Komfort v pasívnom dome
Správny pasívny dom má „bezšvový“ obal, ktorý neprepúšťa chlad, teplo, hluk a vlhkosť. Jeho obyvatelia si môžu užívať pohodu domáceho prostredia nezávisle na ročnom období a počasí. Riadená ventilácia spolu s rekuperáciou tepla zabezpečia podmienky, ktoré si nastavíte podľa vašich predstáv. Požiadavky na vzduchotesnosť jednotlivých konštrukcií sú vysoké, preto je nevyhnutná kvalitná realizácia, dohľad na vyhotovenie izolácie a spojov jednotlivých stavebných prvkov. Tepelná obálka domu musí byť dostatočne vzduchotesná, aby neumožňovala nekontrolované prúdenie vzduchu, a tým znehodnotenie kvality vnútorného prostredia.
Izolované okenné rámy a termálne zasklenie
Niet pochýb, že okná sú v dome na to, aby poskytovali svetlo, výhľad do okolitej krajiny a umožnili prirodzené vetranie. Ale pri pasívnom dome majú dôležitú funkciu – získavanie tepla, ktoré je možné oknami jednoducho docieliť. Okná fungujú ako slnečné kolektory, ktoré v zime absorbujú žiarenie a zároveň prijímajú viac energie, ako sú schopné odovzdať do okolitého prostredia. Okná spolu s izoláciou sú veľmi dôležitou súčasťou na dosiahnutie „pasívnosti“ celej stavby.
Okná sú vybavené niekoľkonásobnou vrstvou termoskiel, ktoré zaručia optimálnu absorpciu vonkajšej energie s minimálnymi tepelnými stratami cez okná. Zároveň sú izolované aj okenné rámy, ktoré sú v takomto zhotovení schopné obmedziť úniky tepla o približne 50 % v porovnaní s bežnými rámovými konštrukciami. Ani v zime, pri vonkajších nízkych teplotách – mrazoch, sa povrchová teplota vnútorných skiel nedostane pod 18 °C. Skúste si zmerať povrchovú teplotu skla vlastného okna! Pri kvalitne vyrobenom a zabudovanom okne nepocítite zmenu teploty v miestnosti, aj keď stojíte pri okne alebo na opačnej strane miestnosti.
Komfort pasívneho domu v lete?
Z fyziky je jasné, že konštrukcia, ktorá nás chráni v zime proti chladu, nás v lete bude takisto účinne chrániť proti teplu. Práve preto by v interiéri nemali nastať žiadne podstatné nechcené výkyvy teplôt počas celého roka. Kvalitne odizolovaná stavba a to aj v prípade drevostavby, by mala udržať svoju mikroklímu v každom ročnom období, kvalitné okná (väčšina ich plôch by mala byť ideálne orientovaná na juh) zaručia maximálny príjem solárnej energie žiarením. V prípade nutnosti chladenia môže byť prívodný vzduch ochladzovaný pomocou reverzného vodného alebo tepelného čerpadla.
Minimum tepelných mostov
Ideálnu stavbu si vieme predstaviť z hľadiska obmedzenia tepelných mostov bez akýchkoľvek rohov, spojov, hrán a podobných stavebných prvkov. V realite to nie je možné dosiahnuť, preto je potrebné tieto prvky dôkladne a starostlivo izolovať. V opačnom prípade by sme si vytvárali tepelné mosty, ktoré veľkou mierou prispievajú k zvýšeniu spotreby energie na vykurovanie. Na toto treba myslieť a dbať od samotného začiatku, t. j. návrhu objektu, až do samotnej realizácie stavby. Pri riešení konštrukcií bez tepelných mostov je možné si napríklad vyberať z viac ako 150 detailov pre pasívne domy certifikovaných v PHI v Darmstadte. Detaily sú po bezplatnej registrácii prístupné na stránke www.isover-konstrukcie.sk.

„Rozhodujúci faktor úspory energie je neviditeľný: tepelná izolácia.“

ISOVER VARIO® SYSTÉM PRE VZDUCHOTESNOSŤ