Multi-komfortný dom (Pasívny dom) - prínos pre domov nás všetkých: planétu Zem
Trend zdravého a šetrného bývania nie je len otázkou posledných rokov. Koncept pasívneho rodinného domu sa zrodil už pred štvrť storočím.Život v pasívnom rodinnom dome ponúka veľa výhod. Môžeme v ňom plne využívať pohodlie, budeme sa v ňom dobre cítiť a čo viac – budeme tým šetriť aj naše životné prostredie. Príroda sa pod naším vplyvom mení – čoraz častejší výskyt tornád, roztápanie ľadovcov, zvyšovanie hladiny morí, záplavy a na druhej strane i ničivé suchá. Z toho je ťažké usúdiť, k čomu tieto javy vedú. Je ale viac než jasné, že to nebude príjemná budúcnosť, ak to my sami dopustíme. Na jednej strane vidíme len náznak možných dopadov, ale na druhej strane poznáme veľmi dobre príčiny týchto javov. Jedna z najvážnejších príčin tohto narušenia rovnováhy na Zemi je nadmerná produkcia CO2. Práve preto vám chceme ukázať, ako sa začať jednoducho starať o budúcnosť vo vlastnom dome.
Spotreba energie v Európe
Európska spoločnosť Enerdata uverejnila podiel jednotlivých odvetví na celkovej spotrebe energie v Európe. Štúdia ukázala, že prevádzka stavieb zahŕňa 40 % z celkovej spotrebovanej energie v Európe! To je najviac z vybraných odvetví. Produkcia CO2 vzrastie v rokoch 2004 – 2020 o 39 % na 32,4 miliárd ton. Tieto budovy sú však obrovským potenciálom, kde sa dá práve táto vyplytvaná energia ušetriť.

Príklad: správne zaizolovaný dom spotrebuje len 27 % energie potrebnej na prevádzku domu postaveného podľa predpisov do roku 1974. V nasledujúcich rokoch sa dá očakávať rapídny nárast cien za energie – potreby sa neustále zvyšujú a nie je kladený dostatočný dôraz na udržateľnosť rozvoja potreby energie - správne zateplenie je preto nevyhnutné.
Spoločnosť ISOVER si uvedomuje, že ako najväčší výrobca minerálnych izolácií na svete má určité záväzky. Preto jej odborníci na celom svete denne pracujú na nových, ešte kvalitnejších materiáloch na zateplenie z prírodných zdrojov, ktoré tak následne chránia našu planétu. A keďže sklená vlna z tejto spoločnosti obsahuje až 80 % recyklovaného materiálu, je jasné, že to s prírodou myslíme naozaj vážne. ISOVER sa zároveň podieľa na obmedzovaní úniku tepla (tým aj CO2), takže jej materiály vďaka svojim jedinečným vlastnostiam umožňujú dosiahnuť veľmi priaznivé hodnoty v úsporách pri pasívnych, energeticky nenáročných, ale na bývanie veľmi komfortných domoch. Eko stavby sú našou budúcnosťou, stavba z dreva - drevodomy sú voľbou, kde sa rozhodujeme pre najnižšiu energetickú náročnosť domu, pre ekologické budovy.
Čo je to Pasívny dom?
Základná myšlienka pasívneho domu vychádza z možnosti vykurovania budovy bez použitia klasického vykurovacieho systému. Tepelná pohoda je zabezpečená prívodom teplého vzduchu s požadovanými parametrami. Oproti jestvujúcim budovám, ktoré sú skôr tepelnými žiaričmi, pasívne domy spotrebujú o 85 – 90 % menej energie. V porovnaní s novostavbami, ktoré spĺňajú súčasné európske a národné normy i predpisy, táto úspora činí až 75 %. V navrhovaní a výstavbe pasívnych domov sú momentálne najďalej Nemecko a Rakúsko. Na väčšine projektov zateplenia pasívnych domov spolupracujú pracovníci z ISOVERU v týchto i ďalších krajinách.
Energeticky úsporné domy a drevodomy sa dajú naprojektovať. Postup energetickej optimalizácie je možný napríklad v Passive House Planning Package .
V pasívnych domoch sa pre získanie komfortnej klímy v miestnostiach používajú predovšetkým pasívne metódy. Dobrá tepelná izolácia, pasívne využívanie solárnej energie, vysoko účinné spätné získavanie tepla z použitého vzduchu a pred ohrev čerstvého vzduchu.
Zateplenie pasívneho domu: Bývať zodpovedne – bývať pohodlne

