Čo je EPS?
EPS (Expandovaný polystyrén) je materiál, ktorý je environmentálny, praktický a spoľahlivý zároveň. Polystyrén je organická hmota zo skupiny penových plastov. Vyrába sa z chemickej látky - styrénu, ktorý získavame z ropy. Expandovaný (penový) polystyrén (EPS - Expanded PolyStyren) sa expanduje - pení pomocou vodnej pary a nadúvadla. Existujú aj iné druhy polystyrénu, ktoré sa s EPS často zamieňajú, napríklad XPS extrudovaný - vytlačovaný polystyrén, používaný iba v stavebníctve, alebo PSP (polystyrénový papier), ktorý našiel uplatnenie pri výrobe podnosov na balenie malých porcií potravín. Zisite viac o tom, ako sa EPS vyrába, v našom podrobnom článku o jeho výrobe.História EPS
1949 - EPS objavil Dr. Fritz Stastny, vedec z koncernu BASF. Meno vynálezcu asi nepozná každý, ale bez jeho vynálezu si už život nevieme predstaviť.
1950 - koncern BASF si patentoval expandovaný polystyrén. EPS sa najskôr, vzhľadom na jeho výborné izolačné vlastnosti, používal v stavebníctve.
1958 - EPS sa začína používať aj ako obalový prostriedok na ochranu rôznych výrobkov - potravín, elektroniky, krehkých vecí a mnohých ďalších.
1965 - EPS sa veľmi dobre osvedčil v stavebnom sektore.
1973 - začali sa vyrábať prvé debniace tvarovky z EPS. Vznikajú prvé tepelne izolované domy.
Základné vlastnosti výrobkov polystyrénu ISOVER EPS
Výborné tepelno-izolačné vlastnosti
Penový polystyrén výborne tepelne izoluje, čo je dané jeho jemnou bunečnou štruktúrou skladajúcou sa z množstva uzavretých buniek v tvare guličky obsahujúcich vzduch.
Vysoká pevnosť v tlaku, ťahu a ohybe
Vysoká pevnosť EPS v tlaku zaisťuje odolnosť zateplených fasád proti prerazeniu, zároveň umožňuje jeho použitie pre terasy plochých striech, priemyselné podlahy a pod.
Dobrá bodová zaťažiteľnosť
Vďaka tejto dôležitej vlastnosti nie je napríklad na plochých strechách nutné navrhovať na ISOVER eps ROOF 100S spevnené komunikačné trasy, pretože nehrozí rozšliapanie tepelnej izolácie.
Nízka hmotnosť
Nízka hmotnosť EPS znižuje zaťaženie nosnej konštrukcie, náklady na transport a námahu pri aplikácii.
Veľmi nízka nasiakavosť
Minimálnu nasiakavosť EPS oceníme predovšetkým pri aplikácii tepelných izolácií za zhoršených klimatických podmienok, prípadnom zatečení do konštrukcie, zvýšenej kondenzácii v konštrukcii a pri nesprávne prevedených detailoch.
Zdravotná nezávadnosť
Produkty z EPS neobsahujú žiadne zdravotné riziko. preto sa EPS používa taktiež pri balení potravín.
Zvuková izolácia
Elastifikované dosky z EPS, napr. ISOVER eps FLOOR 4000, 5000 sú určené pre zlepšenie kročajového útlmu podláh.
Výrobky ISOVER EPS sa klasifikujú podľa STN EN 13 163.
Je EPS bezpečný?
Základná surovina na výrobu EPS - styrén - sa používa na celom svete, a nielen na výrobu plastov. So styrénom sa stretávame dennodenne a často o tom ani nevieme. Bez styrénu by parfum nevoňal tak ako má, niektoré lieky by neexistovali, ani polevu na koláč by sme nemohli natrieť plastovou stierkou. Možno spomenúť množstvo polyesterových lepidiel, lakov a farieb, ktoré by sme bez styrénu nepoznali.
Styrén sa v EPS odbúrava niekoľko týždňov, až jeho obsah klesne približne na úroveň 1 % z celkovej maximálne prístupnej koncentrácie. Aj keď koncentrácia styrénu vo vnútorných priestoroch za posledných 10 až 15 rokov stúpla, pravdepodobne pre zvyšujúcu sa spotrebu plastov, nezaznamenali sa do dnešného dňa žiadne negatívne účinky.
Ďalšou chemickou látkou použitou pri výrobe EPS je pentán. Ide o čistý uhľovodík, ktorý je síce horľavý, ale z finálneho produktu unikne krátko po výrobe. Pentán je nestabilný a rozloží sa v ovzduší počas niekoľkých hodín na oxid uhličitý a vodu, preto nemá na ľudský organizmus žiadny vplyv.