Izolácia suterénu
Na jednej strane je potrebné zabezpečiť stavbu prostredníctvom izolácie od vlhkosti, tepelná izolácia základov je však potrebná aj z pohľadu regulácie teploty a komfortu v priestoroch. A ak sa rozhodnete v suteréne pracovať, či už pôjde o vašu IT kanceláriu alebo dielňu, budete na prácu potrebovať stabilnú teplotu. Navrhovanie suterénu, resp. izolácie sokla stavieb prechádza pomerne zásadným vývojom. Zmeny sa týkajú ako používaných materiálov, tak navrhovaných technických riešení.Aké vlastnosti by mal mať zateplený sokel
- Dostatočnú pevnosť
- Odolnosť proti pôsobeniu vody
- Odolnosť proti pôsobeniu mrazu
- Odolnosť proti agresívnemu prostrediu rozpustených solí
- Možnosť mechanického čistenia
- Dostatočnú tepelnoizolačná schopnosť celého detailu
- Ekonomické riešenie s optimálnym pomerom cena / výkon
V zmysle normy STN 730540 je odporúčaná hodnota telepného odporu suterénu, resp. sokla R = 2,5 M2.K/W.
Tepelná izolácia základov
Ak rozmýšľate, ako a čím zatepliť základy, dôležité je myslieť na zateplenie sokla. Ak sokel správne zateplíte, zabránite tak premŕzaniu základov a časti terénu pod stavbou. Vďaka tomu dosiahnete zníženie tepelných strát a obmedzenie kondenzácie v mieste napojenia základov na murivo a predíte tvorbe plesní. Vytvoríte si tým väčší užitkový priestor.
Izolácia suterénu - využitie priestorov v suteréne
Chyby pri izolácii sokla / základov
Je nevyhnutné uvedomiť si, že detail sokla sa nenachádza iba nad terénom, ale nad každou priliehajúcou vodorovnou konštrukciou (nad balkónmi, terasami či širšími rímsami), teda tam, kde treba nájsť riešenie dlhodobo odolávajúce vlhkosti a mrazu. Izolácia základov / sokla sa aplikuje až do nezamŕzajúcej hĺbky, teda minimálne 80 cm pod úroveň terénu, čo zároveň predlžuje aj životnosť samotných základov. Nezateplený sokel má v dôsledku úniku tepla výrazne vyššiu teplotu ako zateplená stena nad ním. V dôsledku nezatepleného sokla sa nedajú dosiahnuť výrazné úspory na vykurovaní a navyše tu hrozí kondenzácia.
Nedostatočná hĺbka izolácie základov pod úrovňou terénu
Aby sa predišlo premŕazaniu stavby a únikom tepla, je potrebné, aby základy stavby boli izolované až do hĺbky 80 cm pod terénom. Izoláciu sokla pod úrovňou terénu v oblasti suterénu je potrebné správne nadimenzovať. Zateplený sokel by mal mať výšku minimálne 300 mm nad zemou, inak sa vlhkosť ľahko môže dostať do zateplenia fasády nad soklom.Nesprávna voľba materiálu na zateplenie základov
Povrch izolačných dosiek na zateplenie základov a sokla nesmie byť hladký, výber kvalitného materiálu s vhodnou štruktúrou je v kľúčový, inak môže obklad zo skola začať časom opadávať.Nedostatočná hrúbka polystyrénu
Hrúbka polystyrénu na tepelnú izoláciou základov závisí na tom, aký úsporný dom staviate.- Pri rekonštrukcii domu sa zvyčajne používajú izolačné dosky na zateplenie fasády v hrúbke 100-200 mm. Na zateplenie základov je v prípade požadovaného odskoku je odporúčaná o 30 mm menšia hrúbka pre zachovanie správnej funkcie odkvapového nosu.
- Pri novostavbách sa zvyčajne hrúbka zateplenia stien pohybuje v rozmedzí 180 až 300 mm, odporúčaná hrúbka soklovej dosky na zateplenie základov je potom 150 až 260 mm.
Inštalácia dosiek na neočistený povrch
Pri aplikácii zatepenia základov a to v prípade novostavieb ako i pre rekonštrukciách je potrebná príprava podkladu. Murivo musí byť bez prachu, mastnoty, výkvetov, pľuzgierov a odlupujúcich sa miest, biotického napadnutia a aktívnych trhlín. Isover ponúka niekoľko druhov nenasiakavých polystyrénových dosiek vhodných na zateplenie spodnej stavby.Pripravili sme pre vás postup zateplenia základov krok za krokom.
Viac o zateplení základov a požiadavkých na sokel nájdete v odbornom článku Ing. Rydla s názvom Tepelná izolácia soklov domu.
Viac o zateplení základov a požiadavkých na sokel nájdete v odbornom článku Ing. Rydla s názvom Tepelná izolácia soklov domu.