- Aktuality
3 dôvody, prečo treba najprv zatepliť a až potom meniť zdroj tepla
Fotovoltické panely samy osebe nijako neznižujú energetickú spotrebu rodinných domov a tepelné čerpadlá pri nezateplenom dome prinášajú len slabú úsporu. Preto ich inštalácia nemá predbiehať zateplenie, ktoré je podľa dlhoročných skúseností najefektívnejší spôsob, ako si znížiť účet za vykurovanie a chladenie rodinného domu.
- Energetická úspora pri kúpe drahého tepelného čerpadla je len minimálna; samotná fotovoltika spotrebu neznižuje vôbec;
- Nezateplený dom vyžaduje vyšší výkon pri vykurovaní, tepelné čerpadlo je preto výrazne drahšie;
- Po zateplení je vysoký výkon zbytočný a situácia dokonca môže viesť k poruchám čerpadla (ak „beží“ dlhodobo na minimálny výkon, môže sa pokaziť), resp. minimálny výkon môže presahovať energetickú stratu domu a spôsobovať prekurovanie (a tým zvyšovať spotrebu namiesto zníženia).
Rozhodne chcem každého majiteľa domu odradiť od toho, aby najprv v staršom dome investoval do tepelného čerpadla či podobnej drahej technológie a až následne zatepľoval fasádu. Takýto postup je oveľa drahší ako opačné poradie, pretože na vykurovanie nezatepleného domu potrebujete vysoký výkon a takéto čerpadlo je výrazne drahšie. Po zateplení je potom výkon navyše nielen zbytočný, ale môže spôsobovať priamo problém. Ak tepelné čerpadlo beží dlhodobo na minimálny výkon, môže prísť k jeho poruchám, vysvetľuje Alexander Prizemin z portálu www.vsetkoozatepleni.sk, ktorý sa venuje poradenstvu pri zatepľovaní.
Odborník na energetickú certifikáciu budov z firmy Ekotop Štefan Jurenka dodáva, že najlacnejší spôsob, ako ušetriť pri nezateplenom rodinnom dome aspoň 30 % primárnej energie a získať dotáciu, je zateplenie fasády a výmena okien a dverí.
Odporúčané poradie potvrdzujú aj tepelné straty. Cez fasádu uniká až 40 % tepla z domu, cez strechu 20 % a cez okná a dvere okolo 15 %. Ideálne je preto dodržať tento postup pri rekonštrukcii a až následne kupovať nový zdroj tepla (napríklad tepelné čerpadlo) či fotovoltické panely podľa zníženej energetickej straty. Kto najprv zateplí fasádu, kupuje zdroj tepla s výkonom nižším o 35-40 % oproti pôvodnému stavu. Ak sa k fasáde pridá strecha, stačí výkon nižší o 55-60 %. Cenový rozdiel pri kúpe výkonného čerpadla a čerpadla s polovičným výkonom je zásadný.Výkon tepelného čerpadla či iného tepelného zdroja treba ideálne prispôsobiť už zateplenej stavbe, ktorá má zároveň vymenené okná a dvere. Ak boli na dome vymenené len okná a dvere, dajú sa posilniť ostatné časti stavby dostatočným zateplením, integrovaním obnoviteľných zdrojov energie do budovy či prípadne inštaláciou rekuperácie vzduchu.
Pozor na protipožiarne nároky pri fotovoltike
Pri fotovoltike upozorňuje architektka a riaditeľka Asociácie výrobcov minerálnych izolácií (AVMI) Marcela Kubů ešte na jednu dôležitú vec. Majitelia domov by nemali podceňovať požiarnu bezpečnosť.
Pri osadení fotovoltických panelov sa odporúča pristúpiť aj k protipožiarnym opatreniam a zatepleniu nehorľavou izoláciou. Tá zvyšuje požiarnu odolnosť strechy, čo pri fotovoltike môže zohrať dôležitú úlohu.
Pár desiatok eur za projekt či certifikát je pri obnove najlepšia investícia
Podľa prieskumu chcú majitelia domov čeliť rastúcim cenám energií znižovaním vykurovacej teploty. Toto opatrenie však, logicky, má svoje limity a keď treba pristúpiť k stavebným úpravám, väčšina opýtaných sa rozhoduje pre čiastočnú obnovu (75 %). Celkovo sa vyše polovica ľudí obáva nedostatku financií a takisto si myslia, že nesplnia požiadavku získať rekonštrukciou aspoň 30 % energetickú úsporu, ktorý je podmienkou pre dotáciu na zateplenie z programu Obnov Dom (Plán obnovy). Vyše dve tretiny ľudí (69 %) nemá v pláne objednať si na rekonštrukciu projekt. Dôvodom sú peniaze navyše, ktoré – ak dotáciu nezískajú – budú musieť zaplatiť z vlastného. Tým pádom väčšina ľudí zatepľuje svojpomocne postupne a po častiach bez akéhokoľvek projektu.Je zlé, že ľudia podceňujú prínos odborníkov na rekonštrukciu a myslia si, že projekt či energetický certifikát sú vyhodené peniaze. Je to presne naopak: odporúčanie odborníka im môže ušetriť veľa starostí aj peňazí do budúcnosti. V praxi sme videli mnoho prípadov, keď zle urobené zateplenie spôsobilo vlhké steny a plesne. Tomu sa dá vyhnúť vhodne navrhnutým systémom zateplenia po obhliadke domu a dodržaním správnych technologických postupov. Kto svojpomocne zatepľuje podľa odporúčania odborníka, má istotu, že zateplenie bude dlhodobo „fungovať“ bez problémov a vydrží desiatky rokov, vysvetľuje Alexander Prizemin.
Keď zrealizujete odporúčané práce a budete postupovať podľa technologických postupov v projekte či certifikáte, máte istotu, že získate plánovanú úsporu v spotrebe energie. A to je hlavná podmienka, aby ste dostali dotáciu 15-tisíc alebo 19-tisíc eur, dodáva A. Prizemin.