„Nulový“ dom

Dom „s takmer nulovou spotrebou energie“

 

Nulový dom

 

 

 

Podľa aktuálnej európskej legislatívy by od roku 2020 mali byť všetky novostavby i významné obnovy realizované v štandarde takmer nulovej spotreby energie. Na jej užívanie je potrebné takmer nulové alebo veľmi malé množstvo energie (do 5 kWh/(m2.rok), pričom na preukázanie tohto štandardu je rozhodujúce hodnotenie primárnej energie. To znamená, že jej prevádzka je vo vysokej miere zabezpečená energiou dodanou z obnoviteľných zdrojov nachádzajúcich sa v budove alebo v jej blízkosti.

Energeticky nezávislý dom

Dom, ktorý na svoju prevádzku nepotrebuje žiadny externý konvenčný zdroj energie. Samotnú ultra-nízku spotrebu vykrýva z alternatívnych zdrojov, najmä energie slnka.

Prvý takýto projekt na Slovensku - "Nulový dom" vznikol v obci Stará Kremnička, ide o stavbu z dreva - drevodom.

Inteligentný dom

Ultra-nízkoenergetický dom, v ktorom popri konštrukčných opatreniach ďalšie úspory dosahuje počítačom riadená technika s reguláciou.

Prehľad štandardov energetickej náročnosti budov

 

Klasická novostavba

Nízkoenergetický dom

Pasívny dom

Nulový dom

Spotreba tepla na vykurovanie kWh/(m2)

80 – 140

menej ako 50

menej ako 15

menej ako 5

Budúcnosť vo výstavbe

Každý rok stúpa počet vystavaných eko domov v Európe. či je to rodinný dom alebo priemyselný objekt, škola, kostol alebo horská chata. Nie sú to iba nové budovy a domy, ktoré vyhovujú tomuto eko štandardu orientovanému na budúcnosť. Stúpa počet existujúcich, starých a dokonca historických budov, kde je rekonštrukcia založená na princípoch pasívneho domu.

 Moderné, funkčné a úsporné. Ako sa stavajú nízkoenergetické rodinné domy?
 ● Budúcnosťou sú eko stavby. Najlepšou voľbou je drevodom.
 ● Ekologicky možno postupovať aj pri stavbe bytového domu. Príkladom je výstavba zelenej stavby v Trnave.

Potrebujete poradiť?

Naši technickí špecialisti vám radi pomôžu s výberom materiálu, spočítajú jeho potrebné množstvo aj orientačné ceny a navyše vás nasmerujú priamo k najbližšiemu predajcovi.
Služba je úplne zadarmo.

domček

 

poradenstvo@isover.sk
0800 139 139

 

Chcem poradiť