Ako si naplánovať rekonštrukciu a požiadať 9. októbra o peniaze z Plánu obnovy

Ako si naplánovať rekonštrukciu a požiadať 9. októbra o peniaze z Plánu obnovy
 

Už o tri týždne bude možné podať žiadosť o dotáciu na zateplenie a obnovu domu. Prinášame vám informácie, čo všetko sa v podmienkach programu Obnov dom zmenilo oproti minulosti.

V pondelok 9. októbra bude opäť možné vyplniť na internete žiadosť o peniaze na rekonštrukciu rodinného domu a získať 15 000 alebo 19 000 eur podľa toho, akú energetickú úsporu pri obnove domu dosiahnete.

Dotáciu môže získať prakticky každý, keďže základné podmienky sú veľmi jednoduché

Ak na nasledujúce otázky viete odpovedať „áno“, môžete sa uchádzať o peniaze z Plánu obnovy (z programu Obnov dom):

  • Vlastníte ako fyzická osoba (čiže nie ako živnostník alebo eseročka) rodinný dom postavený/skolaudovaný pred rokom 2013?
  • Ak dom vlastnia viacerí majitelia, máte od nich súhlas na to, že budete žiadosť o dotáciu podávať vy?
  • Neboli ste odsúdený za trestný čin subvenčného podvodu, korupcie a ani za iné majetkové trestné činy?
  • Máte dom v pôvodnom stave, resp. robili ste rekonštrukciu (zateplenie, výmenu okien a dverí, atď.) po 1. februári 2020?

Zhrnutie najdôležitejších informácií o dotácii z Plánu obnovy

  1. Možná dotácia 15 000 alebo 19 000 eur: Základnou požiadavkou na získanie dotácie je ušetriť obnovou aspoň 30 % primárnej energie. Inak povedané, na dome treba urobiť také zateplenie a ďalšiu obnovu, aby dom strácal aspoň o 30 % menej energie ako doteraz. Tento cieľ sa dá najľahšie a najlacnejšie splniť zateplením fasády. Kto však urobí také opatrenia, že ušetrí viac ako 60 % energie, môže získať až 19 000 eur.
  2. Energetické certifikáty vám môžu veľmi pomôcť: Povinnými dokladmi pri žiadosti o dotáciu sú dva certifikáty, ktoré sa robia pred obnovou a po nej. Nie sú to však „zbytočné papiere“, ako si mnohí myslia. Jednak je to jediný spôsob, ako sa reálne dá „odmerať“ energetická úspora (porovnanie faktúr za plyn či elektrinu pred a po obnove je, samozrejme, nezmysel, keďže spotrebu ovplyvňujú okolnosti ako teplá či studená zima a nastavená teplota v dome). Ale najmä energetický certifikát východiskového stavu obsahuje rady odborníka, čo treba na dome obnoviť a ako to urobiť. Keďže veľa ľudí zatepľuje domy svojpomocne, v praxi robia množstvo chýb. Mnohé z nich môžu viesť k trvalým poruchám zateplenia, vlhkým stenám či plesniam, ale tiež k požiarom. Ak sa budete držať rád odborníka v postupe pri zateplení a odporúčaných materiáloch, týmto problémom sa vyhnete. Okrem toho aj na certifikát aj projekty môžete získať dotáciu, takže ich zaplatíte len sčasti.
  3. Zateplenie je povinné, ak chcete získať dotáciu: Nestačí napríklad vymeniť kotol či inštalovať fotovoltiku. Aby ste získali peniaze na opravu domu, musíte ho zatepliť. Aspoň jeden druh zateplenia (či už obvodových stien, strechy, podlahy na prízemí alebo pri nevykurovanom podkroví, stropu pivnice) alebo výmena okien a dverí je povinná.
  4. Najprv obnova, potom peniaze: Na rekonštrukciu domu potrebujete peniaze, pretože až po ukončení všetkých prác posielate žiadosť o vyplatenie dotácie a po finálnej kontrole vám ich organizátor – Slovenská agentúra životného prostredia – pošle na účet. Aby ste si vedeli rekonštrukciu naplánovať, potrebujete si dopredu presne premyslieť, čo idete robiť, nechať si pripraviť cenové ponuky a dať dokopy financie.

Nižšie v tomto článku nájdete praktické rady, ako na to.

  1. Dotácia pre 10 000 majiteľov: Celkovo má 4. výzva vyhradené financie pre 10-tisíc žiadostí. Po skúsenosti z apríla to opäť bude súboj rýchlych prstov. Ideálne bude, ak si 9. októbra doobeda urobíte čas a žiadosť vyplníte čím skôr.

Detailné informácie o programe Obnov dom nájdete tu.

Čo všetko sa mení pri novej žiadosti (prehľad zmien)

Ak ste sledovali program Obnov dom aj doteraz, viete, že sa otvárali celkovo 3 kolá žiadostí. Prvé dve na jeseň 2022 a tretie v apríli tohto roka. Aktuálna 4. výzva, ktorú organizátor vyhlásil úvodom septembra a žiadosti sa začnú prijímať od 9. októbra, je veľmi podobná aprílovej výzve. Napriek tomu sa 7 vecí menilo.

