Pred realizáciou zateplenia si pripravte potrebné náradie:
- Meter
- Orezávací výsuvný nôž
- Pílka na PIR izoláciu
- Pištoľ na tmel
- Kladivo
- Vŕtačka
- Nožnice na plech
- Uhlová brúska

Materiál potrebný na realizáciu:
- Parozábrana, min sd >100 m
- Izolačné panely PIR dodávané ISOVERom – v tomto prípade Puren PERFECT


- Systémová páska na prelepenie stykov parozábrany
- Páska na prelepenie stykov poistnej hydroizolácie


- Tmel na napojenie parozábrany na konštrukciu
- Systémový tmel na podlepenie kontralát
- Nízko rozťažná PU montážna pena
- Hrebeňový pás


- Skrutky + šablóna
- Kontralaty, Laty


- Štartovací hranol
- Plechová krytina


Pred realizáciou skontrolujte strechu, či sa tam nevyskytujú vyčnievajúce drevené alebo kovové prvky, ktoré by mohli poškodiť parozábranu.

Parozábranu je možné klásť priamo na krokvy, alebo na plný záklop. V tomto prípade sme použili systémovú vysoko kvalitnú parozábranu Puren TOP DSB so samolepiacimi okrajmi, ktorá bola položená na plný záklop z dlážkovice hrúbky 28 mm obojstranne ošetrenej ochranným olejom.

Parozábranu je potrebné namerať a narezať s dostatočným presahom pri štítoch, pri prvom páse parozábrany je potrebné rátať aj s prekrytím pomúrnice a vyvedením na konštrukciu venca.


Priestor medzi pomúrnicou a vonkajšou hranou venca môžete vyplniť vhodnou tvrdou izoláciou napríklad PIR od ISOVERu, Styrodur®C alebo ISOVER EPS SOKLOVÁ DOSKA. Zjednodušíte tak napojenie parozábrany na konštrukciu a zároveň doteplíte pomúrnicu.




Nezabudnite na správne vyvedenie a upevnenie parozábrany pri komíne pomocou systémového príslušenstva.

Kladenie samotných izolačných dosiek je vďaka ľahkému PIR materiálu a samolepiacich presahov poistnej hydroizolácie pomerne jednoduchá záležitosť. V tomto prípade sme použili Puren Perfect hrúbky 160 mm. Postupovať môžete podľa kladačského plánu, alebo použiť zdravý rozum a klásť dosky tak, aby ste mali čo najmenší odpad.



Pozor na zvislé odsadenie dosiek, malo by byť minimálne 200 mm. Na rezané zvislé spoje izolácie použite vhodnú systémovú pásku na prelepenie stykov poistnej hydroizolácie.


Osobitnú pozornosť venujte komínu.
Pokiaľ máte funkčný starý tehlový komín, nezabudnite na čadičovú izoláciu hrúbky 50 mm po obvode komína. Použiť môžete napríklad izoláciu ISOVER N, alebo ISOVER TF PROFI.

Pri nových moderných trojzložkových komínoch môžete PIR panel dorezať až ku vonkajšej komínovej tvarovke.


Ukončenie pri hrebeni je možné viacerými spôsobmi. My sme zvolili presné dorezanie panelov pod uhlom. Netesnosti boli vyplnené nízko rozťažnou PU montážnou penou.


Hrebeň strechy bol nakoniec prekrytý systémovým hrebeňovým pásom na koncoch podlepený systémovým tmelom.

Kontralaty odporúčame klásť priebežne, s postupným kladením izolačných panelov, uľahčí to montážnikom pohyb po streche.

V návrhu nepodceňte výšku kontralát, majú vplyv na prevetrávanie strechy, pozornosť venujte taktiež kotveniu a dĺžke použitých skrutiek. Nezabudnite si predom označiť polohu krokiev.

Dodané skrutky prichytávajú PIR izoláciu cez kontralatu do krokvy. Kotví sa kolmo a pod uhlom, šablóna je súčasťou každého balenia skrutiek. Počet a umiestnenie je zrejme z kladačského plánu, ktorý je robený na mieru s prihliadnutím na danú snehovú respektíve veternú oblasť.


Pod kontralaty odporúčame použiť systémový tmel na dotesnenie skrutiek.
Latovanie prispôsobte navrhovanej krytine, prípadne dodatočnému umiestneniu fotovoltických panelov.


Takto zrealizovaná strecha vám bude dobre slúžiť a plniť svoju funkciu veľa rokov.
