Prečo izolovať strechu
Dom, tak ako každé iné teleso, stráca a získava teplo cez svoj povrch. Výrazne exponovaným miestom povrchu budov sú strechy. Vnútorné teplo uniká strechou viac ako podlahami alebo stenami preto, lebo teplý vzduch skrátka stúpa hore. Strecha je zároveň najviac ochladzovanou plochou – rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty je tu väčšinou najväčší a k ďalšiemu ochladzovaniu cez strechu dochádza napríklad vplyvom dlhovlnnej radiácie a snehovej pokrývky.Strechy sú slabým miestom aj z hľadiska tepelných ziskov, pretože prevažná väčšina energie zo slnka dopadá práve na ne. V porovnaní so zvislými konštrukciami sú náročnejšie i z konštrukčného hľadiska – nesmú byť zbytočne ťažké, a tým majú i nízku schopnosť akumulovať teplo či chlad a zbrzdiť tak proces nežiaduceho ochladzovania alebo prehrievania (ako tepelný absorbujte je naopak vhodné využívať ťažkých obvodových stien a priečok, podláh, masívnych betónových stropov). Správna voľba materiálu izolácie podkrovia je preto vzhľadom k tepelnému komfortu a úsporám energií kľúčová – garantuje trvale kvalitnú ochranu pred nechcenými energetickými stratami a ziskami a tým výrazne ovplyvňuje priame náklady na vykurovanie a chladenia ako i kvalitu vnútorného prostredia podkrovných priestorov.
Správna izolácia strechy sa oplatí
Optimálnu kvalitu vnútorného prostredia z hľadiska tepelnej ochrany dosiahnete pri hodnote súčiniteľa prechodu tepla U ≤ 0,10 W∙m-2∙K-1, čo je odporúčaná cieľová hodnota súčiniteľa prechodu tepla z hľadiska normy STN 73 05 40: 2 +Z1+Z2 [1]. To zodpovedá hrúbke tepelnej izolácie, z minerálnych vlákien so základnými tepelnoizolačnými vlastnosťami, až 430 mm (hrúbka môže byť i menšia v závislosti na druhu použitého materiálu). Náklady na tepelnú izoláciu zároveň predstavujú len cca 5 % investičných nákladov na výstavbu podkrovia a vrátia sa Vám už za niekoľko rokov vďaka nižším nákladom na vykurovanie a chladenie.Prečo zatepliť šikmú strechu nad úrovňou krokiev ?
Chronologicky starší princíp medzi- a podkrokvového zateplenia podkrovia postupne ustupuje dnes už štandardným systémom nadkrokvových izolácii. Existuje preto celá viacero dôvodov, a to najmä:
- väčšia spoľahlivosť parotesnosti a vzduchotesnosti strešnej konštrukcie
- vylúčenie vzniku tepelných mostov – vrstva tepelnej izolácie nie je prerušená krokvami ani inými konštrukciami (10 – 20% úspora oproti pod- a medzikrokvovému zatepleniu ),
- úspora priestoru v interiéri (napr. krokva 160 mm, izolácia 260 mm = 100 mm úspora voči podkrokvovému zatepleniu),
- otvorený podhľad v interiéri, priznaná drevená konštrukcia strechy bez ďalších nutných vrstiev,
- rýchla montáž – systém zateplení nad krokvami je jednoduchší a rýchlejší na realizáciu, celkom odpadá inštalácia pomocných konštrukcií podhľadov pod krokvami,
- zníženie rizika poškodenia parozábrany prenikom kotvenia podhľadov, káblov, zásuviek atď.,
- eliminácia chýb inštalácie tepelnej izolácie a parozábrany v styku s tvarovo zložitými konštrukčnými prvkami krovov (klieštiny, svetlíky atď.),
- možnosť kombinácie so systémami zateplenia medzi a pod krokvami,
- minimalizácia akustických mostov - krokvy sa stávajú vplyvom svojej tuhosti akustickým mostom, vďaka umiestneniu izolácie nad krokvy môžeme dosiahnuť už pri hrúbke izolácie 200 mm vzduchovú neprízvučnosť RW ≥ 52 dB.
- Náklady na tepelnú izoláciu predstavujú len asi 5 % investičných nákladov na stavbu podkrovia a vrátia sa Vám už za niekoľko rokov vďaka nižším nákladom na vykurovanie a chladenie.
Skladba šikmej strechy zateplenej nad krokvami systémom X-TRAM

