Izolácie Isover vytvárajú komfort a príjemnú klímu
Jedným z dôležitých predpokladov pre spokojný život je aj vytvorenie tepelnej pohody v interiéri v letných aj zimných mesiacoch. Tá sa dá dosiahnuť napríklad zakúpením a sprevádzkovaním výkonného a energeticky náročného vykurovacieho/klimatizačného zariadenia alebo minimalizáciou úniku tepla z objektu aplikáciou kvalitnej tepelnej izolácie. Zatepľovaním domov vykonávame dodatočnú tepelnú ochranu stavebných konštrukcií s cieľom šetrenia nákladov na vykurovanie a chladenie vnútorných priestorov.
Úspory s materiálmi ISOVER
S nákupom tepelnej izolácie sú spojené náklady, ale ide o jednorazovú investíciu, ktorá sa v budúcnosti niekoľkonásobne vráti. Optimálnou tepelnou ochranou dosiahnete úsporu nákladov na vykurovanie počas celej doby životnosti domu. To je v dnešnej dobe veľmi dôležité, vzhľadom na trend rastúcich cien za energie.
Preukaz energetickej náročnosti budovy umožňuje porovnávať jednotlivé budovy z hľadiska účinnosti zateplenia (kvality a hrúbky tepelných izolácií) a tým aj nákladov na vykurovanie. V dnešnej dobe sú náklady na vykurovanie významnou položkou v rámci rodinných a firemných rozpočtov a preto má porovnávanie veľký význam pre užívateľov objektu. Pravdepodobne by si nikto nechcel kúpiť dom, ktorý by bol v čase kúpy o niečo lacnejší ako iný, ale na nákladoch za vykurovanie by sa za niekoľko rokov výrazne predražil.
Ako izolovať s Isover-om efektívne
Moderné energeticky úsporné stavby (nízkoenergetické a pasívne domy) vykazujú energetickú triedu A alebo B. Tieto budovy s minimálnymi prevádzkovými nákladmi využívajú tepelné izolácie v hrúbkach 150 – 250 mm v podlahách, 200 – 300 mm v stenách a 300 – 500 mm v strechách. Hodnota energetickej náročnosti je zásadným parametrom pri stanovovaní hodnoty a ceny bytu alebo domu.
V budúcnosti sa predpokladá povinné umiestňovanie energetického štítku napr. pri ponukách realitných a projekčných kancelárií. Preukaz energetickej náročnosti budovy udáva, aké množstvo energie budova spotrebuje. Počíta sa energia na vykurovanie domu v zime, chladenie v lete, energia na riadené vetranie, prípravu teplej vody a energia na osvetlenie. Podobne ako pri elektrických spotrebičoch môžeme dom porovnať s ostatnými a uvidíme, koľko približne bude stáť prevádzka vybranej nehnuteľnosti.
Ekologické výrobky
Zateplením chránime dom aj prírodu
Šetrenie nákladov na vykurovanie a chladenie objektu nie je jedinou výhodou zateplenia domu. Zateplením eliminujeme tepelné mosty a minimalizujeme vlhkostné problémy v konštrukcii. Práve zlý vlhkostný režim v konštrukcii má za následok napadnutie konštrukcie plesňami alebo hubami, ktoré znižujú obývateľnosť priestorov a majú priamy vplyv na zdravie obyvateľov. Týmto problémom sa dá vyhnúť použitím dostatočnej vrstvy tepelnej izolácie. Ďalším prínosom tepelných izolácií je predĺženie životnosti domu tým, že udržíme „zdravú“ aj jeho konštrukciu. Nesmieme zabudnúť na prínos zateplenia ekologickými materiálmi ISOVER, ako sú izolácie z minerálne vlny, pre životné prostredie. Eko domy sú naša budúcnosť. Zateplením objektu je možné znížiť emisie CO2 rodinného domu o viac ako 50%.
Ekologické výrobky
Izolačné materiály ISOVER spĺňajú všetky požiadavky, ktoré na tepelné izolácie kladie moderné bývanie. Sklená vata a čadičová vlna ISOVER sa vyrábajú z prírodných a biologicky rozpustných vlákien podľa najprísnejších európskych noriem. Výrobky z penového polystyrénu ISOVER sú vyrábané bez použitia CFC a HCFC prísad označovaných ako freóny..