Odborné poradenstvo Isover pre Plán Obnovy

Zmena č.1: K žiadosti netreba žiadne extra dokumenty (všetko máte doma)
Prvý krok je vyplnenie žiadosti na webstránke www.obnovdom.sk. V pondelok 9. októbra o 9.00h sa na tejto stránke objaví online formulár, ktorý vyplníte. Potrebujete k tomu len občiansky preukaz, údaje z listu vlastníctva a IBAN číslo účtu, na ktorý vám po rekonštrukcii a úspešnej žiadosti o vyplatenie dotácie prídu peniaze. Už teraz je na webe vzor žiadosti, ktorú si môžete pozrieť a pripraviť si potrebné údaje. Je však zbytočné tlačiť, vypĺňať a posielať žiadosť poštou alebo mailom. Jediný spôsob, ako získať dotáciu, je vyplniť žiadosť na webe od 9. októbra.

Zmena č.2: Podpísanú žiadosť aj povinné doklady posielate do 90 dníKým v apríli bolo treba do 15 dní poslať podpísanú žiadosť o dotáciu spolu s dokladom o veku domu a do 3 mesiacov ste mali povinnosť zaslať aj energetický certifikát východiskového stavu, v novej výzve je to inak. Do 90 dní je treba poslať podpísanú žiadosť aj energetický certifikát (doklad o veku sa už neposiela, ak je v certifikáte jasne uvedený vek domu/rok kolaudácie).
Keďže na Slovensku je len 232 odborníkov s oprávnením vystaviť energetický certifikát východiskového stavu, mali by ste oň požiadať čím skôr. Ak budete čakať až na potvrdenie o úspešnom podaní žiadosti, nemusíte to stihnúť (termíny sú už teraz dlhšie ako 3 mesiace). Ak nestihnete lehotu 90 dní, o dotáciu prídete, čo by bola škoda. Záchranou môže byť projektové energetické hodnotenie ako náhrada za certifikát, pri ktorom sú čakacie doby kratšie.

Zmena č.3: Pri rýchlej obnove sa dotácia zvyšuje na 80 %
Ak dokončíte obnovu domu a predložíte žiadosť o vyplatenie dotácie do 31. októbra 2024, získate zvýšenú dotáciu 80 % celkových výdavkov. Čiže, z vlastného vrecka budete z celej rekonštrukcie platiť len 20 percent a zvyšok vám zafinancujú eurofondy z Plánu obnovy. Kto tento termín nestihne, bude na tom stále veľmi dobre a získa dotáciu vo výške 75 % výdavkov.

Zmena č.4: Dotuje sa aj biomasový kotol, komín či batériové úložisko
Popri peniazoch na zateplenie, výmenu okien a dverí, odstránenie azbestu, výmenu kotla či inštalácie obnoviteľných zdrojov, vonkajšieho tienenia či nádrží na vodu pribudli aj nové možnosti, na ktoré štát prispeje.
Peniaze na kotol na biomasu viete získať vtedy, ak nahrádzate starý kotol na uhlie/vykurovací olej alebo plynový kotol a dom sa nenachádza v obci so zhoršenou kvalitou ovzdušia (zoznam obcí nájdete tu). Ku kotlu sa dotuje aj vyvložkovanie komína alebo vybudovanie nového komína.
Ak chcete získať z Plánu obnovy peniaze na fotovoltiku, môžete k tomu pridať aj domáce batériové úložisko a získať naň príspevok.  Úplne novou možnosťou je tiež dotácia na inštaláciu takzvaného wallboxu, čiže nabíjacej stanice pre elektromobil.

Zmena č.5: Vyššie uznané náklady na obnovu plochých striech
Zateplenie a celková obnova plochej strechy vrátane hydroizolácie je cenovo náročnejšia, čo organizátor aktuálne zohľadnil. Dotácia sa bude počítať z maximálnej sumy 127 eur na meter štvorcový (na porovnanie, pri obnove a zateplení šikmej strechy vrátane výmeny pôvodnej azbestovej krytiny za novú sa príspevok počíta zo sumy 71,30 eur na m2).

Zmena č.6: Dotácia aj na projekt požiarnej ochrany
Veľkým problémom je v posledných rokoch používanie horľavých materiálov pri zateplení striech, ako je striekaná PUR pena. Riziko požiaru tiež zvyšuje fotovoltika na streche, pretože sa pod ňou v lete tvorí enormné teplo, ktoré kladie osobitné nárok na materiály pri izolácii strechy. Preto sa Slovenská agentúra životného prostredia rozhodla dotovať vypracovanie projektu požiarnej bezpečnosti (ľudovo nazývaný požiarny projekt).

