02 / 07 / 2023
- Aktuality
Počas troch mesiacov od spustenia dotácií na zateplenie a rekonštrukciu rodinných domov z Plánu obnovy (program Obnov dom) sa detaily niektorých podmienok v praxi postupne vyjasňovali. V tomto článku sú zhrnuté praktické skúsenosti, ktoré vám pomôžu pri podaní žiadostí o získanie dotácie 14 000, resp. 19 000 eur z Plánu obnovy.
Tlačivo vyplníte veľmi jednoducho: popri vašich osobných údajoch zadáte, či zateplenie robíte sami alebo s firmou, a v odseku III. napíšete, čo všetko idete robiť (napr. zateplenie fasády/strechy/sokla/podlahy nezatepleného podkrovia/stropu pivnice rodinného domu). A následne ešte doplníte jednoduchý technický popis (napríklad zateplenie kontaktným spôsobom polystyrénom EPS v hrúbke 15 cm, vrstvy: EPS s lepidlom, sieťkou a silikátovou omietkou...). Všetky tieto informácie nájdete v odporúčaniach v energetickom certifikáte.
Vzor ohlášky na stavebnom úrade (zateplenie)
Preto organizátor dotačného programu – Slovenská agentúra životného prostredia – zmiernila pravidlá. Aktuálne akceptuje v žiadosti aj tzv. vynútené vedľajšie výdavky pri zatepľovaní. To znamená, že do 10 % z celkovej sumy do zateplenia môže ísť na zateplenie sokla, rímsy, atiky či štítovej steny (ktorá prekrýva nevykurovanú povalu), a to vrátane všetkých vystupujúcich konštrukcií, ktoré sú v kontakte s teplovýmenným obalom domu. Podmienkou je vyjadrenie odborne spôsobilej osoby (projektanta, ktorý pripravuje energetický certifikát) a fotografie.
7 praktických rád, ako na žiadosť o dotáciu na zateplenie domu
1. Bez trvalého pobytu k 5.9.2022 to nejde, ale...
Prvé dve výzvy programu Obnov dom sú otvorené ešte do 28.2.2023 s dostatočným objemom voľných financií. Základnou podmienkou úspechu je však podmienka mať v dome, na ktorý žiadate príspevok, k 5. septembru 2022 trvalý pobyt. Ak to nespĺňate, nemusíte zúfať. V ďalšej výzve možno trvalý pobyt nebude potrebný, alebo sa bude vyžadovať opäť až k jej spusteniu. Ak sa teda plánujete uchádzať o dotáciu, preložte si pre istotu trvalý pobyt (ideálne do konca februára) na adresu rodinného domu, na rekonštrukciu ktorého chcete získať financie. Tým pádom máte istotu, že podmienku po novom budete spĺňať.2. Po výpis z registra trestov netreba chodiť
Je úplne zbytočné zháňať výpis z registra trestov: stačí pri žiadosti vyplniť v odseku „Údaje na vyžiadanie výpisu z registra trestov“ svoje údaje a údaje rodičov.3. Ohláška na stavebnom úrade
Ak idete zatepľovať a žiadať o dotáciu na zateplenie domu, nepotrebujete stavebný projekt a povolenie, ale stačí vám jednoducho ohlásiť na stavebnom úrade plánované úpravy (tzv. ohláška). Redakcia portálu www.vsetkoozatepleni.sk, ktorý sa venuje poradenstvu pri zatepľovaní, urobila prieskum vo viacerých obciach a pripravila univerzálne tlačivo. Stačí ho vyplniť, zaniesť na stavebný úrad vo vašej obci či meste a vyčkať na súhlas (obec vám zašle list, že nemá námietky proti uskutočneniu zateplenia). Oba dokumenty (ohláška aj vyjadrenie obce) vám stačia pri žiadosti o dotáciu.Tlačivo vyplníte veľmi jednoducho: popri vašich osobných údajoch zadáte, či zateplenie robíte sami alebo s firmou, a v odseku III. napíšete, čo všetko idete robiť (napr. zateplenie fasády/strechy/sokla/podlahy nezatepleného podkrovia/stropu pivnice rodinného domu). A následne ešte doplníte jednoduchý technický popis (napríklad zateplenie kontaktným spôsobom polystyrénom EPS v hrúbke 15 cm, vrstvy: EPS s lepidlom, sieťkou a silikátovou omietkou...). Všetky tieto informácie nájdete v odporúčaniach v energetickom certifikáte.
Vzor ohlášky na stavebnom úrade (zateplenie)
4. Až 10 % investície na iné ako teplovýmenné plochy
Pravidlá výzvy hovoria, že dotácia sa dá získať len na tzv. teplovýmennú plochu. Pôvodne sa pri dome so šikmou strechou a neobývanou povalou pri zateplení fasády počítala do dotovanej plochy iba časť od úrovne podlahy po strop prízemia. Samozrejme, v praxi nikto takto fasádu nezatepľuje (už len kvôli tepelným mostom, nehovoriac o vizuálnej stránke).Preto organizátor dotačného programu – Slovenská agentúra životného prostredia – zmiernila pravidlá. Aktuálne akceptuje v žiadosti aj tzv. vynútené vedľajšie výdavky pri zatepľovaní. To znamená, že do 10 % z celkovej sumy do zateplenia môže ísť na zateplenie sokla, rímsy, atiky či štítovej steny (ktorá prekrýva nevykurovanú povalu), a to vrátane všetkých vystupujúcich konštrukcií, ktoré sú v kontakte s teplovýmenným obalom domu. Podmienkou je vyjadrenie odborne spôsobilej osoby (projektanta, ktorý pripravuje energetický certifikát) a fotografie.
5. Automatické počítanie dotácie
Mnoho ľudí sa pýta, koľko peňazí získajú od štátu naspäť. Dá sa to zistiť jednoducho pri vypĺňaní žiadosti. V časti 2C sa podľa energetického certifikátu vypĺňajú plánované opatrenia (napríklad zateplenie fasády) aj spoločne s metrami štvorcovými plochy. Systém v žiadosti automaticky počíta z maximálnych oprávnených súm (napríklad pri zateplení fasády 75 eur/m2) výšku dotácie. To znamená, že hneď pri vypĺňaní žiadosti vidíte, akú časť rozpočtu získate cez dotáciu na zateplenie domu z programu Plán obnovy späť.6. Ani bloky, ani faktúry nikam neposielate
Keď dokončíte zateplenie, posielate organizátorovi takzvanú povinnú dokumentáciu, čo je fotodokumentácia pred a po zateplení, doklad o nakladaní so stavebným odpadom a energetický certifikát po zateplení. Avšak bločky ani faktúry sa do SAŽP neposielajú. Tieto si treba odložiť doma, keďže ďalších 5 rokov po schválení dotácie môže prísť kontrola.7. Tu je praktický postup, ako sami vyplníte žiadosť o dotáciu za 20 minút
K vyplneniu žiadosti o dotáciu treba len týchto 5 dokumentov:- list vlastníctva (dá sa stiahnuť tu)
- energetický certifikát východiskového stavu (ak ste ešte nezačali s prácami) alebo projektové energetické hodnotenie (ak už zatepľujete)
- ohláška na stavebnom úrade (vzor nájdete tu)
- potvrdenie veku domu (kolaudačné rozhodnutie alebo potvrdenie obecného úradu o veku rodinného domu alebo povolenie užívania stavby)
- potvrdenie z banky o bankovom účte na vaše meno