
Drevo je v kontexte nášho regiónu vnímané ako historický stavebný materiál. Tradičné využitie dreva v strednej Európe a na Slovensku je dané historickým vývojom, keďže ide o dostupnú surovinu a stavby rodiiných domov z dreva prešli evolučným vývojom s dlhoročným odovzdávaním skúseností popri tradičnej tesárskej remeselnej zručnosti. Svedčí o tom množstvo dochovaných historických stavieb, ako aj priekopnícke stavby v 20. storočí.
Drevené konštrukcie v energeticky pasívnych domoch
Vo výstavbe rodinných domov sa v čoraz väčšej miere začínajú presadzovať stavby z dreva - nízkoenergetické a pasívne domy. To kladie nové požiadavky na konštrukčný systém a statiku domov. Obvodové a strešné plášte týchto rodinných domov z dreva majú hrúbku izolácie podstatne väčšiu ako v konštrukciách realizovaných pred pár rokmi. Pred konštruktérom a statikom stojí úloha efektívne navrhnúť konštrukčný systém pre stavbu montovaného domu. Konštrukcia takýchto domov môže nadviazať na osvedčené konštrukčné systémy, v ktorých sú použité vertikálne a horizontálne nosné prvky z konštrukčného dreva, tak vzniká drevostavba. Potrebná hrúbka na osadenie izolácie sa dosiahne pomocnými konštrukciami (rošty) prichytenými do stĺpikov stien a krokiev. Ďalší možný spôsob izolácie drevostavby je navrhnúť hlavný nosný systém priamo na potrebnú hrúbku izolácie. Pri požadovanej hrúbke izolácie v rozsahu 300 – 400 mm je použitie reziva nemožné a aplikácia lepeného lamelového dreva z ekonomických dôvodov neefektívna. A práve pre potrebnú výšku je vhodné použiť tenkostenné nosníky.
Nosné konštrukcie pre stavbu rodinných domov z dreva
- Ako nosná konštrukcia nízkoenergetických drevodomov a EPD prichádza do úvahy drevená rámová konštrukcia; stenová konštrukcia z priestorových tvaroviek alebo prefabrikovaná stenová konštrukcia z celostenových dielcov na báze lepeného dreva. Pri rámovej konštrukcii je možné použiť štandardné prvky rámu s dimenziou cca 60/140 mm a s tepelnoizolačnou výplňou. Kvôli dosiahnutiu potrebnej hrúbky drevenej stavby sa rám obojstranne oplášťuje prídavnými vrstvami izolácie – napr. vonkajším kontaktným zatepľovacím systémom a vnútornou inštalačnou vrstvou.
- Ďalšou možnosťou pri stavbe rodinného domu z dreva, je použiť rám zo zložených prierezov – I profilov alebo skriňových profilov so stienkami z OSB dosák. Takéto profily okrem lepšej priestorovej stability ponúkajú jednoduchší spôsob výstavby. Subtílne stienky z OSB značne eliminujú vplyv systémových tepelných mostov. Skladba styku obvodovej steny a stropu drevenej rámovej konštrukcie s prídavným zatepľovacím systémom v hrúbke 16 cm, ktorý prekrýva tepelný most v mieste uloženia stropnice a s odvetranou medzerou. Vzduchonepriepustná rovina je riešená fóliou systému ISOVER VARIO prechádzajúcou za vnútornou predsadenou inštalačnou vrstvou.
Prečítajte si aj ďalšie informácie o rodinných domoch z dreva a posudok komfortu bývania v drevostavbe na referenčnej stavbe rodinného domu z dreva-drevodom v Sliači.