Zateplenie fasády
Pri zatepľovaní fasády sa môžete stretnúť s termínom tepelný odpor, ktorý hovorí o tepelnoizolačných schopnostiach nepriesvitnej stavebnej konštrukcie. Súčasné normy sú stanovené predovšetkým s ohľadom na minimálnu spotrebu energie na vykurovanie a s ohľadom na zabránenie porúch.Prečo izolácia fasády?
V obytných miestnostiach vykurujeme vzduch, obvodové steny, priečky a podlahy. Ak sú tieto konštrukcie studené, tepelná pohoda v interiéri sa znižuje. Dnes sa snažíme navrhovať domy tak, aby spotreba energie na vykurovanie, vetranie alebo na klimatizáciu bola čo najnižšia. Cieľom rekonštrukcií je vytvoriť útulné miestnosti so zdravou klímou a dobrou tepelnou pohodou, ktorej predpokladom sú dostatočne izolované obvodové múry. Nie len, že tým znižujeme tepelné straty v zime, rovnako si zateplením fasády vytvárame ochranu interiéru pred zvýšenou tepelnou záťažou v lete a v neposlednom rade, tepelná izolácia fasády poskytuje ochranu konštrukcii budovy. Tepelná izolácia stien z vonkajšej strany, izolácia fasády, je prvým krokom k dosiahnutiu nie len nižšej energetickej spotreby domu ale neraz často aj estetická záležitosť.Čím zatepliť fasádu?
Výrobcovia izolačných materiálov pravidelne prichádzajú na trh s novinkami pre zateplenie fasády. Ide hlavne o neustále zlepšujúce sa parametre tradičných izolačných materiálov pre zateplenie fasády, akými sú polystyrén či minerálna vlna. Možnosti je samozrejme viac a alterntívne stále pribúdajú. Výber izolačného materiálu pre zateplenie fasdády nie je možné zovšeobecniť. Do výpočtov, pre dosiahnutie energetickej efektívnosti stavby, vstupujú mnohé parametre stavby samotnej ako aj tepelnotechnické kvality pôvodnej stavebnej konštrukcie. Výpočet hrúbky a výber materiálu na zateplenie fasády je preto dobré konzultovať s odborníkmi.Druhy zateplenie fasády
Zateplenie kontaktnej fasády minerálnou vlnou |
Zateplenie kontaktnej fasády polystyrénom |
Zateplenie fasády odvetraným spôsobom |
![]() |