- Nosná konštrukcia krovu
- Debnenie
- Klímamembrána ISOVER Vario® KM Duplex UV alebo ISOVER Vario® XtraSafe
- Hranoly ISOVER TRAM (EPS alebo MW)
- Výplňová minerálna vlna formát 600 × 1200 (ISOVER MULTIMAX 30 alebo ISOVER UNI)
- Kotviace dvojzávitové skrutky Twin UD
- Doplnková tepelná izolácia (napr. ISOVER UNI)
- Poistná hydroizolácia Tyvek Soft
- Kontralaty 2 × 40/60
- Laty
- Strešná krytina
Nadkrokvová izolácia strechy
Systém zateplenia X-TRAM sa používa ako nadkrokvová izolácia šikmých striech. Systém tvoria nosné ISOVER EPS TRAM alebo ISOVER MW TRAM, ktoré sú doplnené minerálnou izoláciou /čadičovou, sklenou vlnou/ vo vrstvách. Podkladovú vrstvu systému tvorí parobrzda/klímamembrána VARIO® a systém uzatvára z hornej strany poistná hydroizolácia Tyvek, ktorá je difúzne otvorená. Systém sa zakladá na drevené hranoly pri odkvapovej hrane. Začína sa ISOVER EPS TRAM alebo MW TRAM, po ktorých sa opäť aplikuje výplňová tepelná izolácia. Bežné používané hrúbky nadkrokvovej izolácie sú v rozsahu 200 - 300 mm, možno však skombinovať aj s medzikrokvovou izoláciou, kde je nadkrokvová časť od hrúbky 100 mm. Na základnú vrstvu je možné aplikovať doplnkové kontralaty a prekryť doplnkovou vrstvou tepelnej izolácie ISOVER, ktorú následne prekryje poistná hydroizolácia Tyvek. Na poistnú hydroizoláciu sa aplikuje kontralatovanie a latovanie, následne krytina. Kontralaty sa vždy musia kotviť pomocou skrutiek ISOVER Twin UD podľa kotviaceho plánu až do nosnej krokvy. Kontralaty nad poistnou hydroizoláciou je najvhodnejšie podlepiť butyl-kaučukovými páskami alebo tesniacim tmelom.Vývoj a vylepšenia nadkrokvového systému ISOVER X-TRAM
ISOVER vyvíja nadkrokvový systém viac ako 15 rokov, súčasný inovovaný systém ponúka oproti starším predošlým verziám tieto vylepšenia:Maximálna efektivita nadkrovnej tepelnej izolácie strechy
Prvým vylepšením je vytvorenie variantu riešenia, kombinujúceho trámy z polystyrénu, tj. nahradenie pôvodných nosných trámov z minerálnej vlny (ISOVER TRAM MW) ekvivalentom z polystyrénu (ISOVER TRAM EPS). Touto zmenou sa docielilo maximálnej efektivity z hľadiska tepelnej izolácie - z hľadiska deklarovaného súčiniteľa tepelnej vodivosti λD , pričom Isover TRAM MW s λD=0,044 W·m-1·K-1 voči ISOVER TRAM EPS s λD=0,035 W·m-1·K-1. Nevýhodou môže byť mierne zníženie vzduchové nepriezvučnosti celého súvrstvia a nepatrné zníženie požiarnej bezpečnosti.
![]() |
![]() |
Nosné trámy (vľavo) ISOVER TRAM MW nahrádzajú ISOVER TRAM EPS |
Zdvojené kontralaty a dve vrstvy izolácie
Ďalšie vylepšenie zateplenia nad krokvami vzniklo na základe požiadaviek realizačných firiem - v pôvodnom riešení musela mať staticky nadimenzovaná horná kontralata min. rozmer 50/60 mm, čo ale často viedlo ku sporom na stavbách, ako kontralatu presne otočiť. Prvou myšlienkou bola voľba nového riešenia s kontralatou o rozmeroch 60/60 mm, čím by sa tento problém odstránil. V praxi však bohužiaľ takéto kontralaty nie sú bežne vyrábané a tým pádom ani bežne dostupné skladom, z toho dôvodu veľmi často pri samotnej realizácii dochádzalo k lacnejšiemu riešeniu, a to použitím dvoch kontralát o rozmere 40/60 mm. Na základe týchto informácii ISOVER inicioval v CSI v Praha vypracovanie nového statického výpočtu pre tento variant riešenia. Výhodou tohoto nového riešenia je okrem nižších nákladov i rýchlosť realizácie. Do priestoru spodnej kontralaty je možné aplikovať ďalší vrstvu tepelnej izolácie v hrúbke 40 mm.
Osadenie doplnkovej izolácie ISOVER UNI hr. 4 cm medzi prvú vrstvu zdvojených kontralát 2x 40x60mm.
Nadkrokvové zateplenie bez tepelných mostov
S rastúcimi požiadavkami legislatívy, sa zvýšil i tlak na čo najväčšiu hrúbku zateplenia bez tepelných mostov. Reakcia Isoveru na tento záujem investorov bolo uvedení nových dvojzávitových vrutov o dĺžke až 520 mm. S týmito vrutmi je možné, s ohľadom na montáž pod uhlom 60° k rovine strechy, dosiahnuť hrúbku zateplenia až 360 mm a tým prakticky bez tepelných mostov ľahko vyriešiť zateplenie pasívneho domu. Jedným z príkladov realizácie nadkrokvového zateplenia pasívneho a zároveň multikomfortného domu je Multi-Komfortní dům v Zahořanech.

Použitie vylepšenej inteligentnej klimamebrány
Najnovšia modifikácia priniesla vylepšenie unikátnej klímamembrány Isover Vario® KM Duplex UV. Vylepšená klímamembrána Isover Vario® XtraSafe má na povrchu nakašírovaný špeciálny vlies, ktorý pri kontakte s krokvami funguje podobne ako suchý zips. Vďaka tejto klímamembráne s premenlivou hodnotou ekvivalentnej difúznej hrúbky sd=0,3-25 m získal systém ďalší výhodu a v prípade krátkodobej nepriazne počasia počas montáže, je schopný vysychať i smerom do interiéru. V zimnom období sa klímamembrána chová ako každá iná vzduchotesná vrstva, ale v lete sa jej vlastnosti vplyvom zmien relatívnej vlhkosti vzduchu a parciálnych tlakov mení a ekvivalentná difúzna hrúbka sa znižuje z 25m až na 0,3 m (a z 5,0 až na 0,30 m pri pôvodnej klímamembráne ISOVER Vario® KM Duplex UV). Vďaka tejto vlastnosti je táto klímamembrána označovaná ako inteligentná, keďže v prípade potreby umožní, aby konštrukcia neuzavrela zabudovanú vlhkosť, ale ju prepustila i smerom do interiéru a zabránila tak nepríjemnému nárastu vlhkosti v niektorých detailoch.Postup nadkrokvovej izolácie strechy systémom ISOVER X-TRAM.

Technický list ISOVER X-TRAM na stiahnutie