Vytvorenie požiarne odolnej plochej strechy
Ploché strechy sa často využívajú ako terasa, oddychová plocha v podobe zelenej strechy, parkovisko, alebo je to plocha priemyselnej budovy. Ako plochá strecha sa označuje strešná konštrukcia so sklonom α ≤ 5° tj. 8,75 %.Dvíhanie materiálov pre izoláciu strechy
Tepelné izolácie a iné materiály sa zvyčajne na strechu zdvíhajú žeriavom.
Rozmietnenie izolačného materiálu na plochej streche.

Doprava po strešnom plášti strechy sa vykonávaná ručne, alebo pomocou rôznych transportných prostriedkov.

Nosná konštrukcie požiarne odolnej plochej strechy
Nosnú konštrukciu ľahkých požiarne odolných striech REI 15 - REI 60 D1 s minerálnou tepelnou izoláciou v celom priereze tvoria trapézové plechy navrhnuté pre konkrétne statické podmienky strechy s požiarnymi odolnosťami. Strechy REI 15 - REI 30 D3 s minerálnou a kombinovanou tepelnou izoláciou sú určené pre veľkorozponové konštrukcie, bežne 6 m a viac. Môžeme ju použiť aj pre všetky snehové oblasti. Limitujúcim kritériom sú hodnoty napätosti stanovené pre požiarne situácie.

Umiestnenie parozábrany
Na nosnú konštrukciu tj. trapézový plech položíme parozábranu, ktoré nemajú na požiarnu odolnosť strechy vplyv. Sú to asfaltové pásy, alebo najčastejšie PE fólie. Pre doplnkovú klasifikáciu D1 a D3 treba dodržať max. hrúbku 2 mm a výhrevnosť max. 15 MJ / m2.

Lepenie spojov parozábrany
Spoje parozábrany treba zlepiť pomocou originálnych obojstranných lepiacich pások.
Uloženie izolačných dosiek s izolantom z kamenej (čadičovej) vlny
V kombinovaných systémoch SG COMBI ROOF 30M, SG COMBI ROOF 30 M GREY (EPS + kamenná vlna) sa na parozábranu aplikujú dve vrstvy izolačných dosiek ISOVER v hrúbke najčastejšie 2 x 30 mm so vzájomným previazaním škár v oboch smeroch. Dosky ISOVER P alebo ISOVER T sú dostatočne pevné proti pretlačeniu. Ak sa použijú izolačné dosky 2 x 20 mm (SG COMBI ROOF 15M) s preložením spojov o 200 mm, sú nepochôdzne a je potrebné aplikovať izolačnú dosku EPS.

Umiestnenie požiarnej deliacej vrstvy
Pri systémoch SG COMBI ROOF sa ako požiarne deliaca vrstva používajú veľkoformátové dosky minerálnej vlny v celom priereze hrúbky.


Izolácia ľahkej požiarne odolnej strechy
Hlavná tepelná izolácia je SG COMBI ROOF, na požiarne deliacu vrstvu minerálnej vlny sa pokladá polystyrén ISOVER EPS 100S, ISOVER EPS 150S a ISOVER EPS 200S pre strechy s vysokým namáhaním v tlaku tj. strešné terasy, vegetačné strechy a pod. Na podkladovú vrstvu možno použiť ISOVER EPS 70S. Izolačné dosky sa používajú v rozmere 1000 x 1000 mm, alebo 2500 x1000 mm.


Eliminácia tepelných mostov pri izolácii plochej strechy
Izolačné dosky sa kladú minimálne v dvoch vrstvách so vzájomným posunom škár v oboch smeroch. Dôjde k eliminácii tepelných, požiarnych mostov, ktoré sa prejavia pri požiari. Jednovrstvové prevedenie minerálnej izolácie je neprípustné. Vrchná pochôdzna vrstva ISOVER S, ISOVER S-i sa ukladá v hrúbke min. 50 mm (odporúča 60 mm). Celková hrúbka tepelnej izolácie musí vyhovovať tepelno-technickým a požiarnym požiadavkám.

Položenie veľkoformátových strešných izolačných lamiel z kamennej vlny
ISOVER LAM 30, ISOVER LAM 50, ISOVER LAM 70 je systém veľkoplošných strešných lamiel s kolmým vláknom, ktoré majú v tlaku nižšiu hmotnosť, lepšiu manipulovateľnosť a hrúbku až 300 mm. Lamely je potrebné priamo na palete otočiť o 90 ° a transportovať na miesto vo zvislej polohe.

Položenie pochôdznych dosiek na plochú strechu
Strešné lamely ISOVER LAM pokladáme kolmo na vlny trapézového plechu. Na lamely sa ukladajú pochôdzne dosky ISOVER S, alebo ISOVER S-i v hrúbke min. 50 mm.

Správne uloženie izolačných dosiek pri izolácií plochej strechy
Izolačné dosky sa kladú tak, aby posun vrstiev minerálnej vlny na vlny trapézového plechu bol minimálne 200 mm. V rámci medzery medzi vlnami trapézového plechu smie byť len jedna zvislá škára (jednej vrstvy minerálnej izolácie) tak, aby došlo k dobrému rozneseniu bodového zaťaženia tlakom.

Spádovanie plochej strechy
Na spádovanie plochej strechy sa používajú jednostranne spádované dosky (kliny) z minerálnej izolácie ISOVER so spádom spravidla 2%, na zákazku akýkoľvek spád až do 15%. Pre vyspádovanie úžľabia, sa používajú dvojstranné spádované kliny ISOVER SD.


Vyspádovanie úžľabia pri izolácii plochej strechy
Najčastejšie sa používajú jednostranne spádované dosky (kliny) z EPS so spádom 2% (v prípade potreby v delení po 0,5% tj. 1%, 1,5%, 2%, 2,5%, ...). Pre vyspádovanie úžľabia, sa používajú jednostranné dosky zrezávanie do potrebného pôdorysného rozmeru priamo na stavbe.


Kotvenie strešného plášťa plochej strechy
Súvrstvia strešného plášťa je nutné zaistiť proti prúdeniu vetra mechanickým kotvením. Kotvia sa strešnými kotvami v počte a umiestnení kotiev podľa kotviaceho plánu, napr. teleskopické strešné kotvy.



Hydroizolácia plochej strechy
Finálnu hydroizoláciu je potrebné profesionálne spojiť pomocou zváracieho zariadenia. Zváranie asfaltových pásov na tepelnej izolácii ISOVER EPS sa robí pomocou tzv. bočného horáku.



Hydroizolačné súvrstvia z asfaltových pásov
Ako hydroizolačné súvrstvia sa najčastejšie aplikujú fóliové systémy, popr. systémy z asfaltových pásov. Hydroizolácia nemá na dosiahnutú požiarnu odolnosť žiadny vplyv. Fólie z mäkkého PVC treba od polystyrénovej tepelnej izolácie oddeliť separačnou vrstvou.
