Výstavba rodinného domu - drevostavby v Stupave
V Stupave nedávno vyrástol rodinný dom, ktorý architekt Ing. arch. Borislav Benedek, studio b52 s.r.o. a firma DOM-OV Slovensko s.r.o. navrhli ako drevostavbu. Zámer investora bolo zrealizovať efektívne riešenie z hľadiska prevádzkových nákladov do budúcnosti a stavbu zrealizovať v efektívnom časovom horizonte – v tomto prípade výstavba trvala 8 mesiacov. Spoločnosť ISOVER bola dodávateľom izolačných materiálov.
Čím sa vyznačuje dispozícia domu a aká je jeho prevádzka?
Dispozícia domu vychádza maximálne z morfológie terénu a výhľadov do lesa, ako aj vhodnou orientáciou vzhľadom na svetové strany. Denná časť domu je orientovaná s výhľadom do lesa dole svahom. Na prízemí sa nachádza aj hosťovská miestnosť, ktorá môže v budúcnosti slúžiť ako spálňa. Schody na poschodie sa nachádzajú medzi vstupnou chodbou a obývačkou. Poschodie tvoria tri obytné izby so zázemím. Terasa, ktorá je napojená na obývačku, kuchyňu a príručný sklad je vyvýšená vzhľadom na morfologické pomery.
Ako prebiehala výstavba drevostavby
Prečo bola zvolená omietnutá drevostavba?
Nechceli investori dom s priznaným pohľadovým drevom?
Požiadavka investora bolo v čo najväčšej miere minimalizovať údržbu domu a aj vzhľadom na tento fakt sme zvolili omietku.
Architektonický výraz je zvolený v minimalistickom duchu – vyplýva to z charakteru objektu?
Strešná rovina je mierne zalomená a zjemňuje výraz stavby vzhľadom na okolitú výstavbu a prírodný charakter okolia. Domnievame sa, že ide o vhodný kompromis.
V čom treba hľadať výhody drevostavby a aká je ich životnosť?
Výhoda drevostavieb je v rýchlosti výstavby s vylúčením, alebo minimalizovaním mokrých procesov. Životnosť drevených domov je plne porovnateľná s murovanými stavbami, za predpokladu použitia kvalitných materiálov, správnych riešení pri projektovaní stavby a bezchybnou realizáciou diela a samozrejme vhodne zvoleným a sprocesovaním izolácie drevostavby. Pri splnení týchto a iných podmienok sa stáva výstavba rodinných domov na báze dreva, kde je drevo použitý ako hlavný stavebný materiál, jedinou udržateľnou cestou z hľadiska využívania obnoviteľných zdrojov a dostávame sa tak k definícii eko stavieb.
Do akej miery ste spolupracovali s investormi aj pri interiéri?
Interiér domu riešila investorka v spolupráci s architektkou. Materiálové a farebné riešenia boli spracované do vizualizácií pre lepšiu predstavu investora.
Čo bolo na výstavbe drevostavby najobtiažnejšie?
Časovo náročnejšie bolo, vzhľadom na svahovitý terén pozemku, zakladanie stavby. Montáž vrchnej stavby prebiehala plynulo. Dve prekryté hmoty objektu s konzolou na 2.NP znamenali komplikovanejšie detaily vzduchotesnosti, ktorá bola preverená dvomi Blower-door testami počas realizácie stavby.
Aká bola spolupráca so spoločnosťou ISOVER a aké izolačné materiály dodala táto spoločnosť na tento objekt?
Spolupráca z firmou ISOVER prebiehala na profesionálnej úrovni vo všetkých stupňoch realizácie diela. Pri výstavbe drevostavby boli použité materiály ISOVER UNIROL PLUS (stropy, steny), ISOVER AKU (priečky), ISOVER EPS NEOFLOOR 100 (podlaha), ISOVER N (kročajová izolácia). Ďalej bol použitý systém fólií ISOVER KM DUPLEX spolu s páskami MULTITAPE a KB1.