- Odborné články

Je jedno, či premýšľate nad obytným podkrovím, alebo chcete zachovať strešnú povalu – zateplenie je jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť tepelným stratám a vyhadzovaniu peňazí doslova do vzduchu.
Ideálny materiál na zateplenie? Sklená vlna
Pri zateplení šikmej strechy záleží samozrejme na hodnote tepelného odporu, ktorá zaručuje čo najlepšiu tepelnú bilanciu. Sklená vlna má vynikajúce tepelnotechnické vlastnosti a je ľahká, takže nezaťažuje strešnú konštrukciu. Navyše sa s ňou veľmi ľahko manipuluje. „Sklená vlna sa dokáže na rozdiel od ostatných materiálov perfektne prispôsobiť priestoru medzi krokvami a dokonale ho vyplní,“ vysvetľuje Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover. Po rozbalení sa behom minúty nafúkne a je pripravená na rezanie a aplikáciu. Veľkou výhodou sklenej vlny je jej skladnosť. „Vďaka tomu, že je v bale stlačená na minimálnu veľkosť, stačí ju doviezť v jednom malom prívese a máte doma zateplenie celej šikmej strechy,“ vysvetľuje odborník.
Čím zatepliť strechu
Sklená vlna je ideálny materiál na zateplenie, medzi jednotlivými typmi a výrobkami však existujú veľké rozdiely. Ak teda uvažujete nad výberom dodávateľa, mali by ste vedieť, na čom záleží. „Sklená vlna je balená v stlačených kotúčoch. Po rozbalení by sa mala veľmi rýchlo „nafúknuť“ na svoju originálnu hrúbku. Nekvalitný materiál sa môže nafukovať veľmi dlho a treba ho „natriasať“, čo spomaľuje plynulosť prác. V horšom prípade svoju originálnu hrúbku ani nemusí dosiahnuť,“ hovorí odborník zo spoločnosti Isover. Ak sa materiál nenafúkne, máte problém: hrúbka je pri izolačných materiáloch kľúčovým parametrom. Ak je izolant tenší, ako potrebujete, izolácia nebude plniť účel. Kvalitná sklená vlna by sa však nemala nafúknuť ani viac, ako očakávate – ak by sa tak stalo, hrozí, že bude tlačiť na podstrešnú fóliu. V prípade strechy s odvetraním zasa môže vyplniť odvetrávaciu medzeru, ktorá tak prestane plniť svoju funkciu.
Kvalitnú vlnu netreba istiť
Okrem nafukovania je samozrejme podstatná aj rovnomernosť hrúbky materiálu. Izolácia, ktorá nemá rovnomernú hrúbku a hustotu vlákna, nemôže plniť svoju funkciu na sto percent a izolácia striech domov a drevostavieb nebude účinná. Ak budete mať príležitosť, skúste si sklenú vlnu ohmatať, keď je odbalená – niektoré rozdiely v kvalite uvidíte a pocítite na prvý pohľad.
Ďalšou z podstatných vlastností sklenej vlny je jej prehýbanie. „Sklená vlna sa umiestňuje medzi krokvy. Kvalitný materiál stačí vtesnať medzi krokvy a nie je potrebné ho istiť, bude držať. Nekvalitnú sklenú vlnu treba istiť drôtmi alebo špagátom a to je prácne a neefektívne,“ vysvetľuje odborník. Kvalitná sklená vlna je veľmi pružná, takže sa po aplikácii nepohne z miesta ani vtedy, keď drevené krokvy po čase začnú pracovať. „Až 80 percent našej sklenej vlny tvorí recyklované sklo, ide teda o ekologický materiál,“ dodáva Alexander Prizemin.
Nezabudnite na dotáciu na zateplenie domu
Vláda sa chystá v priebehu budúceho roku minúť okolo 30 miliónov eur na podporu obnovy rodinných domov. Vďaka dotácii dnes môžete zatepliť dvakrát – prvý raz jednorázovo pri zateplení (maximálna výška dotácií je 6500 eur) a druhý raz na nákladoch na vykurovanie. Pri správnom zateplení môžete ušetriť viac ako 50 percent z faktúr.
„Ak sa chystáte zatepliť svoj dom, alebo drevodom určite sa obráťte na odborníka. Len ten dokáže zhodnotiť celkový tepelnotechnický stav budovy a poradí vám, aké riešenie je pre vás ideálne. Veľmi dôležité je oslovovať realizačné firmy s licenciou a vyberať si certifikované materiály. Ak sa rozhodnete pre necertifikované riešenia, stratíte nárok na dotáciu,“ varuje Alexander Prizemin zo spoločnosti Isover.
Mohlo by vás zaujímať: Prečítajte si naše tipy a prehľad, ako zatepliť dom a informácie pre získanie dotácie na výstavbu drevodomov.