Energeticky úsporné drevodomy
Na rôzne mýty o drevodomoch, pasívnych zateplených rodinných domoch a nízkoenergetických domoch sa snažil odpovedať samotný investor, pre ktorého dom realizuje spoločnosť NESbau a Ing. Vladimír Balent, projektový manažér ISOVER.
Ako postaviť energeticky úsporný rodinný dom
Pre mnohých sú drevodomy len drevené búdy bez budúcnosti. Drevostavbu vnímajú ako provizórnu konštrukciu s nízkou trvanlivosťou. Mylne sa domnievajú, že drevené domy sa stavali len v minulosti a nemali skoro žiadne pozitívne vlastnosti. V skutočnosti môžu byť aj z drevodomov nízkoenergetické alebo pasívne domy. Drevodom je dom postavený z ekologických materiálov. Drevo má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, je pružné, má vysokú pevnosť, dobre sa s ním pracuje,je teda veľmi vhodné na stavbu energeticky úsporných rodinných domov.Čo od nízkonergetického rodinného domu očakávať?
V prvom rade úsporu energií, ako to už aj v tom názve spočíva, nízkoenergetické domy, to znamená, že sa budeme koncentrovať na úsporu energií. V drevodome budú použité kvalitné materiály, kvalitné izolačné materiály, drevo samo o sebe je dobrý izolant, ktorý bude doplnený o ďalšie izolačné materiály, veľmi kvalitné.Uplatnenie konštrukcií na báze dreva sa pri stavbe montovaného domu ukazujú ako najekonomickejšie riešenie hrubej stavby pre nízku spotrebu energie. Vlastnosti použitých materiálov obalových konštrukcií drevostavieb dovoľujú na dosiahnutie požadovaných tepelno-technických vlastností dokonca steny s menšou hrúbkou. Pokiaľ to porovnáme s murovanou stavbou, tak náklady na výstavbu nízkoenergetického drevodomu sú nižšie približne o 10 – 15 %, návratnosť je teda veľmi rýchla.

Rýchla stavba a dlhá životnosť nízkoenergetických drevostavieb
Montovaný dom sa dá postaviť za niekoľko týždňov a bývať v ňom môžeme okamžite po dokončení výstavby. Investícia sa takýmto spôsobom ihneď zhodnocuje a môže v ňom bývať niekoľko generácií po sebe.Poznáme drevostavby, ktoré sú 200 -300 rokov staré a v tej dobe ešte neexistovali nejaké konzervačné prostriedky, to znamená, že je to len mýtus, že drevostavba vydrží menej ako murovaná. Znie to možno paradoxne, ale aj drevodomy sa zatepľujú.
Treba chrániť drevenú konštrukciu, pretože opláštenie je takisto z dreva a tepelná izolácia na drevenú fasádu je potrebná.
Rozhodnutia pri zateplení drevostavby
Zatepleniu - izolácii drevostavieb sme sa už niekoľkokrát osobitne venovali. Pre začiatok je potrebné zvážiť, aký materiál chceme použiť, či polystyrén alebo minerálnu vatu. Je potrebné dodržať isté princípy, konštrukciu, vychádzať z toho, či zatepľujeme celý element, ktorý použijeme na stavbu, znamená to teda, že máme nosnú konštrukciu, medzi nosnými prvkami je izolant z jednej-druhej strany opláštený, či už v prípade viacpodlažných budov z hľadiska statiky je tam osb doska, buď je z interiéru alebo exteriéru, ak to má byť difúzne otvorená konštrukcia, tak väčšinou z exteriéru, sa volí difúzne otvorenejšia....doska, alebo iné typy dosiek a opäť potom na to zvoliť izolant. Čiže pokiaľ by to mala byť difúzne otvorená konštrukcia, odporúčali by sme čadičovú vatu, opäť s dvoma možnosti. Izolácia s pozdĺžnou orientáciou vlákna – väčšinou tieto izolácie majú väčší súčiniteľ tepelnej vodivosti - náš produkt ISOVER TF PROFI má λ0,036. Druhá možnosť je použiť lamelu s kolmú orientáciu vlákna, tým má lepšiu paropriepustnosť, ale má horší súčiniteľ tepelnej vodivosti. Rozdiel izolantov ktorý zvolíme – v závislosti na tom lepidlá a rovnacie vrsty a prispôsobíme tomu výslednú konštrukciu – difúzne otvorenú alebo difúzne uzavretú.
Rozhodujúci faktor úspory energie je neviditeľný: tepelná izolácia.“
Vonkajšie zateplenie murovaného rodinného domu a drevodomu
Pri drevodome je obzvlášť dôležitá vzduchotesnosť. Súvisí to s nosnou konštrukciou drevodomu. V prípade, že je navrhnutá difúzne uzavretá konštrukcia, to znamená, že z exteriéru je ako izolant použitý polystyrén, vzduchotesná rovina z interiéru musí byť 100% zrealizovaná.Kritici vytýkajú zatepleným a pasívnym rodinným domom, že nedýchajú. Týka sa to aj drevodomov?
Je to na voľbe konštrukčného systému stavby drevodomu, či zvolíme difúzne otvorenú alebo difúzne uzavretú. Pokiaľ sa rozhodnem pre difúzne otvorenú – tzn. z interiéru smerom do exteriéru volíme stále difúzne otvorenejšiu konštrukciu, takže dýchanie – difúzia vodných pár je lepšia. Od nosnej konštrukcie domu sa treba odvíjať aj pri hľadaní odpovede na otázku, či máme zvoliť hrubšiu izolačnú vrstvu ako pri murovanom dome. V závislosti, aká hrubá je nosná konštrukcia, či je to 12, 14 alebo 16 cm, aký kvalitný izolant je použitý v nosnej konštrukcii, podľa toho k tomu volíme tepelný odpor a tým pádom aj hrúbku tepelnej izolácie.

Plesne v drevodome - vzduchotesnoť pasívneho domu
Základom stavby nízkoenergetického drevodomu je dobre vysušené drevo, ktorého zvyšková vlhkosť sa pohybuje okolo 10%. Napriek tomu nás strašia plesne.Pokiaľ zabezpečíme, že sa z interiéru, cez vzduchotesnú rovinu – cez parozábranu nedostane do nosnej konštrukcie vlhkosť – plesne tým eliminujem. Plesne ako také sa objavujú aj pri klasických stavbách, pokiaľ sa zateplia, je jedno či zatepľujeme polystyrénom alebo minerálnou vatou, pokiaľ je stavba orientovaná na severnú stranu, na stene sa plesne môžu objaviť, pokiaľ kúrime na nízku teplotu a nevetráme. Časť skeptikov kritizuje, že zateplené domy sa v lete prehrievajú a v zime rýchle vychladnú. Vo všeobecnosti, všetky domy sa prehrievajú, pokiaľ nemajú dobre navrhnuté externé tienenie – či už systémom pergol, markíz alebo žalúzií, netýka sa to teda výlučne nízkoenergetických či pasívnych rodiných domov.
Tajomtvo
Energeticky úsporné rodinné domy nie sú len v štádiu výpočtov a dohadov, svoju viac ako štvrťstoročnú históriu oslávil koncept pasívneho domu už pred pár rokmi. Na zdokonaľovaní projektov pre nízkoenergetické domy, eko domy a pasívne drevodomy pracuje nejden tím odborníkov v mnohých krajinách Európy.
Výpočty pre energeticky úsporné domy - energetická účinnosť domu sa dá vypočítať - zjednodušené kalkulačné metódy na dimenzovanie vykurovacieho systému a odhad predpokladanej spotreby energií pasívnych domov.