Vybrané výhody zateplenia domu
Zateplenie domu a jeho kompletná izolácia, vrátane strechy, prináša mnoho benefitov, šetrí náklady na prevádzku a umožňuje pozitívny ekologický vply, v vrámci zníženia emisí CO2. Aké sú detailné dôvody zateplenia, okrem trvalo udržateľného prístupu vo výstavbe a bývaní?Zateplenie domu znamená zníženie únikov tepla
Na udržanie tepelnej pohody v našich končinách je nutné budovy vykurovať. Je iba na vás, ako s týmto teplom budete hospodáriť – či ho budete šetriť vo vnútri budovy v´daka zateplenie a použitým efektívnym stavebným materiálom alebo ho necháte uniknúť a budete kupovať stále nové a nové teplo. Podiel tepelnej straty fasádou tvorí v prípade rodinných domov asi 30 % z celkových tepelných strát a v prípade vysokých budov s veľkou plochou (panelové domy) je tento podiel ešte vyšší. Podobné percento tepla uniká aj cez strechu domu. Teplo, ktoré nespotrebujete, sa vôbec nemusí vyrobiť, čo šetrí nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. V súčasnosti je možné zateplením domu znížiť náklady na vykurovanie až na desatinu. Novostavby majú v tomto smere značnú výhodu, pretože táto požiadavka na ich tepelnú efektivitu a zateplenie sa v ich prípade komplexne rieši vo fáze projektovania stavby.Zateplenie domu predĺži jeho životnosť
Zateplenie domu predstavuje nielen tepelný štít, ale zároveň chráni jeho nosné konštrukcie. Keďže výrazne obmedzí vplyvy teplotných zmien na konštrukciu domu, má pozitívny vplyv na jeho statiku a zároveň chráni konštrukciu pred poveternostnými vplyvmi. Správne vyhotovené zateplenie domu účinne ochráni nosnú konštrukciu domu a výrazným spôsobom ovplyvňuje estetiku domu a tým aj celkovú kvalitu bývania.Zateplenie domu a požiarna bezpečnosť
Dôležitým faktorom, ktorý treba zohľadniť pri zateplení fasády domu, je požiarne hľadisko. Vo všeobecnosti možno povedať, že certifikované systémy z polystyrénu i minerálnej vlny sú bezpečné, pri ich použití na fasádach budov však treba dodržať kritéria ktoré definuje príslušná norma Požiarnej bezpečnosti stavieb STN 730834, ktorej posledná aktualizácia z roku 2016 obsahuje okrem odporúčaní pre požiarnu bezpečnosť rodinných domov najmä presné požiadavky na použitie izolačných materiálov pre vyššie budovy.Zateplenie domu a akustická pohoda
Veľmi dobrá absorpčná schopnosť minerálnej vlny, sklenej a kamennej vlny, vložených v dutinách konštrukcií zvyšuje akustickú pohodu vnútri objektu, tzn. Zatepľovanie podporuje ochranu konštrukcie pred neželaným vonkajším hlukom a rušivým hlukom zo susedných miestností. Zlepšenie akustickej pohody výrazne prispieva ku zvýšeniu komfortu bývania v dome.Návrh hrúbky izolácie pri zateplení domu
Pri výpočte hrúbky izolácie na zateplenie domu, jeho strechy, podlahy alebo fasády, je potrebné vychádzať z novej tepelnotechnickej normy STN 730540-2, ktorá požiadavky na izolácie stavieb značným spôsobom sprísňuje. Požadovaná hodnota tepelného odporu R sa v prípade vonkajších stien a striech po roku 2021 zvýši na cieľovú hodnotu 6,5 m2. K/W pre fasády a 9,9 m2. K/W pre strechy. V praxi to znamená zvyšovanie hrúbok izolácií použitých pri zateplení domu. Bývalý štandard, ktorým bola v prípade zateplenia fasády domu izolácia s hrúbkou cca. 10 cm, je z hľadiska platnej normy nedostačujúce.
Tabuľka 1 Vonkajšia stena a šikmá strecha nad obytným vykurovaným priestorom > 45°
Izolácia domu |
Cieľová odporúčaná hodnota zateplenia Rr2 |
Minerálna vlna ISOVER TF PROFI (λ = 0,036 W/(m . K)) |
160 - 240 mm |
Polystyrén ISOVER eps 70F (λ = 0,038 W/(m . K)) |
170 - 250 mm |
Sivý polystyrén ISOVER eps GREYWALL (λ = 0,031 W/(m . K)) |
140 - 210 mm |
Tabuľka 2 Plochá a šikmá strecha so sklonom ≤ 45°
Izolácia domu |
Cieľová odporúčaná hodnota zateplenia Rr2 |
Minerálna vlna ISOVER UNIROL PROFI (λ = 0,033 W/(m . K)) |
330 mm |
Minerálna vlna ISOVER UNIROL PLUS (λ = 0,036 W/(m . K)) |
360 mm |
Minerálna vlna ISOVER DOMO (λ = 0,039 W/(m . K)) |
400 mm |
Zateplenie domu a jeho financovanie
Domy a budovy patria k najvýznamnejším „ konzumentom“ energií, s čím úzko súvisí aj ich významný podiel na produkcii C02 – skleníkových plynov. Znižovanie energetickej náročnosti, znižovanie emisií skleníkových plynov a trvalá udržateľnosť domov a budov patria medzi priority EÚ. Vzhľadom na to, že obnova rodinných domov na Slovensku prebieha pomalšie, rozhodla sa vláda SR v roku 2016 motivovať ich vlastníkov finančným príspevkom.
