- Aktuality
Tieto dokumenty musíte poslať do 17. mája
Organizátor potrebuje od záujemcov o dotáciu dva dokumenty. Prvým je podpísaná žiadosť, ktorú každý dostal do mailu vo formáte pdf. Druhým dokumentom je potvrdenie, že rodinný dom je starší ako 10 rokov. Toto potvrdenie môže mať niektorú z týchto foriem:- kolaudačné rozhodnutie s dátumom pred 1. januárom 2013
- povolenie užívania stavby
- potvrdenie obecného alebo mestského úradu o veku domu
- znalecký posudok od odborne spôsobilej osoby, z ktorého je zrejmý vek stavby (rok výstavby)
Tieto doklady sa dajú doručiť organizátorovi niektorým z nasledujúcich spôsobov:
- poštou
- osobne na jednej z 10 regionálnych kancelárií SAŽP
- elektronicky cez e-schránku na www.slovensko.sk
Kto posiela dokumenty poštou, mal by doporučene odoslať nepriehľadnú obálku na adresu: Slovenská agentúra životného prostredia, Rožňavská 24, 821 04 Bratislava. Osobne možno rovnakú obálku s dokumentmi doniesť aj do jednej z 10 regionálnych kancelárií SAŽP. Tie sa nachádzajú v ôsmich krajských mestách plus v Liptovskom Mikuláši a Lučenci (tu si viete dohľadať otváracie hodiny a adresy). Obálku treba jasne označiť textom „Žiadosť – Plán obnovy“, „Výzva 02I01-18-V03“.
Ako poslať žiadosti elektronicky
Kto má nový občiansky preukaz s čipom a aktivovaným elektronickým podpisom, môže podpísaný formulár aj dokument o veku domu poslať cez e-schránku na www.slovensko.sk. V kategórii Všeobecná agenda treba uviesť v časti „Údaje o správe“ ako „Predmet“ „Obnova rodinných domov – výzva 02I01-18-V03“ a k tomu pridať kód žiadosti do kolónky „Značka odosielateľa“. K elektronickej zásielke sa jednoducho pripoja skeny oboch dokumentov ako prílohy.
Celý postup pri zaslaní žiadostí cez e-schránku nájdete tu.
Plná moc len v origináli
Pri domoch s viacerými vlastníkmi (vrátane bezpodielového spoluvlastníctva manželov) vyžaduje organizátor aj tretí dokument, a to plnomocenstvo overené notárom.
V tomto prípade však treba zaslať originál, sken už nestačí. Pri poštovej zásielke alebo osobnom podaní na pobočke SAŽP to ide bezproblémovo. Pri zaslaní cez e-schránku na webe slovensko.sk je to komplikovanejšie, keďže musíte urobiť tzv. zaručenú elektronickú konverziu dokumentov. Až po tomto kroku sa overený dokument dá zaslať elektronicky.
O dotáciu môže požiadať aj kontaktná osobu bez právneho vzťahu k domu. Vtedy je potrebné, aby všetci spolumajitelia domu podpísali pred notárom plnomocenstvo pre kontaktnú osobu. Aj v tomto prípade sa posiela originál s úradne osvedčeným podpisom.
Kto dokumenty doručí, môže očakávať tento ďalší postup:
- Organizátor posúdi žiadosť a bude vás informovať o splnení podmienok, alebo vám zašle výzvu, aby ste údaje doplnili;
- Keď je žiadosť schválená, dostanete návrh zmluvy na podpis, podpíšete ju a pošlete späť organizátorovi;
- Od podpisu zmluvy plynú 3 mesiace, dokedy musíte SAŽP doručiť energetický certifikát východiskového stavu (kto s obnovou ešte nezačal) alebo projektové energetické hodnotenie (ak sa už zrealizovala nejaká časť rekonštrukcie);
- Do 10 mesiacov od podpisu zmluvy je treba zateplenie či ďalšiu obnovu zrealizovať, nafotiť, nechať si vypracovať energetický certifikát po obnove a podať žiadosť o platbu;
- Organizátor podľa koncového certifikátu skontroluje splnenie základných podmienok (30 % energetická úspora) a pošle peniaze na účet.
Najkritickejší je bod č. 3. Na Slovensku má totiž oprávnenie na vypracovanie energetického certifikátu, aký sa vyžaduje pre účelu Plánu obnovy, len 232 odborníkov. V najnovšej, 3. výzve, sa registrovalo na dotáciu 10-tisíc žiadateľov a všetci budú potrebovať certifikát. Samotný certifikát východiskového stavu je pritom náročnejší na prípravu a jeho vystavenie trvá dlhšie. Preto je najvyšší čas nájsť certifikátora a objednať si prípravu certifikátu.
Hľadať certifikátora možno na webe Slovenskej komory stavebných inžinierov v profesii Energetická hospodárnosť budov – špecializácia 1 Tepelná ochrana stavebných konštrukcii a budov. Certifikátori sú aj v zozname na webe www.projektanti.sk.
Ak potrebujete odborníka pre projektové energetické hodnotenie PEH, na portáli Slovenskej komory stavebných inžinierov treba hľadať pod profesiou "Autorizovaní stavební inžinieri" medzi týmito špecializáciami:
- 100 Komplexné architektonické a inžinierske služby a súvisiace technické poradenstvo
- 410 Inžinier pre konštrukcie pozemných stavieb-budovy
- 430 Inžinier pre konštrukcie pozemných stavieb-stavebná fyzika)
Ak by ste nestihli do 3 mesiacov pod podpise zmluvy predložiť certifikát, hrozí vám strata dotácie.
Pozor na neseriózne ponuky
Na Slovensku sa vyskytujú aj ľudia s neserióznym prístupom pri príprave energetického certifikátu, napríklad bez obhliadky domu. Takýto postup poškodzuje vás ako vlastníkov domu a je dobré sa mu vyhnúť. „Súčasťou certifikátu musia byť aj odporúčané opatrenia na zníženie spotreby energií. Ak odborník neabsolvuje prehliadky, nepozná nedostatky domu a nevie pomôcť majiteľovi domu zatepliť kritické miesta podľa správneho technického postupu. Na to doplatí majiteľ kratšou životnosťou zateplenia či problematickými situáciami v podobe vlhkých stien či plesní. Je dôležité osobne pri obhliadke prediskutovať potrebné opatrenia s certifikátorom a ísť do rekonštrukcie s plánom, čo a ako budete robiť,“ odporúča Alexander Prizemin z portálu www.vsetkoozatepleni.sk, ktorý sa venuje poradenstvu pri zatepľovaní.