10 / 28 / 2022
- Aktuality
Viac ako 878-tisíc domov potrebuje obnovu

Kto sa našiel vo vyššie uvedenom popise, spĺňa všetky podmienky pre získanie dotácie z Plánu obnovy. V špecializovanom programe Obnov domov sa dá získať 14-, resp. 19-tisíc eur podľa toho, aká miera úspory primárnej energie sa dosiahne.
Štyria z desiatich majiteľov chcú rekonštruovať
„Podľa prieskumu z roku 2020 vieme, že štyria z desiatich vlastníkov rodinného domu staršieho ako 10 rokov plánujú v najbližších dvoch rokoch niečo rekonštruovať. To znamená, že na Slovensku máme potenciál minimálne 390-tisíc domov, ktorých majitelia sú prakticky pripravení obnoviť svoj dom a znížiť jeho energetickú spotrebu,“ hovorí Richard Pakši, analytik platformy Budovy pre budúcnosť a autor štúdie.Kto zateplí fasádu a strechu, zníži výdavky na kúrenie o polovicu
Spomínaný program Obnov dom je nastavený ideálne pre rodinné domy s vekom vyšším ako 10 rokov, ktoré za sebou nemajú vôbec žiadnu obnovu zásadných častí domu (fasády, strechy, okien a dverí). Inak povedané, kto chce využiť dotáciu a dom má v pôvodnom stave, dokáže najjednoduchšie získať dotáciu.Prečo je to tak? Na dokladovanie zateplenia treba fotografie pôvodného stavu domu. Kto s obnovou začal a tieto fotografie nemá uložené, má reálny problém. Naopak, kto s obnovou nezačal – a to sa týka niekoľkých stoviek tisícov domov – dokáže túto podmienku ľahko splniť.
Kľúčovým krokom je zatepliť fasádu a strechu, cez ktorú uniká z domu najviac tepla. „Zo skúsenosti stavebných odborníkov vyplýva, že pri kvalitne urobenom zateplení fasády a strechy nie je problém dosiahnuť 50 % úsporu energetickej spotreby. To znamená, že náklady na kúrenie majiteľovi domu razom klesnú na polovicu,“ hovorí Alexander Prizemin z portálu www.vsetkoozatepleni.sk, ktorý sa venuje poradenstvu pri zatepľovaní.
Prvý krok: dajte si poradiť projektantom, ako obnoviť dom
Od 15. októbra 2022 sa dá požiadať o dotáciu na rekonštrukciu a získať 14-, resp. 19-tisíc eur. A to v závislosti od toho, či sa po rekonštrukcii zníži spotreba primárnej energie domu o 30 alebo 60 percent.Každý, kto by chcel získať späť viac ako polovicu vynaložených nákladov na rekonštrukciu rodinného domu, by sa mal v prvom rade poradiť s projektantom, čo všetko a akým spôsobom treba na dome obnoviť. Následne si treba dať vypracovať energetický certifikát aj s odporúčaniami k rekonštrukcii, ohlásiť drobnú stavbu (pri zatepľovaní postačuje táto forma) a môže sa podávať žiadosť. Celý proces nie je zložitý, ideálne je ísť sa poradiť so všetkými podkladmi do niektorej z 10 regionálnych kancelárií, ktoré k programu Obnov dom otvorila Slovenská agentúra životného prostredia.