Odpad, znečistené ovzdušie, podzemné vody a pôda sú javy, ktoré nám nemôžu byť ľahostajné. Životné prostredie je v stave, ktorý sa nedá ignorovať a postupne sa musíme snažiť o ekologickejší prístup vo všetkých oblastiach našich životov. Nestačí sa len vyhýbať jednorázovým plastovým obalom, ale rozhodnúť sa aj bývať ekologicky. Čo sú vlastne ekologické domy, aké materiály treba použiť, aby stavba bola ekologická a či sú naozaj trvácne a prospešné pre zdravie človeka vám vysvetlíme v nasledujúcom článku.
Napriek tomu, že drevo ako materiál sprevádza ľudstvo už od nepamäti, čoraz viac sa o ňom hovorí práve ako o surovine 21. storočia. A nie je to náhoda. Vďaka svojej obnoviteľnosti, mechanickým, izolačným, úžitkovým či technologickým vlastnostiam a miernemu dopadu na životné prostredie sa stáva čoraz obľúbenejším a vyhľadávanejším materiálom nielen pri stavbe domu.
V nasledujúcich riadkoch vás oboznámime s vynikajúcimi vlastnosťami dreva a jednoducho vyvrátime niekoľko mýtov, ktoré sa v posledných rokoch okolo drevostavieb vyrojili.
Trend zdravého a ekologického bývania nie je len otázkou posledných rokov. Koncepty pre pasívne domy, nízkoenergetické drevodomy a izolované drevostavby sa zrodili už pred rokmi a dorazili na Slovensko, kde sa tejto myšlienke a zdokonaľovaním produktov pre výstavbu pasívnych, drevených, montovaných rodinných domov venujeme veľmi intenzívne. Nevyhnutnosťou pre stavbu montovaného objektu je detailný návrh a kvalitné prevedenie stavby, tiež výber konštrukčného systému kľúčový.
Drevo ako surovina a materiál pri výstavbe drevodomov a drevostavieb má z hľadiska komplexu mechanických, tepelnotechnických, estetických, úžitkových, technologických vlastností a dopadu na životné prostredie svoju nezastupiteľnú pozíciu. Začína sa o ňom hovoriť ako o surovine 21. storočia. V mnohých štátoch nášho regiónu ide o strategickú, a pritom obnoviteľnú surovinu, ktorá prináša národným ekonomikám nemalý zisk, najmä tam, kde sa komplexne spracováva vo výrobkoch s vysokou pridanou hodnotou. O dreve v stavebných konštrukciách a stavbách z dreva sa v poslednej dobe konečne začína viac diskutovať aj na Slovensku.
Energetická náročnosť budov predstavuje najväčší potenciál úspor pri využívaní energie. Široká verejnosť, ako aj politici si stále viac a viac uvedomujú potrebu trvalých konceptov pre novostavby a rekonštrukcie. Vo väčšine európskych krajín sa za týmto účelom realizujú a rozširujú národné programy pre šetrenie energiami. Výstavba ekologických domov nie je len budúcnosť, ale je to naša budúcnosť. Na zdokonaľovaní projektov pre pasívne rodinné domy a eko domy pracuje nejden tím odborníkov v mnohých krajinách Európy.
Nízkoenergetický rodinný dom je pomerne rozšírené slovné spojenie. Naozaj však viete, čo všetko si pod týmto pojmom treba predstaviť? Vysvetlíme vám, aké sú súčasné požiadavky na takéto domy, ktoré materiály sú na ich výstavbu vhodné a aj to, aké trendy tento typ stavieb v blízkej budúcnosti ovplyvnia. Potrebné informácie ilustrujeme príkladom projektu a výstavby nízkoenergetického drevodomu, ktorý stojí v obci Zohor.
Populárne materiály pri stavbe domov: Je drevo ako stavebný materiál na vzostupe? Stavbu domu berieme ako dlhodobú, ak nie ako celoživotnú investíciu. Aby to tak naozaj bolo, nesmieme okrem iného podceniť výber materiálu pre stavbu. V tomto smere rozhodujú vlastnosti daného materiálu, aktuálne trendy alebo naše nároky na bývanie. Do popredia sa stále čoraz viac dostávajú stavby z dreva.
Stavbu domu berieme ako dlhodobú, ak nie ako celoživotnú investíciu. Aby to tak naozaj bolo, nesmieme okrem iného podceniť výber materiálu pre stavbu. V tomto smere rozhodujú vlastnosti daného materiálu, aktuálne trendy alebo naše nároky na bývanie. Do popredia sa stále čoraz viac dostávajú stavby z dreva.