Zateplené podkrovné priestory

Zateplená strecha je základom komfortu
Prečo zatepliť strechu? „Strecha je z hľadiska tepelných mostov jednou z najrizikovejších častí budovy. Znamená to, že ak ju poriadne nezateplíte, bude vám cez strechu unikať teplo,“ vysvetľuje Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover. Jeho tvrdenie je podložené mnohými meraniami rôzneho druhu, ktoré však vždy končia pri tom istom – pri výdajoch domácností spojených s vykurovaním. Zateplenie strechy vám pomôže ušetriť peniaze a samozrejme aj životné prostredie. Ak máte strach z výberu druhu a hrúbky zateplenia, nemáte sa čoho obávať, skúsený výrobca alebo realizátor vám rád pri výbere fundovane poradí. Ak však chcete mať aspoň základný prehľad, čítajte ďalej.

Obr. č. 1: Šikmé strechy majú pred ostatnými typmi na Slovensku veľký náskok.
Ako a čím zatepliť strechu?
Pri výbere izolácie a určení jej hrúbky by ste mali mať na pamäti dve slovné spojenia – tepelný odpor a nová norma. Tepelný odpor je číslo, ktoré hovorí o tom, ako teplo chcete v dome mať. Nová norma je zasa legislatívny rámec, ktorý bude platiť od januára 2015 a presne určuje hrúbku a podmienky izolácie v novostavbách a rekonštrukciách.
„Najdôležitejšie je vždy v prvom rade podrobne zanalyzovať situáciu. Ide o novostavbu, alebo o rekonštrukciu strechy a zobytnenie podkrovia? Z akého materiálu je strecha? Bude zakrývať obytné podkrovie, alebo povalu? Odpovede na všetky tieto otázky vám potom na základne novej normy napovedia, aký druh a akú hrúbku izolácie zvoliť,“ vysvetľuje Alexander Prizemin. Neplatí pravidlo, že najhrubšia izolácia funguje najlepšie. Podstatný je súčiniteľ tepelnej vodivosti (lambda – λ), parameter ktorý definuje tepelnoizolačné vlastnosti izolácie. Čím je jeho hodnota nižšia, tým je izolácia kvalitnejšia, lepšie izoluje a chráni strechu pred únikmi tepla. Ideálnym príkladom sú produkty Unirol Plus - λ036 a Unirol Profi λ039, ktoré sa vyznačujú nízkou hodnotou súčiniteľa tepelnej vodivosti.
Pozrite sa aj na výpočet rosného bodu a hrúbky zateplenia - odporúčané hodnoty tepelného odporu podľa STN 730540 k jednotlivým častiam budovy.

Obr. č. 2: Najmenej je drevených šindľových striech.
Rekonštrukcia podkrovia vyžaduje opatrnosť
Pri zatepľovaní šikmej strechy je tiež veľmi dôležité rozlišovať, či ide o novostavbu, alebo rekonštrukciu. Všeobecne platí, že rekonštrukcia šikmej strechy je o čosi náročnejšia, pretože nemožno ovplyvniť nanovo všetky faktory, ktoré tvoria výsledný efekt. Staršie budovy napríklad vyžadujú zabezpečenie stability konštrukcií a nemali by sa zaťažovať ťažkými izolačnými materiálmi. Nová norma pritom prináša rovnaké požiadavky pre všetky typy stavieb, bez ohľadu na to, či ide o novostavby, alebo rekonštrukcie. Pri rekonštrukciách a zateplení starších krovov však treba brať do úvahy napríklad aj hmotnosť izolácie. V takýchto situáciách je ideálne siahnuť po ľahších materiáloch, napr. zo sklenej vlny ISOVER. ISOVER ponúka veľa rôznorodých produktov, vhodných pre svoju ľahkosť na použitie aj v náročnejších rekonštrukciách.

Obr. č. 3: Kompletne zateplených domov je na Slovensku stále málo.
Účinné zateplenie a rekonštrukcia podkrovia
Celé zateplenie dokáže posilniť, alebo naopak oslabiť vhodne či menej vhodne zvolená strešná fólia a parozábrana. Prostredníctvom tohto mejkapu môžete strechu účinne ochrániť proti pôsobeniu vlhkosti. Ideálne riešenie predstavuje patentovaný systém inteligentnej parotesnej membrány ISOVER VARIO, ktorá vďaka svojmu jedinečnému zloženiu v zimných mesiacoch zabráni prieniku vodných pár z interiéru do strešnej konštrukcie a v lete naopak – prípadnú nahromadenú vlhkosť v streche prepúšťa do interiéru, čím predlžuje životnosť strechy.
Mohlo by vás zaujímať: Prečítajte si naše tipy a prehľad, ako a čím zatepliť dom. Alebo si prečítajte článok Vonkajšie zateplenie a ako sa zatepľuje drevostavba.