
„Škola budúcnosti“ v Gaziantep
Navrhovaná škola pre prvý stupeň (6 až 10 rokov) má byť súčasťou projektu nového satelitného mesta s predpokladaným počtom obyvateľov 200 000. V súťažných podkladoch bol pre výstavbu školy určený pozemok, situovaný v rámci novonavrhovanej sídelnej štruktúry s nízkopodlažnou mestskou zástavbou, kde výška budovy školy je limitovaná 8m a počtom dvoch nadzemných podlaží. Lokalitný program stanovil predpokladaný počet žiakov v rozmedzí 400 – 600, na pozemku školy bolo potrebné navrhnúť telocvičňu, rozptylové priestory pre hry a voľnočasové aktivity a vlastnú bio-záhradu. V podmienkach súťaže bola ponechaná voľnosť súťažiacim pre výber samotnej filozofie výučbového procesu a tým aj organizáciu učební a kabinetov vyučujúcich. Úlohou pre študentov v tomto ročníku bolo zvoliť nový systém „školy budúcnosti“ s dodržaním podmienok štandardu multi-komfortného domu, ktorý zohľadní svojím technickým riešením klímu tureckého vnútrozemia vyznačujúcu sa horúcim letným podnebím.
Na príprave národného kola súťaže a jeho vyhodnotení sa podieľala slovenská divízia firmy Isover a Ústav konštrukcií v architektúre a inžinierskych stavieb FA STU v Bratislave. Národného kola sa zúčastnili študenti v študijných odboroch so zameraním na architektúru a pozemné staviteľstvo na vysokých školách a univerzitách v Slovenskej republike. Medzinárodné kolo, do ktorého postupujú prvé tri návrhy z národných súťaží sa bude konať 28. – 31. mája 2014 v Bukurešti.
Do národného kola bolo zaslaných 9 návrhov. Porota národného kola zasadala dňa 7. 5. 2014 v zložení :
Ing. arch. Pavol Pokorný, SKA - predseda
Ing. arch. Ľubomír Závodný, ÚAOB, FA STU Bratislava
Ing. arch. Darina Lalíková, PhD., Vydavateľstvo EUROSTAV
PhDr. Ľudovít Petranský, Vydavateľstvo Jaga
Ing. arch. Andrej Alexy, ÚKAIS, FA STU
Ing. arch. Štefan Moravčík, SKA
Ing. arch. Peter Vitko, SKA
Ing. Vladimír Šimkovic, IEPD Bratislava
Ing. arch. Tatiana Petrulová, víťaz národného kola 2013
Ing. Vladimír Balent, Saint-Gobain Construction Products, s. r.o.
V zmysle súťažných podmienok boli ocenené tri prvé návrhy prvou, druhou a treťou cenou. Porota okrem toho udelila dve odmeny za inovatívne riešenia.

Hodnotenie poroty
1. miesto - súťažný návrh č. 1, heslo 891023
autor: Bc. Tomáš Boroš, 5. ročník, TUKE FAU
Súťažný návrh situuje školu do podzemia, ignoruje formovanie novej sídelnej zástavby a vytvára pre školu akýsi nový vlastný urbanistický priestor, ktorý vťahuje umelý les do podzemného podlažia školského nádvoria. Vyhýba sa tvorbe tradičnej mestskej zástavby a tým spĺňa požiadavky kladené na multi-komfortný dom v podmienkach Turecka. Návrh používa tradičnú pomôcku pre zníženie plochy teplo-výmenného obalu zapustením objektu školy do podzemia, čo v reálnych podmienkach znamená zvýšené náklady na výstavbu. Objekt školy nevytvára architektúru navonok, ale sa uzatvára do seba a vytvára architektúru uzavretého školského dvora so zeleňou.
2. miesto - súťažný návrh č. 9, heslo 012709
autor: Júlia Genšorová, 4. ročník, FA STU BA
Návrh kompaktnej konzervatívnej budovy školy je reálnym riešením z hľadiska jej realizácie ako multi-komfortného domu a reakcie na mierku novovznikajúcej urbanistickej štruktúry satelitného mesta. Multi-komfortný dizajn je podporený zelenou strechou s hrou fotovoltických panelov. Objekt je dobre dispozične zvládnutý z hľadiska kombinácie dobre osvetlených výučbových priestorov a priestorov pre voľný čas. Zvolená architektúra navonok vyjadruje svoju funkciu a svojím výrazom je integrálnou súčasťou občianskej vybavenosti novej sídelnej štruktúry.
3. miesto - súťažný návrh č.6, heslo895929
autor: Bc. Erika Hrivíková, 6. ročník, FA STU BA
Návrh s veľkým výtvarným potenciálom, ktorý svoj výraz zakladá na filozofii asociácie s vežami moslimského chrámu, alebo vetracími prieduchmi domu subtropického pásma. Architektonický výraz budovy je netradičný na budovu školy, provokujúce je aj umiestnenie učební do podzemného podlažia bez priameho denného svetla. Architektúra objektu je zaujímavá iným ponímaním voľnočasového priestoru pre deti a jeho spojením s vertikálnym symbolom neidentifikovateľných veží.
Odmeny:
Cena vydavateľstva Eurostav za invenčný ideový a architektonický návrh – súťažný návrh č. 7, heslo 2381993
Autori: Juraj Fabrici, Paula Bencová, 3. ročník, FA STU BA
Cena vydavateľstva JAGA za invenčné výtvarné riešenie – súťažný návrh č. 8, bez hesla :
Autor: Viera Kopilcová, 4. ročník, FA STU BA
Ing. arch. Eva Vojteková, PhD., ÚKAIS, FA STU Bratislava
Tajomník súťaže
V Bratislave, 7. 5. 2014