popisuje Vladimír Balent.

 

Prehľad štandardov

 

Klasická novostavba

Nízkoenergetický dom

Pasívny dom

Nulový dom

Spotreba tepla na vykurovanie kWh/(m2)

80 – 140

menej ako 50

menej ako 15

menej ako 5

Zdravý pasívny dom

Pasívny rodinný dom šetrí, okrem financií, aj zdravie. Vďaka systému riadeného vetrania, južnej orientácii okien a kvalitnej izolácii, spĺňa tie najnáročnejšie hygienicko-zdravotné kritériá. Pasívne domy tak spoľahlivo zabezpečia:

 príjemnú teplotu počas horúčav aj mrazov,
 ● neustály prísun čerstvého vzduchu bez prievanu,
 ● vysokú kvalitu a veľké množstvo kyslíka v celom dome,
 ● odfiltrovanie prachu alebo peľu z vonkajšieho prostredia,
 ● odvetrávanie rôznych pachov a škodlivín (napr. cigaretového dymu),
 ● lepšiu mikroklímu v celom dome,
 ● veľa denného svetla aj v zimných dňoch,
 ● zníženie výskytu „zimných depresií“ alebo únavy,
 ● vysoký prísun „slnečného“ vitamínu D, dôležitého pre rast kostí a kĺbov.

Pasívny dom vo svete a u nás

Na začiatku boli Švédi

Hoci myšlienka pasívneho domu sa zrodila už v roku 1988 na švédskej univerzite, skutočný pasívny dom ako vyrástol až o dva roky neskôr, v nemeckom meste Darmstadt. Merania počas nasledujúcich 20 rokov potvrdili vysokú úsporu spotreby tepla (pasívny dom ušetril prvým majiteľom domu až desaťkrát viac tepla ako bežná novostavba) a zároveň subjektívne zvýšenie kvality života, zdravia a celkovej pohody bývania.

V súčasnosti napríklad len v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku spoľahlivo funguje viac než 60 000 pasívnych domov. V týchto krajinách sa vytvorilo aj široké odborné zázemie, niekoľko organizácií, projektov a samostatný inštitút pre pasívne rodiné domy a stavby, montované domy, ktoré pracujú na ďalšom výskume a vývoji.

Prvé pasívne rodinné domy a stavby u nás

Nevyhnutnosťou pre stavbu pasívneho rodinného domu je detailný návrh a kvalitné prevedenie stavby.

Pri takomto type architektúry totiž zohráva veľmi dôležitú úlohu dokonalá tesnosť okien, použitie kvalitných a dostatočne hrubých izolačných materiálov, ale napríklad aj umiestnenie v teréne, opisuje Vladimír Balent, ktorý často konzultuje požiadavky klientov s architektmi.

Aj na Slovensku už niekoľko takýchto stavieb máme. Zatiaľ ide však len o pasívne rodinné domy na bývanie. Nájdete ich v Bratislave, Šali, Košiciach, vo Veľkej Lomnici či v Stupave.

Je skvelé, že takéto komfortné a zdravé domy už nemusíme vidieť len v katalógoch, ale priamo v našich mestách a obciach. Dokonca je možné navštíviť ich a porozprávať sa priamo s domácimi obyvateľmi o výhodách života v nich. Naposledy bola takáto možnosť počas veľtrhu CONECO 2013. V novembri nás čakajú Dni pasívnych domov, počas ktorých pripravujeme sériu sprievodných aktivít.

V referenčnom pasívnom rodinnom dome v blízkom rakúskom Kitsee je dokonca možné zostať aj na noc a vyskúšať si bývanie v takomto dome so všetkým, čo k tomu patrí. V Isoveri ponúkame spektrum izolácií použiteľných pre pasívny dom.

Realita a budúcnosť vo výstavbe

Našou budúcnosťou sú ekologické domy, kde vzhľadom na spĺňajúce spomenuté parametre môžeme pasívny dom zaradiť. Eko stavby samozrejme už pri projekcii zvažujú aké materiály treba použiť, aby stavba bola ekologická a či sú naozaj trvácne a prospešné pre zdravie človeka.

Potrebujete poradiť?

Naši technickí špecialisti vám radi pomôžu s výberom materiálu, spočítajú jeho potrebné množstvo aj orientačné ceny a navyše vás nasmerujú priamo k najbližšiemu predajcovi.
Služba je úplne zadarmo.

domček

 

poradenstvo@isover.sk
0800 139 139

 

Chcem poradiť