Vlastnosti a vnútorné prostredie drevostavby s vysokoizolovaným obvodovým plášťom.
Zdroj: Ing. Pavol Sedlák, PhD., Technická Univerzita vo Zvolene
Drevostavby poskytujú výborný tepelný komfort pre užívateľov už pri relatívne tenších obvodových stenách z dreva, ako stavebného materiálu, v porovnaní s murovanými konštrukciami. Je to z dôvodu použitia vysokoúčinných tepelných izolácii vo všetkých vrstvách drevodomu - obvodovej steny a stropu. Keďže existuje množstvo dohadov a fám o kvalite vnútorného prostredia v takýchto rodinných domoch z titulu nízkej akumulačnej schopnosti konštrukcie drevostavby a taktiež o kvalite prevedenia a použitých materiálov, boli uskutočnené analýzy a merania na existujúcom rodinnom drevodome, kde bolo drevo použité ako stavebný materiál.


Pre uskutočnenie meraní a výpočtov bol vybraný rodinný dom typu bungalov, ktorý bol sledovaný už od výstavby.
Popis drevostavby


Vlastnosti konštrukcií stavby z dreva
Konštrukcia stropu nad vykurovaným priestorom je tvorená spodnými pásnicami strešných nosníkov, s vrstvou voľne ukladanej izolácie 490mm. Prídavná izolácia 60mm je vložená do vzduchovej medzery medzi sadrokartónom a parotesnou fóliou s premenlivým difúznym odporom. Výpočet zohľadňujúci vplyv tepelných mostov preukázal U-hodnotu 0.073 Wm-2K-1, a teplotu na povrchu konštrukcie 19.45 °C pri Ti=20 °C, Te=-15 °C) Tepelnotechnické vlastnosti týchto konštrukcií vysoko prevyšujú nároky podľa Normy STN 73 0540, dokonca sú výrazne lepšie ako cieľové odporúčané hodnoty (tab. 1).
Tepelný komfort drevodomov
Spotreba energie pri drevodomoch
Výpočet preukázal potrebu energie na vykurovanie 35 kWh m-2a-1 , stanovené pre typickú klímu Sliač. Je potrebné uviesť, že rovnaký rodinný dom z dreva, drevodom by v Bratislave vykazoval potrebu 29kWh m-2a-1.
Zo štruktúry tepelných strát je vidno že tepelné zisky výrazne pokrývajú tepelné straty drevodomu, a v mesiacoch apríl a október sú tieto zisky väčšie ako teplo dodané vykurovaním. Posúdením podľa Zákona 555/2005 Zb. je tento dom zaradený do kategórie A vzhľadom na celkovú potrebu energie.
Pri porovnaní potreby energie na vykurovanie je zrejmé, že referenčný rodinný drevodom je násobne lepší oproti štandardnej výstavbe spĺňajúcej aktuálne nároky predpisov.
Kontrolné merania v drevodome
Zaujímavé bolo zistenie, že len vplyvom slnečného žiarenia je možné prehriatie interiéru pri teplotách pod 0°C. Výrazne prekúrenie nastalo po zakúrení v krbe, keď teplota v interiéri vystúpila takmer na 30°C. Toto možno pripísať veľkému výkonu krba a použitému spôsobu teplovzdušného vykurovania, ktoré nemá operatívne možnosť odpojiť jednotlivé miestnosti od hlavného tepelného zdroja v prípade mimoriadnych tepelných ziskov.
Tepelná pohoda stavby z dreva v letnom období
Fyzikálna celistvosť obvodového plášťa stavby z dreva
Vzduchotesnosť
Prvý test prebehol po fáze dokončenia vnútorného nosného plášťa z OSB dosiek a po montáži parobrzy v stropnej konštrukcii, aby bolo možné zistené netesnosti opraviť. Druhy test bol vykonaný po dokončení domu, aby sa potvrdilo požadované kritérium vzduchotesnosti.