Projektant pri jeho vypracovaní hodnotí, či sú v dome použité materiály, ktoré bránia vzniku ohňa a v prípade potreby dokážu spomaliť šírenie ohňa tak dlho, aby mohli jeho obyvatelia uniknúť do bezpečia. V projekte potom popisuje, aké materiály kde v dome použiť a v akej hrúbke. Požiarny projekt je síce povinný pri stavebnom povolení a má sa aktualizovať aj vtedy, keď sa dom prerába a pritom sa použije iný druh materiálov, málokto si ho však nechá vypracovať. Pritom projektant pomáha majiteľovi domu zvoliť vhodné materiály a skombinovať ich tak, aby bývanie v dome bolo bezpečné aj v prípade nečakanej udalosti ako úder blesku či skrat elektrickej inštalácie.

Veľkým problémom na Slovensku je používanie striekanej PUR peny namiesto minerálnej vlny v zateplení strechy a podkrovia. Tým majiteľ domu vymení pôvodný nehorľavý materiál za horľavý, keďže striekaná pena patrí do triedy reakcie na oheň E a prispieva k rozvoju požiaru. „Len nedávno v Liptovskom Mikuláši zhorel dom, do ktorého udrel bočný blesk a spôsobil požiar, ktorý sa kvôli striekanej PUR pene rýchlo šíril. Kvôli aktívnemu horeniu peny boli obrovské plamene viditeľné až na vzdialenosť 5 kilometrov. Striekaná pena je obrovské riziko pre vznik požiaru strechy, ktorý sa rýchlo šíri do celého domu a môže ohroziť aj okolité stavby,“ hovorí Lukáš Zelem, technický manažér Asociácie výrobcov minerálnej izolácie AVMI.

Častou chybou je použitie striekanej peny v blízkosti komína. „Ak sa pena dotýka komína, je to vyslovene nebezpečné. Komín treba pod strechou vždy izolovať kamennou vlnou, ktorá je nehorľavá,“ radí Alexander Prizemin, marketingový manažér pre značky IsoverRigips a Weber.

Zmena č.7: Ruší sa registrácia ISPO
V novej výzve odpadá doterajšia povinnosť žiadateľa registrovať sa na verejnom portáli Informačného a monitorovacieho systému Plánu obnovy a odolnosti (ISPO) ešte pred podpisom zmluvy.

Takto si naplánujete celú rekonštrukciu

Pri plánovaní rekonštrukcie vám veľmi pomôže užitočný program KORD. Vďaka nemu viete zistiť, akú úsporu vám prinesie zateplenie, výmena okien a dverí či nový kotol na obnoviteľné zdroje. Tým pádom si môžete vopred premyslieť, čo všetko budete na svojom dome rekonštruovať a na základe toho získať cenové ponuky a pripraviť si financie.
S programom sa naučíte pracovať za pár minút. Nižšie nájdete základné kroky, ktoré vám pomôžu pri ovládaní programu (resp. tu nájdete podrobný návod, ako pracovať s programom KORD).

Krok 1: Vyberte si typ domu
Prvým krokom je výber typu domu, ktorý sa najviac približuje tomu vášmu. Následne zadáte podlahovú plochu (údaj treba zadať do okienka „Plocha podlažia“; pri poschodovom dome sa znásobí na celkovú plochu; ak celkové číslo nesedí, upravte pôvodný údaj pre podlažie). Medzi typmi domov sa pohybujete šípkami doľava/doprava a hore/dole pri obrázku domu. Na ďalší krok prejdete kliknutím na dvojitú šípku vpravo hore.

Práca s programom KORD - krok 1

Krok 2: Materiál častí domu a rôzne druhy zateplenia
Od druhého kroku sa preklikávate cez jednotlivé časti domu: od obvodového plášťa (fasády), cez strechu, podlahu, atď. V okne vľavo si treba vždy šípkami nájsť materiál, z ktorého sú steny, strecha, podlaha atď. a v okne vpravo potom zadávate, ktorú časť domu plánujete zatepliť, akým materiálom a v akej hrúbke. Výber je možný šípkami alebo pomocou tzv. roletového menu.

Práca s programom KORD - krok 2

Už od úpravy prvej časti domu vám program zobrazí, akú úsporu získate konkrétnym zateplením. Zásadným krokom je zateplenie obvodového plášťa, ktoré samotné  má potenciál priniesť 30 až 50 % úsporu v závislosti od plánovanej izolácie a jej hrúbky.

Týmto spôsobom si skúšate, čo by vám obnova jednotlivých častí domu priniesla a môžete si presne naplánovať, čo budete rekonštruovať a s akými materiálmi.

KORD - Merná potreba primárnej energie

Na základe informácií z programu KORD môžete osloviť s dodatočnými otázkami odborníkov na zateplenie a nechať si pripraviť cenovú ponuku. Môžete ich kontaktovať e-mailom na poradenstvo@isover.sk alebo telefonátom na bezplatnú linku 0800 139 139. Prípadne môžete vyplniť kontaktný formulár a špecialisti vás kontaktujú naspäť.

Ďalšie opatrenia v programe KORD

KORD umožňuje okrem zateplenia a výmeny okien a dverí „odmerať“ aj prínos výmeny pôvodného energetického zdroja (kotla) za nový.
Na záver ešte dôležité upozornenie: program KORD najlepšie funguje v prehliadačoch Chrome a Edge.
 
Zdroj : vsetkoozatepleni.sk