„Neexistuje materiál, o ktorom možno tvrdiť, že je viac prírodný než všetky ostatné. Všetky stavebné materiály sú vyrobené z minerálnych, organických, rastlinných či živočíšnych zdrojov.“
Existuje najlepší izolačný materiál?
Je ťažké porovnávať rôzne izolačné materiály. Priame porovnanie sa dá uskutočniť iba použitím totožných funkčných jednotiek izolačného produktu. Napr. 1 m2 materiálu s rovnakým tepelným odporom (R) inštalovaným totožným spôsobom v rovnakej aplikácii bez ohľadu na materiál, z ktorého sú vyrobené. Tieto dva materiály usporia rovnaké množstvo energie potrebné na vykurovanie a chladenie počas celého obdobia svojej životnosti, pričom s tým súvisí aj rovnaké ušetrené množstvo emisií CO2.
Dosah na životné prostredie každého z nich však bude iný, pretože boli vyrobené inou technológiou v rôznych procesoch s použitím rozmanitých vstupných surovín. Neexistuje najlepší výrobok ako taký. Objektívne podklady pre možné porovnanie ponúka iba individuálne porovnanie jednotlivých LCA (Life Cycle Analysis – Analýza životného cyklu).
LCA je súpis všetkých pozitívnych a negatívnych dosahov produktu na životné prostredie. Tieto dosahy sú merané v každej fáze životnosti produktu „od kolísky do hrobu“ (t. j. od ťažby surovín až do konca života výrobku – po demoláciu budovy), s ukazovateľmi súvisiacimi so zaobchádzaním s emisiami, spotrebou zdrojov, vody, energie a produkciou odpadu.
ISOVER podporuje rozvoj LCA na izolačné výrobky podľa noriem ISO a novopripravených európskych noriem (EN 15 804 a ISO 21930). Ide o jediný vedecký spôsob, ako vypočítať a porovnať dosahy akýchkoľvek výrobkov.
Ak by bolo hodnotenie založené iba na časti životného cyklu, potom by mohlo byť skreslené. Výroba konopných vĺn napríklad potrebuje málo energie vo výrobnom procese, ale polyesterové vlákna použité na spojenie konopných vlákien majú veľmi vysoký obsah zabudovanej energie. Dosahy výrobkov na životné prostredie môžu byť rôzne, hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že sú vyrobené iba z prírodného materiálu, napríklad rastlín.
"LCA je jedinou cestou (nástrojom s vedeckým základom) na stanovenie skutočného dosahu výrobku na životné prostredie."

Výstup/Emisie: likvidácia odpadov (nebezpečných a ostatných). Potenciál globálneho otepľovania, ničenie stratosférickej ozónovej vrstvy, postupujúca kyslosť pôdy a vodných zdrojov, tvorba fotochemických oxidantov (smog), emisia rádioaktívnych izotopov.