
Navrhovaný mrakodrap sa nachádza v exponovanom území, ktoré je ohraničené ulicami Washington Street na západnej streáne, Greenwich street na Východnej strene a Rector Street na severnej strane. Problémovým bodom vybraného územia je vyústenie podzemnej rýchlostnej komunikácie z Battery Park Tunel, ktorá v tomto mieste nevhodne rozdeľuje parter Dolného Manhattanu. Z architektonicko-urbanistického hľadiska poloha navrhovaného mrakodrapu na konci pešej a vizuálnej osi Battery Parku determinuje dominantné postavenie v hierarchii siluety jestvujúcich výškových budov v danom území.
V súťažných podmienkach boli stanovené regulatívy pre 60-podlažný mrakodrap a 5-podlažnú podnož a taktiež bola definovaná funkčná náplň, pričom v návrhu bolo nutné vyriešiť prepojenie peších a automobilových trás, ktoré sú v súčasnosti prerušené rýchlostnou komunikáciou. Úlohou pre súťažiacich študentov v tomto ročníku bolo vytvoriť ikonickú architektúru, ktorá založí novú identitu a dodá miestu unikátny charakter.
Na príprave národného kola súťaže a jeho vyhodnotení sa podielala slovenská divízia firmy Isover a Ústav konštrukcií v architektúre a inžinierskych stavieb FA STU v Bratislave. Národného kola sa zúčastnili študenti v študijných odboroch so zameraním na architektúru a pozemné staviteľstvo na vysokých školách a univerzitách v Slovenskej republike. Medzinárodné kolo, do ktorého postúpia prvé tri návrhy z národných súťaží sa bude konať v máji 2011 v Prahe.
Do národného kola bolo zaslaných 13 návrhov. Porota národného kola zasadala dňa 24. 3. 2011 v zložení :
Ing. arch. Ľubomír Závodný, SKA - predseda
Prof. Ing.Róbert Špaček, PhD., ÚEEA, FA STU Bratislava
Doc. Ing. arch. Ján Ilkovič, PhD., ÚKAIS, FA STU Bratislava
Ing. arch. Darina Lalíková, PhD., Vydavateľstvo EUROSTAV
Ing. arch. Lorant Krajcsovics, PhD., IEPD Bratislava
Ing. arch. Eugen Nagy, Phd.
Ing. arch. Matúš Podskalický
V zmysle súťažných podmienok boli prvé tri návrhy ocenené 1., 2. a 3. cenou. Porota okrem toho udelila dve odmeny za inovatívne riešenia.

Hodnotenie poroty
1. miesto - súťažný návrh č. 12, heslo 340614
Autor: Bc. Marián Lucký
Umiernený hmotový návrh mrakodrapu, ktorý je komplexne rozpracovaný z architektonického, urbanistického hľadiska a z hľadiska konceptu pasívneho štandardu. Abstrahovaná forma jednoduchého hranola je kompozične vhodne včlenená do štruktúry jestvujúcich výškových budov. Z hľadiska pasívneho štandardu je pozitívom kompaktnosť hmotového riešenia a využívanie oslnených presklených priestorov vo forme zelených zimných záhrad.
2. miesto - súťažný návrh č. 4, heslo 731120
Autori: Bc. Vladimír Hain, Bc. Michal Ganobjak, Bc. Tomáš Hanáček,
Prednosťou návrhu je invenčnosť vlastného riešenia, ktoré spočíva v uplatnení prvku vertikálneho parku do hmoty mrakodrapu a pretransformovaní symboliky horizontálnej dopravy mesta do vertikálnej polohy na fasáde mrakodrapu. Riešenie parteru a jeho plynulý prechod do spomínaného vertikálneho parku predurčuje jedinečnosť architektonického stvárnenia fasády. Z hľadiska pasívneho štandardu má návrh komplexne spracovaný koncept vetrania.
3. miesto - súťažný návrh č. 9, heslo 753904
Autori: Bc. Ondrej Kurek, Bc. Tomáš Krištek, Bc. Peter Kucharovič
Návrh je klasicizujúcou kompozíciou dvoch hmôt, ktorá vyjadruje hľadanie a zároveň vyššiu mieru abstrakcie. Z kompozičného hľadiska sú obidve hmoty vyvážene včlenené do daného územia. Z hľadiska pasívneho konceptu je prínosom využívanie jazerného efektu pre vykurovanie a chladenie budovy.
Odmeny:
Odmena za invenčný architektonický návrh – súťažný návrh č. 8, heslo 179225
Autori: Bc. Lenka Bobeková, Bc. Monika Kazáriková
Odmena za invenčný ideový návrh – súťažný návrh č. 6, heslo 281989
Autor: Jana Štefánková
V Bratislave, 24. 3. 2011
Ing. arch. Eva Vojteková, PhD.
ÚKAIS, FA STU Bratislava
Tajomník súťaže