Väčšina výrobkov prechádza systémom ekologickej certifikácie, ktorý vyhodnocuje celý jeho životný cyklus (LCA – Life Cycle Assessment). Výsledkom vyhodnotenia je dokument EPD protocol (Environmental Product Declaration). Skúma sa najmä spotreba energetických zdrojov a následné šetrenie energiami pri používaní tepelnej izolácie. Minerálne vlny ušetria až 300x viac energie, než je potrebné na ich výrobu. Ekologická certifikácia tiež skúma napr. emisie CO2, SO2, hospodárenie s vodou, množstvo odpadu pri výrobe a jeho recyklovateľnosť.
Recyklácia má v Isover dôležité miesto
Podobne ako pri výrobe minerálnej vlny, aj pri výrobe EPS je možná recyklácia. Náš vlastný odpad z kamennej vlny je recyklovaný na mieste tak, že je transformovaný na brikety a vrátený späť do taviacej pece. Takto je možné recyklovať až 100 % odpadu, ktorý vzniká pri výrobe (odrezky a pod.). V súčasnosti recyklujeme 98 % a toto číslo sa každým rokom zvyšuje. Podiel recyklátu ako vstupnej suroviny môže byť až 35 %. Čistý odpad EPS sa znovu použije tak, že sa podrví a počas výrobného procesu pridá do zdrojovej suroviny.
Ekologická certifikácia budov
Pre hodnotenie LEED, BREEAM, SBTool či DGNG je možné vydať vyhlásenie výrobcu o obsahu recyklovateľnej zložky, zložení výrobku, emisiách VOC a ďalších údajoch. Tieto informácie sú na vyžiadanie a riešia sa podľa individuálnych potrieb.

Vlastnosti minerálnych izolácií a EPS ISOVER
Tepelnoizolačné vlastnosti materiálov sú charakterizované súčiniteľom tepelnej vodivosti λD [W.m-1.K-1]. Ten predstavuje schopnosť materiálu viesť teplo. Zo súčiniteľa tepelnej vodivosti je možné vypočítať tepelný odpor pre danú hrúbku materiálu a výsledný súčiniteľ prestupu tepla konštrukciou UN (W.m-2.K-1).Tepelná ochrana
Nové grafitové materiály ISOVER eps GREYWALL a ISOVER eps NEOFLOOR a najmodernejšie izolácie zo sklených vlákien dosahujú súčiniteľ tepelnej vodivosti 0,030 – 0,031 W.m-1.K-1. O vynikajúcich tepelnoizolačných vlastnostiach materiálov z minerálnej vlny a EPS sa môžete presvedčiť v jednotlivých častiach tohto prospektu, kde nájdete odporúčané výrobky do jednotlivých konštrukcií.
Tepelno-technické vlastnosti stavebných konštrukcií sa riadia podľa požiadaviek uvedených v norme STN 73 0540 -2 (tepelná ochrana budov). Táto norma stanovuje tepelno-technické požiadavky pre správny návrh budov tak, aby bol zaistený požadovaný stav vnútorného prostredia pri ich používaní. Z hľadiska tepelno-technických vlastností stavebných konštrukcií predpisuje táto norma hodnoty súčiniteľa prestupu tepla UN (W.m-2.K-1). Vďaka vynikajúcim izolačným vlastnostiam materiálov ISOVER ľahko splníte požiadavky, ktoré táto norma na objekty z tepelnoizolačného hľadiska kladie.
Ochrana proti hluku

Veľmi dobrá absorpčná schopnosť vláknitých materiálov ISOVER umožňuje ochranu nielen pred rušivým hlukom zo susedných miestností, ale tiež pred nežiadúcim hlukom z vonkajšieho prostredia. Nízka dynamická tuhosť krokových dosiek z minerálnych vlákien, poprípade elastifikovaného polystyrénu zabezpečuje výborné parametre podlahových konštrukcií proti krokovému hluku.