Vládna podpora zateplenia rodinných domov
V priebehu roka 2016 bolo možné predkladať žiadosti o finančný príspevok na zatepľovanie rodinných domov v dvoch výzvach. Podpora zatepľovania mohla dosiahnuť maximálnu výšku 6 000 eur. O podporu mohol požiadať vlastník domu, ktorý je starší ako 10 rokov, jeho podlahová plocha spĺňa kritéria vládneho programu, zatepľovanie domu sa uskutočnilo po 31. Decembri 2014. Vládny podpora zatepľovania sa sústredila na systémový prístup ku zatepleniu domov a zníženiu ich energetickej náročnosti, vrátane použitia certifikovaného zatepľovacieho systému, realizáciu zateplenia licencovaným realizátorom a vypracovaním energetického certifikátu zatepleného rodinného domu.V priebehu roka 2017 pripravuje vláda zmeny v programe podpory, ktoré zjednodušia administratívnu záťaž programu a taktiež navýšia príspevok, ktorý môže vlastník domu na jeho zateplenie získať na 8000 Eur.
Všetky aktuálne informácie o vládnej podpore zatepľovania rodinných domov a možnostiach jeho financovania poskytuje portál www.všetkoozateplení.sk
Zateplenie domu krok za krokom
Kvalitné zateplenie domu je kľúčovým faktorom pri jeho obnove. Izolácia domu znižuje tepelné úniky, zvyšuje tepelný komfort jeho obyvateľom a chráni konštrukciu domu pred poveternostnými vplyvmi. Ako možno dosiahnuť čo najväčšiu úsporu a komfort?
Opravte dom a odstráňte závady
Ešte pre začatím zateplenia je potrebné vyriešiť všetky nedostatky stavby, napríklad: Odstrániť vlhkosť a zamedziť jej vnikaniu do stien domu, opraviť praskliny a konštrukčné závady domu, vymeniť okná a dvere za nové s vyššou tepelnoizolačnou účinnosťou spĺňajúcou aktuálne požiadavky, pripraviť sa na reguláciu a zefektívnenie vykurovania, chladenia a ohrevu teplej vody, keďže po zaizolovaní domu sa zmenia nároky a požiadavky na vykurovanie a chladenie.
Výber tepelenej izolácie
Spoznajte tepelnotechnickú bilanciu svojho domu - správny výber tepelnej izolácie domu, výber jej hrúbky závisia od tepelnotechnickej bilancie domu. Je preto dôležite dať si vypracovať energetický certifikát budovy.
Projekt zateplenia domu
Nezatepľujte bez odborného projektu - komplexný a odborný prístup k zatepleniu domu pomôže dosiahnuť efektívne a vysoko funkčné riešenie. Je preto dôležite osloviť odborníka, ktorý aj na základe obhliadky objektu vypracuje kvalitný projekt zateplenia domu.
Hrúbka izolácie domu
Dodržujte minimálne normové požiadavk - norma STN 730540 hovorí o hrúbke zateplenia domu. Projekt zateplenia by mal byť vypracovaný na jej základe.
Čím zatepliť dom?
Použite správny materiál - odborník pri návrhu zateplenia domu odporučí aj tepelnoizolačný materiál, s ktorým sa má zateplenie realizovať. Možností je viac, pri výbere izolácie domu je dobrým základným parametrom spoľahlivý výrobca s dobrými referenciami a poradenským servisom.
Ekologický prístup pri zateplení domu
Ak sa dá, recyklujte - pri realizácii stavebných prác vzniká množstvo odpadu, ktorý zaťažuje životné prostredie. Zateplenie domu nie je výnimkou. Na zateplenie polystyrénom, môžete využiť službu zberu polystyrénových odrezkov.
Ako zatepliť starý dom
Často sa stretávame s otázkou, ako a čím zatepliť starý dom. Vyššie uvedené princípy a odporúčania možno využiť na zateplenie staršieho (aj starého) domu. Platí pritom, že možno zvoliť vhodný izolačný materiál, o.i. aj populárny polystyrén (EPS pre steny, XPS pre podlahy) či minerálnu vlnu. Pri starých domoch sa často stretneme s ich vlhnutím, preto v niektorých prípadoch bude treba obkopať základy a zatepliť sokel smerom dole na základy. Ak hľadáte odpoveď na otázku čím zatepliť starý dom, pomôžu vám aj linky nižšie.
Mohlo by vás zaujímať