Pri pohľade na pasívny rodinný dom väčšinou ani nezbadáme, že je na ňom niečo zvláštneho. Možno len chýbajúci komín? Dôvodom je, že pasívny dom definujú hlavne jeho vnútorné hodnoty. Základnou požiadavkou je, že na vykurovanie objektu nie je potrebné žiadne „externé“ dodanie tepla. Dominujúcimi zdrojmi sú slnko, obyvatelia, domáce spotrebiče a spätne získané teplo z ventilácie. Ako je to možné? Hlavnými dôvodmi sú pasívne súčasti domu: tepelnoizolačné okná a účinná izolácia. Takto vieme dosiahnuť, že bežné hodnoty pasívneho domu už dnes spĺňajú náročné predpisy a požiadavky budúcnosti.
Výhody pasívneho rodinného domu
Pasívny rodinný dom pre ich obyvateľov znamená predovšetkým aktívny prístup k úspore pri spotrebe energií. Obyvateľ pasívneho domu sa tak zbavuje mnohých ďalších starostí ako:
- starostlivosť o vykurovanie (je málokedy potrebné),
- vetranie pomocou okien (nie je potrebné, ale je kedykoľvek možné)
- starosť o neustále rastúce ceny za energie. Obyvateľovi pasívneho domu, môže byť úplne ľahostajné zdražovanie energií za vykurovanie alebo zvyšovanie daní za odobranú energiu
V takomto dome je možné udržať konštantnú teplotu počas celého roka – ako pri mrazoch, tak aj pri letných horúčavách. Takisto je potrebné si uvedomiť, že kvalita vnútorného prostredia má značný vplyv na zdravie obyvateľov. Čerstvý, čistý vzduch a príjemná teplota sú základnými kameňmi zdravého prostredia. Toto všetko poskytuje pasívny dom bez použitia zložitých technológií.
Spotreba energie: čo to znamená?
Pri stavbách sa určuje ich ročná spotreba energie, ktorá je väčšinou uvedená ako spotreba za meter štvorcový úžitkovej plochy. Pri „bežných“ nízkoenergetických domoch je táto spotreba limitovaná hodnotou 50 kWh/ m2/rok. Dnes platné predpisy pre novostavbu uvádzajú maximálnu hodnotu spotreby energie 100 kWh/m2/rok. Tieto predpisy sa môžu mierne odlišovať v jednotlivých európskych krajinách.

Pasívny dom spotrebuje trikrát menej energie ako nízkoenergetický dom, teda šesťkrát menej ako dnešné novostavby. To znamená, že väčšina súčasných bežne užívaných stavieb má dvanásťkrát väčšiu spotrebu ako pasívny dom. Predstavme si z tohto vyplývajúcu situáciu, že za energie platíme jeden mesiac v roku a zvyšok je zadarmo. Takisto je potrebné si uvedomiť, že náš dom v tomto prípade produkuje dvanásťkrát menej CO2, a tým priamo prispievame k zlepšovaniu nášho životného prostredia.
Neobmedzené možnosti vzhľadu pasívneho domu
Rodinný dom, bytový dom, poschodový dom, budova pre verejnú správu, materská škola, telocvičňa, škola… takmer všetko, na čo si len spomeniete, môže byť navrhnuté v pasívnom štandarde, rozhodujúca je kvalita izolačného plášťa a ventilačná technika. V Európe je postavený aj kostol, hotel či domov dôchodcov a všetky tieto stavby sú plnohodnotne využívané, bez akéhokoľvek obmedzenia.

Prvé návrhy a výskum takto fungujúcich pasívnych domov začal už v roku 1988 Dr. Wolfgang Feist. Stanovil niektoré normy a predpoklady tak, aby stavba bola a mohla byť považovaná za pasívnu stavbu. Od tej doby v tomto odbore veda pokročila skokom a dnes sú na svete tisíce stavieb založených na princípe spätného získavania tepla a jeho ďalšieho využitia. Z architektonického pohľadu je vzhľad stavby len otázkou vkusu. Pri návrhu architektonického stvárnenia budovy sú len minimálne, resp. nie sú žiadne obmedzenia. Preto je možné dosiahnuť zámer energetickej pasivity bez toho, aby sme sa museli vzdať domu svojich predstáv.
Nielen ekologicky, ale aj ekonomicky
Pasívny rodinný dom nezaostáva ani v cene za realizáciu pri porovnaní s bežnou novostavbou domu. Často sa stretávame s tým, že náklady na realizáciu pasívnej stavby sú porovnateľné a niekedy i nižšie oproti nákladom za bežnú novostavbu. Skutočnosťou však naďalej ostáva, aj keď sú v priemere pasívne domy o 8 až 15 % nákladnejšie na realizáciu, že sa tieto náklady vrátia späť ihneď po uvedení stavby do prevádzky. Od prvého dňa uvedenia do prevádzky sa za krátku dobu vrátia prípadné náklady navyše. Ďalšou výhodou je aj vyššia predajná cena pri následnom predaji nehnuteľnosti.

„Pasivita“ domu spočíva v jednotlivých konštrukciách domu, nezávisle od toho je na nerozoznanie od klasických rodinných domov. Alebo naopak, vzhľad domu vieme ovplyvniť možnosťami nášho vkusu a rozhodnutím odlíšiť sa. Je naozaj nepodstatné, či zvolíme strechu sedlovú, pultovú, manzardovú, plochú alebo inú. Podobne je to aj pri použití stavebných materiálov: od pálených tehál, pórobetónových tvárnic, oceľovej konštrukcie až po sklo.
Život v pasívnom dome ponúka veľa výhod. Môžeme v ňom plne využívať pohodlie a šetriť aj naše životné prostredie a pochvaľovať si výhody eko domu.
Individuálna architektúra je štandardom
Multi-komfortný dom vždy odráža individuálny charakter svojho staviteľa. Je pravdou, že počiatočné plánovanie stojí o niečo viac času a úsilia, ale vo finále, keď sú dostatočne premyslené všetky detaily, takýto projekt zabezpečuje bezpečnosť a funkčnosť celého domu.

„Úplne bežný dom, a pritom taký výkonný: neustále čerstvý vzduch – základ zdravého bývania“
Prehľad štandardov energetickej náročnosti budov
|
Klasická novostavba |
|||
Spotreba tepla na vykurovanie kWh/(m2) |
80 – 140 |
menej ako 50 |
menej ako 15 |
menej ako 5 |
Výpočty pre energeticky úsporné domy - energetická účinnosť domu sa dá vypočítať - zjednodušené kalkulačné metódy na dimenzovanie vykurovacieho systému a odhad predpokladanej spotreby energií pasívnych domov.