Energeticky úsporné a pasívne domy - výpočty
Energetická účinnosť domu sa dá vypočítať - V deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia bol rozšírený názor, že projektovanie pasívneho rodinného domu môže byť zabezpečené pomocou programov dynamickej simulácie budovy. Medzičasom sa ukázalo, že aj zjednodušené kalkulačné metódy sú dostatočne presné na dimenzovanie vykurovacieho systému a odhad predpokladanej spotreby energií pasívnych domov.

Výpočet energetickej účinnosti pasívnej budovy a rodinného domu
Užitočný softvérový balík pre projektovanie pasívneho domu (PHPP)
Postup energetickej optimalizácie je možný napríklad v Passive House Planning Package (PHPP). Jedná sa o výpočtový program vytvorený v tabuľkovom editore, ktorý je možné použiť pre výpočet komplexnej energetickej bilancie. Aby sme ho mohli využívať je na jednej strane potrebné určiť tepelné straty prechodom a straty vetraním. Na druhej strane je potrebné zvážiť tepelné solárne a vnútorné zisky pasívneho domu. Vzhľadom na to, že tieto zisky nie sú vždy dosiahnuteľné vtedy keď sú potrebné, je nutné ich prepočítať pre dané podmienky. Rozdiel medzi stratami a využiteľným teplom nakoniec ukáže potrebu tepla, ktoré bude nutné domu ešte dodať, aby dosiahol energeticky úsporný štatút.
Aby sme dosiahli správne výsledky je pri výpočtoch, je dôležité rozlišovať medzi významnými a nedôležitými faktormi a zvoliť správne okrajové podmienky. To zahŕňa napr. tepelné výkon obyvateľov a domácich spotrebičov alebo slnečného žiarenia, ktoré je k dispozícii vo vnútri domu. Z tohto dôvodu PHPP obsahuje štandardné hodnoty, ktoré boli úspešne overené pri porovnaní s inými meraniami.

Okrem určenia tepelnej rovnováhy miestnosti, softvérový balík PHPP sa tiež zaoberá ďalšími otázkami, ktoré vznikajú v priebehu projektovania. Okrem iného rieši teplovzdušné vykurovanie, energiu potrebnú na prevádzku zariadení a domácich spotrebičov, energiu potrebnú na prípravu teplej vody a klimatizáciu miestností v lete.
Softvérový balík PHPP je dostupný v Inštitúte Passivhaus Institut v Darmstadte/Nemecko.
V Slovenskej verzii je možné program objednať v Inštitúte pre energeticky pasívne domy IEPD
Projektovanie energeticky pasívneho domu pomocou programu ISOVER
Multi-Comfort-House-Designer
Program ISOVER Multi-Comfort House Designer 2.1 je nástroj s jednoduchým ovládaním na pred projektovú prípravu a projektovanie energeticky úsporného - pasívneho domu. Spočíva v nástrojoch PHVP a PHPP (Program na projektovanie energeticky pasívneho domu), ktoré boli vyvinuté v Ústave pre energeticky pasívny dom v Darmstadte (Nemecko). Umožňuje rýchlo a prehľadne vykonať výpočet najdôležitejších energetických kľúčových dát budovy pri zohľadnení klimatických faktorov vzťahujúcich sa na jeho umiestnenie (lokalitu). Týmto spôsobom pomáha optimalizovať - od prvého kroku projektovania - energetické vlastnosti projektovanej budovy na ceste k energeticky pasívnemu domu
Skúsenosť ukázala, že už v skorej fáze projektovania energeticky pasívneho domu musia byť stanovené dôležité kľúčové dáta. Bez toho je ďalšie projektovanie obtiažne a predbežná matematická kalkulácia je takmer nemožná. Pre presnú energetickú bilanciu nie je samozrejme v tomto čase ešte k dispozícii dostatočný počet dát.


Program Multi Comfort House Designer verzia 2.1 si môžete stiahnuť z našej webovej stránky:
www.isover.sk/categories/74_Vypoctove-a-navrhove-programy
Česká verzia programu MCH designer
Aktuálnu verziu programu Multi Comfort House Designer 4.5 nájdete v anglickej verzii na stránke: www.isover-konstrukcie.sk
Ďalšie informácie z kategórie energeticky úsporných domov
Energeticky úsporné rodinné domy nie sú len v štádiu výpočtov a dohadov, svoju viac ako štvrťtoročnú históriu oslávil koncept pasívneho domu už pred pár rokmi. Na zdokonaľovaní projektov pre nízkoenergetické domy, eko domy a pasívne drevodomy pracuje nejeden tím odborníkov v mnohých krajinách Európy.