Tepelné mosty a kompaktnosť izolácie drevodomov
Tepelnoizolačná kompaktnosť obvodového plášťa sa zabezpečuje správnym návrhom detailov konštrukcie a ich správnym prevedením.
Záver hodnotenia stavby
V Kováčovej potvrdili úspornosť drevodomov
Je drevodom stavbou, ktorá dokáže ušetriť na prevádzkových nákladoch podobne ako pasívny dom?
Ročné monitorovanie drevodomu v Kováčovej dokazuje, že pri dodržaní kľúčových podmienok - určite áno. Rozhodujúce sú správne zateplenie, tienenie a tvar stavby.
Drevený montovaný dom v Kováčovej monitorovala spoločnosť Isover, spolu s realizátorom stavby ForDom a Technickou univerzitou vo Zvolene (TUZ), počas štyroch ročných období už od jeho výstavby. „Chceli sme zistiť, ako sa bude drevodom postavený v nízkoenergetickom štandarde správať počas celého roka a či budú hodnoty monitoringu zodpovedať výpočtovým predpokladom,“ vysvetľuje Alexander Prizemin zo spoločnosti Isover. Dom bol po celý čas obývaný rodinou s malým dieťaťom a so psom.
Tvar stavby a komín zamiešali karty
K jednopodlažnému bungalovu s ihlanovou strechou prilieha garáž s plochou strechou. „Drevodom je zateplený 470 milimetrovou tepelnou izoláciou Isover na obvodových stenách a 550 milimetrovou izoláciou v strope. Pod základovou doskou sa nachádza hlavná 200 milimetrová izolačná vrstva,“ opisuje vedecký pracovník TUZ Pavol Sedlák. Budovu dopĺňajú plastové okná s izolačným trojsklom. Kvalitné zaizolovanie sa vyplatilo, v ročných meraniach sa drevený bungalov umiestnil v rebríčku spotreby energie len o pár kilowatthodín za pasívnym domom. Od prvenstva ho oddialili dva faktory: nevhodný tvar (ideálna pasívna budova má tvar kocky) a murovaný komín, ktorý narušil vzduchotesnosť konštrukcie.
Celý rok v tričku? V kvalitnom drevodome samozrejmosť
Prvou skúškou pre energetickú efektivitu tohto rodinného domu bola zima. „Jedným z predpokladov pre tepelný komfort v budove počas zimy je dosiahnuť, aby sa teplota obvodovej konštrukcie blížila k teplote interiéru,“ hovorí marketingový riaditeľ spoločnosti Isover Alexander Prizemin. Vďaka kvalitnej izolácii sa v tomto dome podarilo aj v časoch najnižšieho poklesu vonkajšej teploty (až -20 °C) zachovať teplotu vzduchu v interiéri nad 20 °C. Ukázalo sa dokonca, že ak je vonku okolo nuly, vnútorná teplota v drevodome môže vystúpiť až na 30 °C.
Stačia žalúzie
Horúce leto, vonku 33 °C, vnútri iba 23 °C. Bez klimatizácie. Zdá sa to neuveriteľné? Záhada týchto výsledkov pozorovaného drevodomu tkvie v tienení. „Ak je budova kvalitne zaizolovaná, je takmer jedno, či ide o murovanú alebo drevenú konštrukciu,“ potvrdzuje Pavol Sedlák a pokračuje: „dôležité je zatienenie presklených plôch.“ V drevodome boli preto počas leta nainštalované exteriérové žalúzie na hlavnej južnej fasáde na všetkých oknách. Či to stačilo? Desaťstupňový rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou preukázaný pri opakovaných meraniach je jednoznačnou odpoveďou, že áno. Mýtus o prehrievaní drevodomov sa tak podarilo vyvrátiť jednoduchým riešením – tienením.
Merania a analýzy počas jedného roka života v drevodome priniesli dôkaz o tom, že kvalitne zaizolovaná drevená stavba môže dosiahnuť energetickú efektívnosť pasívneho rodinného domu. „Dostatočne izolovaný obvodový plášť, strop a podlahy pozitívne vplývajú na tepelný komfort v dome počas celého roka. Zároveň minimalizujú spotrebu energie na vykurovanie, čím šetria okrem peňazí aj životné prostredie a dostávame sa tak k termínom zelené budovy“ uzatvára Pavol Sedlák ročný experiment. Výsledky meraní sa dajú využiť v praxi pre realizátorov drevodomov, výskum univerzity aj pre odborníkov z Isoveru: „Navrhujeme skladby drevostavieb a snažíme sa pripravovať čo najkvalitnejšie návrhy,“ zdôvodňuje prínos analýzy Alexander Prizemin z Isoveru.