Ako na Akustiku
Správnym návrhom je možné s výrobkami ISOVER dosiahnuť trvalé a citeľné zlepšenie akustických parametrov jednotlivých konštrukcií. Podmienkou účinností našich izolácií je zabudovanie v systémových konštrukciách alebo zodpovedný prístup projektanta pri návrhu nesystémovej konštrukcie.
Výrobky ISOVER sú vďaka optimálnej hmotnosti vhodné do ľahkých priečok, vďaka nízkym hodnotám dynamickej tuhosti do plávajúcich podláh a vďaka ich vynikajúcim pohltivým vlastnostiam sa využívajú v zvukovo pohltivých stenách, podhľadoch a v technických a priemyselných aplikáciách.
Požiarna ochrana
Výrobky z minerálnej vlny ISOVER výrazne prispievajú k zvyšovaniu požiarnej odolnosti objektov. Požiarna odolnosť v minútach (napr. obvodovej steny, strechy či priečky) sa hodnotí vždy ako odolnosť celej skladby (nosnej časti, izolácie, opláštenia vrátane kotviacich prvkov). Tepelné izolácie sú samostatne posudzované tzv. reakciou na oheň. Reakcia na oheň je odozva výrobku na oheň, ktorému je za určitých podmienok vystavený. Je to výsledok viacerých skúšok. Všetky výrobky z minerálnej vlny ISOVER sú zaradené podľa normy STN EN 13501-1 do trieda reakcie na oheň A1 (A2).
Výrobky z penového polystyrénu sú podobne ako iné organické materiály (drevo a pod.) horľavým materiálom. Z tohto dôvodu sa EPS izolácie kombinujú z ďalšími nehorľavými materiálmi (izolácie z minerálnej vlny, omietky, sadrokartón a pod.) tak, aby ucelený certifikovaný systém spĺňal aj náročné požiarne parametre.
Ďalšie výhody minerálnych izolácií ISOVER
- paropriepustnosť
- vodoodpudivosť
- tvarová a objemová stálosť
- zdravotná nezávadnosť
Ďalšie výhody izolácií ISOVER EPS
- výborné mechanické vlastnosti,
- minimálna hmotnosť,
- nízka nasiakavosť,
- jednoduchá spracovateľnosť,
- zdravotná a ekologická nezávadnosť
- jednoduchá recyklovateľnosť,
- výhodný pomer cena/výkon
Výber správneho typu izolácie
Výrobky ISOVER sú vždy súčasťou ucelenej skladby konštrukcie. Presné špecifikácie ich vlastností sú uvedené v jednotlivých technických listoch výrobkov alebo v nových vyhláseniach o vlastnostiach. Na konštrukcie je kladené veľké množstvo požiadaviek nielen z hľadiska správneho konštrukčného riešenia, ale tiež z hľadiska legislatívnych predpisov. Táto problematika je natoľko široká, že presahuje rámec návrhu a posudzovania objektov alebo jednotlivých konštrukcií bez odbornej pomoci špecialistu – projektanta.
Systémové konštrukcie

Posudzovanie jednotlivých vlastností finálnej konštrukcie je plne v kompetencii projektantov. Tí môžu pri navrhovaní využiť tzv. systémové konštrukcie – skladby overené potrebnými skúškami a certifikované pre danú aplikáciu. U výrobcu systémovej konštrukcie je možné zistiť okrem súčiniteľa prestupu tepla tiež hodnotu požiarnej odolnosti a vzduchovej nepriezvučnosti, poprípade ďalšie špecifické parametre. Systémové konštrukcie sú dnes bežne využívané v oblasti zatepľovania fasád, pri ľahkých deliacich konštrukciách (stropy a priečky), podlahových konštrukciách atď.
Spoločnosť ISOVER ako výrobca izolačných výplní týchto systémov preberá záruku za svoje výrobky a ich vlastnosti vtedy, ak sú zabudované práve v systémovej skladbe a podľa súvisiacich technologických postupov spôsobilou realizačnou firmou. V nesystémových skladbách prechádza zodpovednosť plynúca z návrhu v plnej miere na projektanta. Na jednoduchú orientáciu v našom sortimente izolácií z minerálnej vlny, EPS, extrudovaného polystyrénu a izolácií PIR z hľadiska aplikácií slúžia prehľadné tabuľky na konci prospektu.