10 / 01 / 2019
- Aktuality
Význam recyklácie polystyrénu
Penový polystyrén, známy aj ako expandovaný polystyrén (EPS), tvorí z 98 % vzduch. Vyznačuje sa vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, nízkou objemovou hmotnosťou, mechanickou odolnosťou, nízkou absorpciou vody a ľahkou manipuláciou. Penový polystyrén je 100 % recyklovateľný materiál. Spracovaný recyklát sa pridáva do primárnej suroviny, z ktorej sa znova vyrába tepelno-izolačný materiál, no môže sa použiť aj na výrobu iných produktov. Význam recyklovania polystyrénu vzrastá aj v súvislosti s tým, že rýchlo pribúda EPS odpad z demolácií stavieb, ktorý z veľkej časti končí na skládkach.Nespotrebovaný polystyrén zo stavieb odoberá ISOVER už tretí rok. Na zhodnocovanie odpadov z polystyrénu má zákonný súhlas. „Službu Zber odrezkov môžu využiť všetci zákazníci, ktorí si zakúpia polystyrén na zateplenie domu a nevedia, čo so zvyškovými odrezkami. Poskytujeme im vrecia, do ktorých odložia nepoužiteľné časti polystyrénu. Vrecia následne na vlastné náklady odvezieme, odrezky opätovne spracujeme a vrátime do obehu v podobe nových výrobkov,“ hovorí marketingový riaditeľ spoločnosti ISOVER Alexander Prizemin.
Po prvej etape projektu zhodnocovania penového polystyrénu, ktorá bola zameraná na zber odrezkov zo stavieb, v súčasnosti rozbieha ďalšiu fázu, v rámci ktorej chce nadviazať spoluprácu so zbernými dvormi. Od nich plánuje odoberať a následne spracovávať odpadový polystyrén. „Recyklovaním vraciame do obehu použitý polystyrén vo forme nových výrobkov. Spolupráca so zbernými dvormi nám umožní zhodnotiť oveľa viac polystyrénu ako len drobný zber zo stavieb, a tým maximálne možne zvýšiť podiel recyklátu v našich produktoch,“ dodáva Alexander Prizemin.

Vysoká spotreba = vysoká miera recyklácie?
Penový polystyrén (EPS) je najviac využívaným tepelno-izolačným materiálom v stavebníctve. Je mimoriadne trvanlivý, netoxický a odolný voči vlhkosti i hnilobe. Vďaka tomu, že sa z 98 percent skladá zo vzduchu, udržiava si rovnaké izolačné vlastnosti počas celej doby životnosti a medzi stavebníkmi je mimoriadne obľúbený. Jeho spotreba na tuzemskom trhu dosahuje približne 25- až 30-tisíc ton ročne. Využíva sa v rôznych stavebných aplikáciách, či už ako vonkajší kontaktný zatepľovací systém, ale aj ako izolácia do striech a podláh. Podľa asociácie výrobcov plastov Plastics Europe jeho podiel na Slovensku dosahuje okolo 72 percent.Podľa dostupných údajov sa v roku 2017 v Európe zrecyklovalo 27 percent odpadu z expandovaného polystyrénu, pričom podiel zrecyklovaného EPS v stavebníctve dosiahol 8, 6 percent. EUMEPS, európske združenie výrobcov EPS sa zaviazalo, že do roku 2030 zabezpečí úplnú recyklovateľnosť tohto materiálu. Združenie výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku (EPS SR), ktoré je členom EUMEPS, očakáva, že v roku 2025 by mohol podiel recyklácie expandovaného polystyrénu na Slovensku dosahovať viac než 50 percent. K naplneniu cieľa významne prispieva člen združenia ISOVER, ktorý ako jediný výrobca na trhu poskytuje ekologickú službu Zber odrezkov polystyrénu EPS. Spoločnosť je zároveň prvým a jediným výrobcom penového polystyrénu na Slovensku, ktorý vlastní Environmentálne vyhlásenie o produkte (EPD). Ide o podrobný preukaz konkrétneho výrobku o jeho vplyve na životné prostredie a je výsledkom hodnotenia životného cyklu produktov.
Ako funguje zber odrezkov EPS zo stavieb?
- Zákazník si kúpi polystyrén EPS na zateplenie domu.
- Zákazník kontaktuje ISOVER a dostane informáciu o spôsobe zberu EPS:
- dostane alebo si kúpi vrece na odrezky;
- od začiatku realizácie odkladá nepoužiteľné čisté odrezky do vriec (bez iného odpadu);
- oznámi nahromadené množstvo a adresu stavby;
- pošle spoločnosti fotografie emailom na eps@isover.sk.
- Zákaznícky servis ISOVER dohodne so zákazníkom termín vyzdvihnutia vriec s odpadovým polystyrénom.
- Po odvážení dostane zákazník informáciu, aké množstvo poslal na zhodnotenie.
- Polystyrén sa privezie do výrobného závodu v Trnave, kde sa opätovne spracuje a dodá na trh ako stavebný výrobok.
Ako funguje zber odrezkov EPS zo zberných dvorov?
- ISOVER oslovuje zberné dvory s možnosťou zberu odpadu z polystyrénu.
- Ak majú zberné dvory viac polystyrénového odpadu, začínajú so samostatným zberom a hromadením čistého polystyrénu (nutné oddeliť od znečisteného).
- Po nahromadení dohodnutého množstva zberný dvor kontaktuje spoločnosť ISOVER.
- ISOVER vyzdvihne nahromadené odrezky, zaeviduje množstvo a vystaví potvrdenie.
- Nazbierané odrezky sa vrátia do výroby, zhodnotia a v podobe stavebných výrobkov dodajú na trh.
Viac informácií na stránke https://www.isover.sk/produkty/produktove-skupiny/eps-expandovany-polystyren/zber-odrezkov-polystyrenu.