Témou VI. ročníka medzinárodnej študentskej architektonickej anonymnej súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2010, vypísanou divíziou ISOVER - firmy Saint-Gobain Construction Products, s.r.o. bola rekonštrukcia objektu bývalého priemyselného skladu v Paríži, ktorý sa nachádza v štvrti Pantin, v území ohraničenom vodným kanálom, Rue Ernest Renand a Avenue Jean Lolive.
V súčasnosti nevyužívaný objekt priemyselného skladu sa vyznačuje výraznou monoliticklou skeletovou konštrukciou. Úlohou pre súťažiacich študentov v tomto ročníku bolo zvoliť nové využitie objektu s dodržaním podmienok pasívneho štandardu, pričom výber funkčného využitia a miera zásahu do objektu nebola podmienkami súťaže limitovaná. Cieľom zadania bolo navrhnúť energeticky efektívny redesign jestvujúcej budovy s ľubovoľne zvoleným funkčným využitím daného objektu, ktoré bude novým impulzom v jestvujúcej urbanistickej štruktúre.
Na príprave národného kola súťaže a jeho vyhodnotení sa podielala slovenská divízia firmy Isover a Ústav konštrukcií v architektúre a inžinierskych stavieb FA STU v Bratislave. Národného kola sa zúčastnili študenti v študijných odboroch so zameraním na architektúru a pozemné staviteľstvo na vysokých školách a univerzitách v Slovenskej republike. Medzinárodné kolo, do ktorého postúpia prvé tri návrhy z národných súťaží sa bude konať v máji 2010 v rakúskom Insbrucku.
Do národného kola bolo zaslaných 13 návrhov. Porota národného kola zasadala dňa 31. 3. 2010 v zložení :
Prof. Ing. arch. Róbert Špaček, PhD., ÚEEA, FA STU Bratislava - predseda
Doc. Ing. arch. Ján Ilkovič, PhD., ÚKAIS, FA STU Bratislava
Ing. arch. Darina Lalíková, PhD., Vydavateľstvo EUROSTAV
Ing. arch. Henrich Pifko, PhD. ÚEEA, FA STU Bratislava
Ing. arch. Lorant Krajcsovics, IEPD Bratislava
Ing. arch. Michal Lang, studio b52
Ing. arch. Borislav Benedek, 3C studio
Ing. Vladimír Balent, Saint-Gobain Construction products s.r.o.
V zmysle súťažných podmienok boli ocenené tri prvé návrhy. Na základe výsledkov hlasovania sa porota rozhodla udeliť 1. cenu a dve 3. ceny Ex equo. Porota okrem toho udelila dve odmeny za inovatívne riešenia.
Hodnotenie poroty
1. miesto - súťažný návrh č. 7, heslo 538221
autori: Bc. Marián Lucký, Bc. Monika Kazáriková
3. miesto Ex aequo - súťažný návrh č. 8, heslo 060983
autori: Bc. Matúš Podskalický, Bc. Ján Miškov
Nová funkcia objektu v návrhu si vyžiadala väčšiu mieru zásahu do pôvodného objektu, čo sa odráža na vonkajšej forme objektu nadstavaným novotvarom na streche. Kreovanie nového vnútorného prostredia sa navonok prejavuje vo forme parazitujúcich hmôt na pôvodnom objekte, čím je vyjadrená stará podstata objektu a jeho nové funkčné využitie.
3. miesto Ex aequo - súťažný návrh č. 11, heslo 672493
autori: Igor Hianik, Nikola Winková
Návrh možno označiť ako najviac konzervatívny, ktorý v najväčšej miere zachováva architektonický výraz a tektoniku pôvodného objektu. Minimálny zásah do fasády je oživený dodatočnými vertikálnymi komunikáciami, ktoré sú nutné z hľadiska novej prevádzky, avšak v harmónii s pôvodným objektom. Vnútorná konštrukcia objektu je v podstate bez zmeny, na vonkajšej fasáde je najviac zachovanej pôvodnej architektúry a konštrukčných prvkov. povýšené.
Odmeny:
Cena vydavateľstva Eurostav za invenčný ideový a architektonický návrh – súťažný návrh č. 2, heslo 480221
Autor: Martin Chren
Cena divízie Isover za invenčné technické riešenie – súťažný návrh č. 4, heslo 217137
Autori: Bc. Ján Morong, Bc. Miroslava Brožeková