Izolácia suterénu
Suterén stavieb býva využívaný najrozličnejším spôsobom. Či už je v ňom umiestnená garáž, skladovacie priestory, pivnice, technická miestnosť, pracovňa alebo ich kombinácia, izolácii suterénu sa nevyhnete. Na jednej strane je potrebné zabezpečiť stavbu prostredníctvom izolácie od vlhkosti, tepelná izolácia suterénu je však potrebná aj z pohľadu regulácie teploty a komfortu v priestoroch. A ak sa rozhodnete v suteréne pracovať, či už pôjde o vašu IT kanceláriu alebo dielňu, budete na prácu potrebovať stabilnú teplotu.Navrhovanie suterénu, resp. sokla stavieb prechádza pomerne zásadným vývojom. Zmeny sa týkajú ako používaných materiálov, tak navrhovaných technických riešení.
Aké vlastnosti by sokel mal mať?
- Dostatočnú pevnosť
- Odolnosť proti pôsobeniu vody
- Odolnosť proti pôsobeniu mrazu
- Odolnosť proti agresívnemu prostrediu rozpustených solí
- Možnosť mechanického čistenia
- Dostatočnú tepelnoizolačná schopnosť celého detailu
- Ekonomické riešenie s optimálnym pomerom cena / výkon
V zmysle normy STN 730540 je odporúčaná hodnota telepného odporu suterénu, resp. sokla R = 2,5 M2.K/W.
Ako zatepliť základy
Ak rozmýšľate, ako a čím zatepliť základy, dôležité je myslieť na zateplenie sokla. Ak ho správne zateplíte, zabránite tak premŕzaniu základov a časti terénu pod stavbou. Vďaka tomu dosiahnete zníženie zníženie tepelných strát a obmedzenie kondenzácie v mieste napojenia základov na murivo.
Viac o zateplení základov a požiadavkých na sokel nájdete v odbornom článku Ing. Rydla s názvom Tepelná izolácia soklov domu.
Izolácia suterénu - využitie priestorov v suteréne