Izolácia priečok a predstien

Izolácia priečok a predstien

Izolácia priečok a predstien

Akustickú a tepelnú pohodu bývania často narúša nedostatočne izolovaný interiér.

 

 

Užitočné odkazy

➜  Montážne návody
➜  Referencie
➜  Katalóg Produktov
➜  Najčastejšie otázky

 

Čo získate izoláciou priečok a predstien?

Príčky rozdeľujú interiér na jednotlivé miestnosti a majú hlavne estetickú funkciu. Pokiaľ ale nie sú vhodne izolované, dochádza medzi miestnosťami k výraznému prenosu hluku. Inak povedané – počujete každé slovo z vedľajšej izby či bytu.

Vhodne zvolená izolácia tomu dokáže zabrániť. A pokiaľ ide o predsteny, tie sa stavajú najčastejšie práve za účelom odhlučnenia. Ide o konštrukcie, ktoré sa montujú iba z jednej strany miestnosti k existujúcej stene.

Na izoláciu priečok a predstien sa najčastejšie používa minerálna izolácia. Vyznačuje sa totiž skvelou vzduchovou nepriezvučnosťou, čo znamená, že veľmi dobre tlmí hluk. Navyše zvyšuje požiarnu odolnosť konštrukcie, pretože je nehorľavá (trieda reakcie na oheň A1).

Ponuka minerálnej izolácie

A čo tepelná izolácia?

Aj tu vám zariadi minerálna vlna. Tepelná izolácia priečok však nebýva primárnou požiadavkou, pretože rozdiely teplôt medzi jednotlivými miestnosťami nebývajú také veľké. Oceníte ju skôr v prípade, keď stena rozdeľuje obytnú miestnosť a studený, nevykurovaný priestor, napríklad chodbu.

Minerálna izolácia + sadrokartón = dokonalé odhlučnenie

Ideálnu kombináciu na odhlučnenie predstavujú sadrokartónové priečky vyplnené minerálnou izoláciou. Takýto systém funguje ako jeden celok a výrazne obmedzí prenos zvuku medzi miestnosťami. Zatiaľ čo sadrokartónové dosky odrážajú nadbytočný hluk, zvyšnú časť zvuku pohlcuje jadro z minerálnej izolácie.

Ľahké sadrokartónové priečky s minerálnou izoláciou majú ešte ďalšiu výhodu: Oproti murovanému variantu sú mnohonásobne tenšie, a to pri zachovaní rovnakých akustických parametrov. Presvedčte sa sami – na obrázku nižšie nájdete porovnanie vzduchovej nepriezvučnosti priečok z rôznych materiálov.

Praktický príklad porovnania akustických parametrov rôznych priečok

Sadrokartónová priečka

a) R-CW 75, opláštenie 1x MA (DF) 12,5 mm, minerálna izolácia hr. 60 mm (celková hrúbka: 100 mm)
Rw = 50 dB

b) R-CW 75, opláštenie 2x MA (DF) 12,5 mm, minerálna izolácia hr. 60 mm (celková hrúbka: 125 mm)
Rw = 59 dB

Tehlová priečka

a) pálená dierovaná priečkovka hr. 80 mm s vápennocementovou omietkou hr. 10 mm a stierkou (celková hrúbka 100 mm)
Rw = 40 dB

b) pálená dierovaná priečkovka hr. 115 mm s vápennocementovou omietkou hr. 10 mm a stierkou (celková hrúbka 135 mm)
Rw = 47 dB

Pórobetónová priečka

a) pórobetónová priečkovka hr. 100 mm omietnutá stierkou so štukom (celková hrúbka minimálne 110 mm)
Rw = 39 dB

b) pórobetónová priečkovka hr. 125 mm omietnutá stierkou so štukom (celková hrúbka minimálne 135 mm)
Rw = 41 dB

Ako je vidieť, aj napriek nižšej hrúbke vykazuje sadrokartónová priečka s minerálnou izoláciou najlepšiu hodnotu vzduchovej nepriezvučnosti, teda dokáže najlepšie tlmiť hluk.

Prečo materiály Isover tak dobre pohlcujú zvuk?

Správna protihluková izolácia nesmie byť z homogénnej hmoty. Preto majú materiály Isover štruktúru z dlhých pružných vlákien. Tie sú navyše v doskách uložené tak, aby zvýšila celkovú pružnosť materiálu, čo ešte zlepšuje pohltivé vlastnosti. Absorpcii zvuku napomáha aj optimálny prierez a priemer vlákien, rovnako ako dlhá životnosť a stálosť fyzikálnych vlastností materiálu.

Koľko stojí zateplenie? Dopytujte orientačnú kalkuláciu zadarmo

Naši technickí špecialisti vám radi pomôžu s výberom materiálu, spočítajú jeho potrebné množstvo aj orientačné ceny a navyše vás nasmerujú priamo k najbližšiemu predajcovi.
Služba je úplne zadarmo.

domček

 

poradenstvo@isover.sk
0800 139 139

 

Chcem poradiť