ĽAHKÉ, STREDNÉ A ŤAŽKÉ KAMENNÉ VLNY
Vznikajú rozvlákňovaním zmesi vyvretých hornín, (obsahujúcich rôznorodé minerály - odtiaľ pojem minerálna vlna) recyklátu z vysokopecnej škvary a vlastného recyklátu (brikiet). Ich výroba je náročná, ale je podrobne dokumentovaná pomocou EPD produktov a presným popisom pôsobenia výrobného závodu na životné prostredie. Ich použitie je možné vo vnútorných i vonkajších konštrukciách.

Najľahšie kamenné vlny (napr. ISOVER ORSIK) sa používajú predovšetkým na šikmých strechách a ako výplň dutín stropov a rámových konštrukcií.
Stredne ťažké minerálne vlny majú najlepšie tepelné aj akustické vlastnosti z celej skupiny kamenných vĺn. Oproti obdobným výrobkom zo sklených vlákien majú aj výrazne lepšie protipožiarne vlastnosti. Najlepšie sa uplatnia pri výrobe akustických priečok (ISOVER AKU) a tepelnej izolácie vetraných fasád (ISOVER TOPSIL).
Ťažké kamenné vlny majú najlepšie mechanické a požiarne vlastnosti zo všetkých minerálnych vĺn (kamenných aj sklených). Používajú sa najčastejšie do fasád s omietkovým systémom (ISOVER TF PROFI), plochých striech so zvýšenou požiarnou odolnosťou, strešných parkovísk v obchodných centrách a do podláh s dôrazom na akustiku (ISOVER T-N).
Postup výroby kamenej vlny
Pre výrobu kamennej vlny je potrebné horniny roztriediť, ďalej sa drvia, zmiešajú s koksom a škvárou, pomelú a tavia v peci pri teplote 1 500 ° C.Tavenina sa vpúšťa priamo do rotujúceho kolesa, kde sa vytvára kammenná vlna. Malé množstvá spojiva, najčastejšie fomaldehydovej živice sa pridávajú do vlákien, aby sa spojili dohromady. Takáto kamenná vata sa tvaruje do tvaru rohože, ktorá sa vytvrdí a stlačí v peci. Následne sa reže na izolačné dosky, ktoré nesú rôznorodé názvy ako kamenná vlna, minerálna vlna, kamenná vata či čadičová vata, ale stále ide o ten istý výrobok.
Niektoré typy minerálnej vlny sú na záver výrobného procesu povrchovo upravené ďalšou vrstvou materiálu - papierom, hliníkovou fóliou, asfaltovým pásom, textilom, pletivom.
Izolácia z kamennej vlny - pozdĺžne či kolmé vlákna
Najčastejšie sa používajú dosky s pozdĺžnou orientáciou vlákien. Majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a vyššiu odolnosť voči pretiahnutie hmoždinky. Používajú sa v kontaktných aj vetraných systémoch. Kolmé vlákna sa oproti pozdĺžnym vyznačujú výrazne vyššou pevnosťou v ťahu (až 8 ×). Sú teda vhodné aj pre kontaktné systémy iba celoplošne lepené na stenu (strop), alebo pre kontaktné systémy s keramickým obkladom. Vďaka celoplošnému lepeniu majú menšie nároky na mechanické kotvenie.
Prečo použiť minerálnu vlnu na izoláciu
Minerálne izolácie majú dobré akustické vlastnosti, nízku tepelnú vodivosť, sú nehorľavé, vďaka svojmu minerálnemu pôvodu a rovnako ako aj spôsobu výroby za vysokých teplôt okolo 1 600 °C. Preto sú izolačné dosky z čadiča, teda kamennej vlny, preferované ako izolačný materiál pre zabezpečenie požiarnobezpečnej odolnosti. Dobre tesnia, dajú sa ľahko upraviť do potrebnej veľkosti, odolávajú plesniam vďaka ich minerálnemu charakteru a obsahu chemických prvkov. Tieto vlastnosti minerálnu vlnu predurčujú na zateplenie jednotlivých konštrukcií stavby, priemyselné konštrukcie, alebo sa používa na zateplenie fasády.Vlákno kamennej vaty je hrubšie a kratšie ako sklenej vaty, preto má väčšiu pevnosť a preto sa hodí sa na viac mechanicky zaťažované konštrukcie ako sú napráklad Ploché strechy s vysokou požiarnou odolnosťou taktie na technické a priemyselné izoláciei ako sú zolácie potrubí, kotlov a vzduchotechniky.
Technické izolácie z čadičovej vaty zabezpečujú nie len zníženie tepelných strát konštrukcie budovy, ale rovnako zabezpečujú protipožiarnu ochranu potrubí či kotlov, pecí, komínov a ďalších priemyselných konštrukcií.